+ Konuya Cevap Yaz
9 sonuçtan 1 ile 9 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  AB`den 9 liraya et gelecek  Artan et fiyatlarına müdahale için ilk adımı atan hükümet Et ve Balık Kurumu’na canlı hayvan ve et ithalatı yetkisi verdi.Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hızla artan et fiyatlarına ‘müdahale’ edilmesi yönündeki talimatının ardından gerekli adım atıldı.

  Hükümet, Et ve Balık Kurumu’na canlı hayvan ve et ithalatı için yetki verdi. Yetki verilmesi ile ilgili kararı Devlet Bakanı Zafer Çağlayan açıkladı. Çağlayan, et fiyatlarında son günlerde meydana gelen spekülatif fiyat artışlarının dengelenmesi amacıyla, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve ilgili diğer kurumlarla sürdürülen çalışmalar sonucunda, Et ve Balık Kurumu’na canlı hayvan ve et ithalatı yapabilmesi için gerekli belgelerin itibariyle Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından verildiğini bildirdi.

  AB’DE 3.5 EURO

  Bu yetkinin ardından gözler EBK’nın yapacağı ithalata verdildi. Et ithalatının Avrupa Birliği ülkelerinden yapılması halinde Türkiye’ye 9.1 lira ile 10 lira arasında karkas et girişi olabilecek. Türkiye’de karkas etin kilogram fiyatı 15 TL civarında (yaklaşık 10 dolar) satılırken AB’de karkas kırmızı et 3,5 euro (yaklaşık 7 lira) Arjantin, Peru, Şili ve Avustralya’da ise 2,5 dolar ila 3 dolar arasında (yaklaşık 3,75 TL ila 4,5 TL) satılıyor.

  Ancak Türkiye et ithalatına yüzde 225 vergi uyguladığı için AB’den et ithal edilen etin kilosu 22,75 TL’ye; diğer ülkelerden gelen etin kilosu da 12 ila 14,5 liraya ulaşıyor. Dolayısıyla bu vergi oranıyla yapılacak ithalatın düşük fiyattan çok arz artışı yoluyla iç piyasada eti ucuzlatabilecek.

  ÖZEL ANLAŞMALAR

  İthal etteki yüksek vergiye rağmen, Türkiye ile AB arasında toplam 19 bin ton et için özel vergi kotası bulunuyor. Buna göre AB ülkelerinden ithal edilecek ilk 5 bin ton ete yüzde 30; sonraki 14 bin ton ete ise yüzde 43 oranında düşük vergi uygulanıyor. Buna göre Türkiye, AB ülkelerinden et ithal etmesi halinde 5 bin ton karkas kırmızı et 9 liradan, 14 bin ton et de 10 liradan yurda girmiş olacak. Türkiye yılda 1,2 milyon ton, ayda da 100 bin ton kırmızı et tüketiyor. 19 bin tonluk et ithalatı Türkiye’nin yaklaşık 6 günlük et ihtiyacına karşılık geliyor.

  Miktar düşük gibi görünse de, yetkililer 3-5 bin tonluk et ithalatının bile etteki spekülasyonu durdurmaya yetebileceğini belirttiler. Dolayısıyla 19 bin ton etin “terbiye edici” olacağını ifade eden yetkililer, “Kota avantajı vergide düşüşe ihtiyaç duyurmayabilir. Yine de gerekirse yüzde 225’lik verginin sıfıra kadar düşürülmesi yetkisi Bakanlar Kurulu’nda. Eğer şartlar gerektirirse vergi düşürülür, çok daha ucuz etin iç pazara girişi sağlanır” dediler.

  Hedef spekülatörler

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarındaki artış konusunda, ‘’arada birilerinin spekülasyon yaptığını’’ söyledi. Asla üreticiye zarar verecek bir uygulama yapmayacaklarını belirten Eker, “Amacımız, aradaki spekülatörlerin zararlı tesirlerini bertarafa etmektir’’ dedi.

