Sütçülere Eğitim

j354389769j

Trakya Kalkınma Birliği (TRAKAB) Müdürü Tümay Soybay, Sınırötesi işbirliği çerçevesinde hazırlanan “Süt İneği Yetiştiriciliğinde Sağlıklı Çiğ Süt Üretimi Eğitim Projesi”nin tamamlandığını belirterek, “Verilen teorik ve pratik eğitimlerden üreticilerin edindikleri bilgi ve beceriler sayesinde, çiğ sütün kalitesini belirleyen en önemli faktörler olan sütte ölü hücre ve canlı bakteri sayılarında pozitif düşüş sağlanmıştır” dedi.

Soybay, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği’nin Türkiye - Bulgaristan Sınırötesi İşbirliği Programı Ortak Küçük Projeler Fonu kapsamında, Trakya Kalkınma Birliği ve Yambol Bölgesel Kalkınma ve Yatırımlar Ajansının 1 Aralık 2008 - 30 Kasım 2009 tarihleri arasında birlikte yürüttüğü ve Edirne Merkez İlçe Süt Ürünleri Tarımsal Üreticiler Birliği’nin yerel iştirakçi kurumu olarak katıldığı, “Süt İneği Yetiştiriciliğinde Sağlıklı Çiğ Süt Üretimi Eğitim Projesi”nin başarı ile tamamlandığını bildirdi.

Başarı ile tamamlanan bu eğitim projesinin sonuçlarını değerlendirmek ve ilgili kesimleri, kamu oyunu bilgilendirmek ve diğer süt ineği yetiştiricilerinin de ilgilerini sağlamak amacıyla, Bulgaristan’nın Yambol kentinde ve Edirne’de sonuç toplantıları düzenlediklerini anlatan Soybay, şöyle devam etti:

“Projenin sınır ötesi işbirliği çerçevesinde, sınırın her iki tarafında üretilen çiğ sütlerin kalite bazında Avrupa Birliği standartları düzeyine çıkartılmasını hedeflemiştir. 12 aylık teorik ve pratik eğitimler sonucunda aşağıda belirtilen yararlı, kalıcı ve sürdürülebilir sonuçlar sağlanmıştır.

Eğitim sürecinde, Edirne Merkez Avarız, Değirmenyeni, Küçükdöllük, Muratçalı ve Korucu pilot köyleri ile Yambol ili General İnzovo, Drazevho ve Karavelovo köylerinde toplam 120 adet teorik ve pratik eğitim verilmiştir. Verilen teorik ve pratik eğitimlerden üreticilerin edindikleri bilgi ve beceriler sayesinde, çiğ sütün kalitesini belirleyen en önemli faktörler olan sütte ölü hücre (somatik hücre) ve canlı bakteri sayılarında pozitif düşüş sağlanmıştır. Komşu ve dost iki ülke üreticilerinin birbirlerini tanıması, ortak bir hedefe yönelmesi, işbirliği ve dayanışma geleneğinin geliştirilmesine zemin hazırlanmıştır.” Soybay, bu proje ile temelleri atılan Edirne - Yambol üreticileri arasında dostluk ve dayanışmanın daha büyük projeler ile yaygınlaşarak süreceğini kaydetti.