Et sektörüne yabancı olanlarımızın pek duymadığı ancak özünde çok önemli bir konuyu barındıran çıkma tavuk; ekonomik ömrünü tamamlamış yumurtacı tavuklara verilen addır. Hatta 2005 yılında hakkında 'Çıkma Yumurtacı Tavukların İmhası ve Yetiştiricilerinin Desteklenmesine Dair Tebliğ' yayınlanmıştır.

Bu tavuklar , yumurta üreten çiftliklerde yumurta verimleri kar sağlayıcı düzeyin altına düşene kadar bakılarak daha sonra elden çıkarılan yaklaşık 1,5 yaşındaki tavuklardır.

Bu tavuklar bulundukları çiftliklerde sıkı güvenlik önlemleri altında her türlü hastalıktan korunarak bakılmakta, en fazla verimi alabilecek şekilde beslenmekte, verimleri düştükten sonra elden çıkarılmaktadır. Her türlü dış etken ve hastalıktan uzak şekilde bakılmış olan bu hayvanlar dış ortama gerekli uyumu sağlayamadıkları için bulundukları çiftlikten çıktıktan sonra hastalıklara karşı son derece hassas hale gelirler. Özellikle Kuş Gribi vakasında bu tavukların hastalığı taşıma ve bulaşma riski en fazla olduğu düşünülmektedir.

Bunun dışında satış amacı ile dolaştırılan bu tavuklar bir çok yere gidip gelmekte, genellikle açık kafeslerde araba üzerinde satılmaktadırlar. Bu durumda onları daha çok hastalık tehlikesi ile karşı karşıya getirmekte ve bu hastalıkları bir yerden bir yere nakletme ihtimallerini arttırmaktadır.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı diğer ülkelerde görülen Kuş Gribi vakaları dolayısıyla 2005 yılında bu hastalığı taşıma ve bulaştırma riski fazla olan çıkma tavukların semt pazarlarında satışını yasaklamış ve bu hayvanların doğrudan mezbahalara gönderilerek kesilmesini istemiştir.

Halen bazı yerlerde kaçak olarak satışı yapıldığı gözlemlenen ve duyulan çıkma tavuk satışı ve nakli yasak olup , satış yapanlar yakalandığı takdirde kaçak hayvan nakli muamelesi görmekte ve 3285 sayılı kanun gereği idari para cezasına çarptırılmaktadır.

Türkiyede başta Sakarya olmak üzere, Ankara, Manisa, İzmir , Balıkesir, Afyon ve Adana illerinde sadece çıkma tavuk kesimi yapan kanatlı kombina ve kesimhaneleri bulunmaktadır. BU tesislerden elde edilen ürünlerin çoğunluğu ise hayvan yemi olarak kullanılmakta bir kısmı ise uzuk doğu ülkelerine ihraç edilmektedir.KAYNAK,GIDACILAR.NET/GÜLSEL ŞEN