  Üreticiye zarar veremeyeceklerini dile getiren Bakan Eker, “Arada birileri spekülasyon yapıyor, üretici dışında... Tüketiciye ve üreticiye zarar veriyorlar. Bizim hedefimiz onlar. Onların vereceği zararı bertaraf etmek. Burada doğru konuşacağız. Perakendeye bir günde yansımaz bu iş. ama toptan et fiyatlarını etkiler, kesimleri etkiler. Şu anda psikolojik olarak ortam bunu etkiliyor” diye konuştu.

  Besici nazdan vazgeçti kesime gelen sayı arttı

  Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, kararın ardından kesime gelen hayvan sayısında ciddi bir artış yaşandığını söyledi. Kesime getirilen hayvanların ağırlığının da arttığını belirten Yalçındağ, “Ağırlık artışı, elindeki hayvanı kesime getirme konusunda nazlı davrananların da naz yapmaktan vazgeçtiği anlamına gelir. Bu da fiyatlara olumlu yansır. İşler rayına oturacak. Piyasada artık artış beklentisi sona erdi. Enflasyona göre artış olur ama bu kadar fazla değil” dedi.

  Helal sertifikası aranacak

  EBK’ya verilen yetki sonrasında etin nasıl ve ne şekilde alınacağı gündeme geldi. Sağlıklı Gıda Platformu (SGP) Yürütme Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ ithalatla ilgili şu yolların izleneceğini kaydetti: -Canlı hayvan ithalatı yapılırken hayvanların kulaklarındaki çiplere bakılarak hastalık taşıyıp taşımadığı, nerede yetiştiği, neyle beslendiği gibi bilgilerine ulaşılacak. -Avrupa’dan gelecek olan karkas etlerde de yine hayvanın kulağındaki çiplere bakılarak hastalık taşıyıp taşımadığına bakılacak. -AB’den gelecek ürünlerde helal kesim olup olmadığı sorunu ortaya çıkıyor. Bunun için de İslam ülkelerine bağlı müftülüklerden helal sertifikası alınacak.

  Fiyatları indirme hazırlığı başladı

  Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Bülent Deniz, Et ve Balık Kurumu’na canlı hayvan ve et ithalatı yetkisinin verilmesini “Gecikmiş ama yerinde” bir karar olarak nitelendirdi. İthalat yetkisi verilmesi haberinin piyasada olumlu karşılandığını belirten Deniz, “Piyasada indirim hazırlıkları var. Fiyatlarda düşüş bekleniyor” dedi.

  Et ithalatı konusunda alınması gereken önlemler olduğunu hatırlatan Deniz “AB’de zaten çok sıkı bir denetim uygulanıyor. Asıl sıkıntı AB dışındaki ülkelerden alınacak etlerde. Bu konuda da Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı alınacak etler için alarmda olmalı. Helal sertifikası, sertifika satan firmalardan değil, vakıf ve kuruluşlardan alınmalı” diye konuştu.

  Hayvancılık biter ne olduğu belirsiz etler piyasaya girer

  EBK’ya canlı hayvan ve et ithalatı yetkisi verilmesi tepkilere de neden oldu. Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ömer Çelik, et konusunda yaşanan tartışmaların, Türkiye’nin et ve süt hayvanı varlığını azaltmakla değil artırmakla sona erdirilebileceğini belirtti.

  Türkiye’ye geçmiş yıllarda ithal edilen etlerin kalitesine ilişkin de günlerce tartışma yaşandığına dikkati çeken Çelik, “Et ithalatına izin verirsek ne olduğu belirsiz etlerin ülkemize girmesine onay vermiş oluruz. Bu bir yana et ithalatına izin verirsek hayvancılığımızı bitiririz” dedi.

  12 LİRAYA DÜŞER

  Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut da Türkiye’de yeterli miktarda besi hayvanı bulunan bir dönemde et ithalatı kararını ‘’hata’’ olarak değerlendirdi. Karabulut, “Gelecek yıllarda besici bulamazlar, yapılan bu yanlışlığı hayretle izliyoruz. Zaten 2 gün önce yapılan açıklamaların ardından bugün toptan karkas etin fiyatı 16.5 liradan 15 liraya düştü.

