Sakarya ' nın Kaynarca ilçesinde yeniden yapılanma süreci nedeniyle 7 ay boyunca atıl durumda kalan As Tavukçuluk şirketi deneme üretimine başladı.

16 yıl önce ilçedeki bir girişimci tarafından Büyükkaynarca köyünde kurulan ve birkaç yıl önce biriken borçları nedeniyle bir yem fabrikasına satılan tesisleri, iş adamları Naci Kaptan ve yeğeni Hakan Kaptan satın aldı. 7 ay önce başlayan yeniden yapılanma sürecinin tamamlanmasıyla, tesisler deneme üretimine başladı.

Fabrikanın genel müdürü Erhan Hubub, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeniden yapılanma sürecini tamamladıklarını ve markalaşma çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Hubub, tesislerdeki birçok üniteyi yıktıklarını ve eskiye göre daha hijyenik bir ortam oluşturduklarını belirterek, şöyle konuştu:

' Fabrika satın alındığında kötü bir durumdaydı. Belirli bir sayıda kesim yaparak piyasaya mal verecek konumda değildi. Yurt dışındaki danışmanlarımız aracılığıyla yeni bir proje geliştirdik ve inşaat çalışmalarını tamamladık. Otomatik makineler aldık. İnşaat süreci nisan ayının ilk haftalarında tamamlandı. Bizden önceki fabrika yönetimi toptancılara mal vererek, ürünü markasız bir şekilde satıyorlardı. Bizim hedefimiz ise tüketiciye ürünü kendi markamızla ulaştırmak. Bu amaçla 14 bayi oluşturduk. '

Haftada 200 bin tavuk kesimi yaptıklarını, bir ay içinde haftada 250 bin adede ulaşacaklarını ifade eden Hubub, yılda yaklaşık 25 bin tonluk kesim yapacaklarını belirtti.

Pazar hedefinin bölgenin 500 kilometrelik çapı içinde yer alan iller olduğunu kaydeden Hubub, şunları söyledi:

' 110 sözleşmeli üreticiyle faaliyet gösteriyoruz. 2 milyon adetlik civciv kapasitemiz var. Tesislerimizde 140 işçi çalışıyor. Bilindiği gibi sektörün büyükleri var. 1. ligdeki şirketlerin pazar payları birbirlerine yakın, yüzde 6 ile 10 arasında değişiyor. Büyük şirketlerdin ardından pazar payları yüzde 2 ile 3 arasında değişen, bizim gibi şirketler var. Hedefimiz bu yıl için mevcut üretim kapasitemizle tüketiciye en kaliteli ürünü sunmak. Emin adımlarla büyümek istiyoruz. 2010 yılını haftada 250 bin tavuk kesimiyle kapatacağız. '