Et ithalatı fiyatı düşürür ama, hayvancılığı bitirir

[glow=red,2,300]TARIM DÜNYASINDAN / Ali Ekber YILDIRIM

Kırmızı et fiyatındaki artış durdurulamıyor. Karkas etin kilosu geçen yıl Mart-Nisan döneminde 10 liraydı. Bu yıl aynı dönemde 17-18 liraya kadar çıktı.

Hükümet, et fiyatındaki artışa çözüm arıyor. Akla gelen ilk çözüm ise et veya canlı hayvan ithal etmek. İthalat geçici olarak et fiyatını düşürür, fakat hayvancılık sektörü çok büyük yara alır.

Yaşı 30 ' un üzerinde olanlar hatırlayacaktır. 1980 ' li yılların başında rahmetli Turgut Özal döneminde tarımın her alanında olduğu gibi hayvancılıkta da yerli üretim ithalatla terbiye edilmek istendi. Bu amaçla canlı hayvan, et, peynir ve diğer hayvansal ürünlerin ithalatına kapılar sonuna kadar açıldı.

Ne oldu?

Türkiye ' de hayvancılık sektörü çöktü. Sonraki yıllarda pek çok destek paketi açılmasına rağmen hayvancılıkta istenen üretim ve verim düzeyine ulaşılamadı. Doğu ve Güneydoğu ' da terörün de etkisi ile hayvancılık ikinci kez darbe yedi.

Yerli üretim yeterli olmayınca, 1980 öncesinde canlı hayvan ihraç eden, et ihraç eden Türkiye, ithalatçı oldu. Aynı dönemde sektörde piyasayı düzenleyici iki kuruluş olan Süt Endüstrisi Kurumu (SEK) ile Et ve Balık Kurumu ' nun (EBK) özelleştirilmesi hayvancılıkta geri dönülmez bir çöküşe neden oldu.

Daha sonraki yıllarda da dönem dönem ithalat sürdü. Yapılan her ithalat sektörü geriletti. Türkiye, dünyanın en pahalı etini tüketmeye mahkum edildi.

Özellikle 2002 ' den bu yana hayvancılığa geçmiş yıllara göre çok büyük destek verilmesine rağmen hayvan varlığı artmıyor, azalıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 1989 ' dan bu yana küçük ve büyük baş hayvan varlığında büyük düşüş var. 1989 ' da 55 milyon 589 bin olan küçükbaş (koyun-keçi) hayvan sayısı 2008 ' de 29 milyon 568 bin başa geriledi. Büyük baş hayvan varlığı ise aynı dönemde 12 milyon 173 bin baştan 10 milyon 859 bin başa geriledi. 2009 sonu itibariyle küçükbaş hayvan varlığının 25 milyona, sığır varlığının ise, 10 milyon başın altına gerilediği tahmin ediliyor. [/glow] Kırmızı et üretimi ise 1989 - 2008 döneminde 544 bin tondan 482 bin tona geriledi.

Bu verilerden, ne kadar destek verilirse verilsin hayvancılıkta işlerin yolunda gitmediği görülüyor. Çünkü, hayvan varlığı azalıyor, et üretimi azalıyor. Hiçbir önlem alınmıyorsa bu şartlarda et fiyatının artması normal değil mi?

Kaldı ki, 2007 ve 2008 ' de yaşanan büyük kuraklık sonucunda arpa ve diğer yem hammaddesi ürünlerde üretim azaldı, fiyat arttı. İster yerli ister ithal olsun yemin maliyeti çok yükseldi. Bu dönemde pek çok besi işletmesi kapandı. Hükümet, işletmelerin kapanmasını önlemek için hiçbir önlem almadığı gibi, hayvancılık desteklerinde radikal değişiklik yaparak hayvan başına destek ödemesine geçti. Destekler hem azaldı hem de üretimi doğrudan artıracak destekler yerine doğrudan destek sistemine geçildi. Bitkisel üretimde yararlı olmadığı için kaldırılan doğrudan gelir desteği 2008 ' den itibaren hayvancılıkta uygulanmaya başlandı. Üstelik, verilen desteklerin bir çoğu süt hayvancılığına yönelik, besiye özel destek yok.