  Bu gidişle et 12 liraya kadar düşebilir. Bu kararla besici kaybedecek, zaten yıllardır zor durumda olan özellikle küçük besici çok zor durumlarda kalacak” diye konuştu. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Yardımcısı Muhsin Yıldız ise, karar sonrası et fiyatlarının kısa sürede düşeceğini söyledi. Yıldız, ‘’Canlı hayvan ithalatı ile fiyatlar 12 liraya kadar düşer. Biz de 24 liraya sattığımız kıymayı 15-18 liraya satarız. Böylece vatandaş ete ulaşmış olur’’ dedi.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  13 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  36
  Mesajlar
  543
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: AB`den 9 liraya et gelecek  bizim ülkemizde neyin fiyatı düşmüşki etin düşsün yarın daha fazla zam yapılır.

  çifçimizin yüzü biraz gülmüştü malım para edecek diye onada devlet el attı gene arada tüccar parayı götürecek.
  şimdi herkes yurt dışından et gelecek diye satmaya başlayacak hayvanını canlı hayvan fiyatı düşecek ama kasapta et gene aynı olacak.
  bunlar hep aynı şeyler ticarette para var gerisi yalan

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  15 Ocak 2010
  Mesajlar
  1,586
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: AB`den 9 liraya et gelecek  domuz eti yedircekler millete yada bozuk et ... 9 liraya et olurmu ya.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  25 Nisan 2009
  Şehir
  Ankara
  Mesajlar
  111
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: AB`den 9 liraya et gelecek  kardesim hollandada etin kilosu 7-9 euro aRASINDA

  NERDEYMIS 9 YTL E ET
  VARSA DONUZ ETIDIR
  TAVUK ETI BILE 7 EURO
  KI ETTE HOLLANDA BAYA UCUZ SAYILIYOR

  KIMSE SU SORUYU SORMUYOR BIZE LISEDE TURKIYE KENDI KENDINE YETN ULEKE DENIRDI NE OLDUDA 5-10 SENEDE ET BULAMAZ HALE GELDIK
  ELDEN NEREYE KADAR ALIRSINKI ETI ONEMLI OLAN KENDI YETISTIRICIN AMA BU HUKUMET MALASEF CIFTCIYI SEVMIYOR
  ET PAHALI DENILIYOR ITHAL EDELIM YA DEMIYORLARKI ET NEDEN PAHALI DENMIYOR
  TARIMINI ORNEK ALDIGIN HOLLANDA CITCI ISEN MAZOTU SANA UCUZ VERIYOR
  HOS NORMAL HALDE BILE BIZDEN UCUZ
  1 LITRE BENZIN 1.53 EURO CENT TURKIYEYE CEVIRIRSEK 3 YTL YAPIYOR
  1 LITRE MAZOT 1.14 EURO CENT YL OLARA 1.14* 2.01: 2.394

  KI DUNYADA EN PAHALI BENZIN TURKIYE SONRA HOLLANDADA ISE ARTIK Farki siz hesaplayin

  kimse cikipta hukumetten bunu sormuyor
  sonra ithal et zaten ciftci nanayi yemis dahada yer
  ve bolca kanguru eti ve domuz etini yedirirler
  afiyet olsun ey ciftci

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  28 Haziran 2009
  Şehir
  Aydın
  Yaş
  32
  Mesajlar
  500
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: AB`den 9 liraya et gelecek  bunların allah...... versin böyle tarım hayvancılık politikasımı olur yaa yazıklar olsun içimden geçen küfürleri buraya yazamam tabi ama yinede bizim milletimiz bunları çokkk fazlası ilee hak ediyor müstahak bunun böyle olacağını bile bile uçuruma attılar kendilerini ve tabi ki bizi de bilmiyorum ki eğer bu ülkede çiftçiler bile bu çiftçiliğin çiftçilerin ç sinden anlamayan bir hükümete oy veriyorsa durup düşünmek lazım acaba hata hükümette mi millette mi... o yüzden arkadaşlarım şu saatten sonra isteyen istediği kadar bağırsın yok et şu kadar olmuuş da yok mazot bu kadar olmuş hiçç ağlamanın lüzumu yokk...hemde bunun acısını en çok çekenler bu hükümeti destekleyenler ve halende desteklemekte olduklarını izlemekteyimm nediyim allah herkezin aklını başına aldırsınn o sandığa gitmeden basit boyalı sözlere inanmadan tekrar tekrar düşünüp oy kullanalım arkadaşlar bencil davranmayalım o oyu kullanırken kendimizi düşünmeyelim egolarımız için oy kullanmayalım bu ülke bizim ülkemiz herkez oy kullanırken ülkesini düşünerek kullansın saygılar...

 6. #6
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: AB`den 9 liraya et gelecek  arkadaşlar çiftçinin kestirdigi hayvanın fiyatı 17.00 tl bu etin kemiğini 5.00 tl düşsek kasaptaki etin fiyatı 22.00 yl maliyeti olur 4,00 tl de kasap karı koyarsan tahmini et fiyatı 26.00 tl dir bence buda olması gereken fiyattır. ama büyük şehirlerde etin kilosu 30-35 tl ye satılıyorsa bu dengesizliğin sorumlusuda hükümettir. ama bu ithal et ihracatının arkasından bir hükümet yandaşı çıkarsa hiç şaşırmam.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: AB`den 9 liraya et gelecek  Birileri bi işten para kazanmasını gördükleri zaman hemen önunu keserler zaten çiftçiyi süşünen yok süt artı yem de artı suttu düştü yem düşmedi et artık hayvan yok dediler fln filan şimdi et getirler sonra çiftçide iki hayvanına zor bakarken aradakiler parayı götürür Hangi iş düzgün orantılı bi şekilde giderki bu ülkede..

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,737
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: AB`den 9 liraya et gelecek  Alıntı nh link=topic=31717.msg271623#msg271623 date=1272400382 Nickli Üyeden Alıntı
  Birileri bi işten para kazanmasını gördükleri zaman hemen önunu keserler zaten çiftçiyi süşünen yok süt artı yem de artı suttu düştü yem düşmedi et artık hayvan yok dediler fln filan şimdi et getirler sonra çiftçide iki hayvanına zor bakarken aradakiler parayı götürür Hangi iş düzgün orantılı bi şekilde giderki bu ülkede..
  Semih kardeşim sende ucuzlat artık şu yemleri.. Zaten bir günde % 30 düştü canlı hayvan fiyatları..
  Hem ' Ucuz etin yahnisi datsız olurmuş.. ' diye boşuna dememişler. Birde ' Elden gelen öğün olmaz, olsada vaktinde olmaz. ' mışş..

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  13 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  36
  Mesajlar
  543
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: AB`den 9 liraya et gelecek  Alıntı nailyetek link=topic=31717.msg271647#msg271647 date=1272403113 Nickli Üyeden Alıntı
  Semih kardeşim sende ucuzlat artık şu yemleri.. Zaten bir günde % 30 düştü canlı hayvan fiyatları..
  Hem ' Ucvuz etin yahnisi datsız olurmuş.. ' diye boşuna dememişler. Birde ' Elden gelen öğün olmaz, olsada vaktinde olmaz. ' mışş..
  çok güzel söz teşekkürler

  canlı hayvan piyasasını bilmiyorum ama bu işten baya birileri kaymak yiyecek gene bunu biliyorum bilmesekte garanti zaten

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 8 bin liraya ev!
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 10.Mart.2014, 14:05
 2. Balıkçıdan 2.5 liraya alınıyor 300 liraya satılıyor
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Arı Yetiştiriciliği
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 12.Ekim.2013, 21:07
 3. 50 bin liraya çiftleşiyor!
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 20.Aralık.2011, 21:22
 4. 270 bin liraya koyun
  Konu Sahibi köylü Forum Küçükbaş Hayvancılık
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 16.Ağustos.2011, 19:39
 5. Et fiyatı 12.5 liraya düştü
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Haziran.2010, 22:04

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status