Besicilikte bu sıkıntılar yaşanırken benzer bir süreç süt hayvancılığında da yaşandı. Çiğ süt fiyatı 2008 ' de 45 kuruşa kadar düştü. Çok sayıda süt hayvanı kesime gitti. Hayvan varlığı eridi.

Besicilikte ve süt hayvancılığında en sıkıntılı dönemde Hükümet hiçbir önlem almadı. gelişmeleri izlemekle yetindi. Hayvan varlığı hızla eridi. Et ve süt fiyatı arttı. Fiyatın artması yapılan yanlışların, uygulanan politikaların sonucudur. Nedenler ortadan kaldırılmadıkça sonucu tartışmak çözüm olabilir mi?

Geçmişten ders alınmaz ve yeniden ithalat yapılırsa geçici olarak piyasada rahatlama olur, et fiyatı düşer. Fakat, yukarıda özetlediğimiz tablo daha da kötüye gider. Ayakta kalan besi işletmeleri de ithalat baskısı ile kapanır.

Kaldı ki, sadece besiciler değil, Koç Holding, Yaşar Grubu ve diğer büyük et sanayicileri ve üreticiler de ithalata şiddetle karşı çıkıyor. Tüketici ise özellikle et ithalatı konusunda endişeli. İthal edilecek etin hastalıklı olması ve domuz eti içermesinden korkuyor.

Böyle bir ortamda et fiyatlarındaki artışa çözüm bulunması elbette çok önemli. Önemli olmasaydı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliği görüşmelerinin yoğun temposunda et fiyatındaki artışa dikkat çeker miydi?

Başbakan ilgili bakanlara ne diyor: 'Vatandaşa bu kadar pahalı et yedirmeye hakkımız yok, bitirin bu işi.'

Gerçekten de vatandaşa bu kadar pahalı et yedirmeye kimsenin hakkı yok. Fakat yukarıda özetlediğimiz gibi bu sürece bir iki yılda gelinmedi. Geçmişte de benzer durumlar yaşanınca ithalat yapıldı, fakat ithalatın çözüm olmadığı, sektöre daha büyük zarar verdiği görüldü.

Medyaya yansıyan haberlere göre, Başbakan, marketlere giderek veya elemanları görevlendirerek fiyatları yakından izleyecek. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı denetim elemanlarının yapacağı işi Başbakan ve elemanları yapacak.

Başbakan et fiyatını denetlerken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ne yapıyor?

Yıllardır sınırlardan ülkeye kaçak et ve canlı hayvan giriyor. Bakanlık kaçakçılığı önleyemiyor. Yine yıllardan beri çok konuşulmasına rağmen sağlıklı bir kayıt sistemi oluşturulamadı. Varolan kayıt sitemine Tarım Bakanlığı ' nın kendisi bile inanmıyor. Bakanlık, Aralık ayından bu yana üç kez hayvan sayımı yaptırdı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker kendisi açıkladı. Aralık 2009 sonunda yapılan ilk sayımda 1 milyon 717 bin besi hayvanı olduğu tespit edildi. Bir buçuk ay sonra 15 Şubat ' ta ikinci bir sayım yapıldı. Bu kez hayvan sayısı 2 milyon 90 bin olarak belirlendi. Önceki hafta yapılan son sayımda ise besideki hayvan sayısı 2 milyon 200 bin olduğu açıklandı.

Öncelikle bu sayımın nasıl yapıldığına bakmakta yarar var. Bakanlık, taşradaki tarım teşkilatına, tarım il ve ilçe müdürlüklerine bir yazı gönderiyor. 'İlinizdeki hayvan sayısını bize acilen bildirin' diye. Bu yazı genellikle Perşembe veya Cuma günü gönderiliyor, sayım sonucunun pazartesi günü Ankara ' ya bildirilmesi isteniyor. Hafta sonu tatilini iple çeken personel, hafta sonu hayvan sayımına çıkıyor. Muhtarlara gidiliyor. Bu kadar kısa sürede hayvanların tek tek sayılması mümkün değil.

Üretici, 'devlet hayvanları tespit edip vergi alacak', 'destek vermeyecek', 'bankalar haczedecek' gibi korkularla hayvan sayısını olandan daha az söylüyor. Veya tam tersi oluyor. Üretici, daha çok destek almak için hayvan sayısını olandan yüksek gösteriyor. Pek çok yerde de tarım teşkilatındaki görevliler o kadar kısa zamanda üreticiye ulaşamadığı için, istenen verileri Ankara ' ya ulaştırmak için eski verileri masa başında devşirip bildiriyor.

Özetle yapılan sayım sağlıklı değil. Sayım bu kadar kolay yapılacaksa Türkiye İstatistik Kurumu ' na ne gerek var?

Varsayalım ki bakanlığın yaptığı sayım doğru çıktı. Verilerin kullanılmasında da çarpıklık var. Şubat ' ta yapılan sayımda hayvan sayısı 1 milyon 700 bin adet çıktı. O dönemde Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker:' Sayım yaptırdık, yeterli hayvan var, ithalata gerek yok.' dedi. Damızlık birlikleri, hayvancılık örgütleri ithalat yapılmayacağı için gazete ilanı ile Bakan ' a teşekkür etti.

Nisan ayına gelince yapılan sayımda hayvan sayısı 2 milyon 200 bin adet çıktı. Bakan bu kez, yeterli hayvan olmasına rağmen ithalat yapacaklarını açıkladı. Bakan, araştırma yaptıklarını bir hafta içinde karkas et veya canlı hayvan ithal edeceklerini söyledi.

Şubat ayından bu yana besideki hayvan sayısı nasıl oldu da 500 bin baş birden arttı? Bu kadar hayvan nereden geldi?

Ayrıca, hayvan sayısı 1 milyon 700 bin baş iken 'ithalata gerek yok' diyen Bakan, hayvan sayısı 2 milyon 200 bin başa çıkınca neden ithalata karar verdi?

İthalat konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ' in açıklamalarında ilginç bir ayrıntı daha var. Pirinçte olduğu gibi et fiyatındaki artışı da ithalatla düşüreceklerini söylüyor. Tarım Bakanlığı ' nın bir çok kademesinde görev yaptıktan sonra bakanlık koltuğuna oturan ve bildiğimiz kadarıyla veteriner hekim olan Eker ' in bu sözleri en hafif deyimi ile talihsizliktir. Bakan, pirinç ithalatı ile et ithalatını eşdeğer görüyorsa vay tarımın haline.

Hatırlayacağınız gibi iki yıl önce pirinç fiyatı yükselince Bakanlar Kurulu Kararı ile Toprak Mahsulleri Ofisi ' ne sıfır gümrükle ithal etmek üzere 100 bin ton pirinç ithalatı izni çıkarıldı. Pirinç ithalatı ile fiyat aşağı çekildi. Doğrudur. Fakat, et ithalatı pirinç ithalatına benzemez.

Et ve Balık Kurumu ' na et ve canlı hayvan ithalat izni verildi. Et ve Balık Kurumu sınırlı bir bölgede faaliyet gösteriyor. İthal edeceği et veya canlı hayvanı piyasaya nasıl sunacağı bile tartışmalı.

Kaldı ki pirinç ithalatı gözüyle et veya canlı hayvan ithal etmek hayvancılık sektörünü yok etmek anlamına gelir. Çünkü, pirinç çeltikten elde edilen tek yıllık bir üründür. Bir yıl ithal edersiniz ertesi yıl çeltik üretimini destekleyerek üretimi artırabilirsiniz. Fakat, et ve hayvan üretimini bir yılda istediğiniz kadar artıramazsınız. Besi için 7-8 aylık zamana ihtiyaç var. İthalatla hayvan varlığınızı yok ederseniz, yeniden o varlığa kavuşmak için seneler geçer.

Ayrıca et veya canlı hayvan ithalatı sadece eti değil sütü de olumsuz etkiler. İthalatla hayvan fiyatı düşecek endişesi ile süt hayvanları kesime giderse, süt üretimi ve buna bağlı olarak süt ürünleri üretimi de düşer. Tekrar ithalat yapmak zorunda kalırsınız. Bu döngü, yerli üretimi bitirir ve hayvancılıkta her yönüyle dışa bağımlı hale gelirsiniz.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ' in 'besiciler hayvanı kesmiyor, fiyatlar artıyor' görüşü de doğru değil. Besicilerin anlattığına göre, belli bir kiloya ulaştıktan sonra hayvanın kesilmemesi üreticiye yarar değil zarar verir. Çünkü, belli kiloya ulaştıktan sonra hayvan yine aynı yemi tüketir, fakat yeni kilo almadığı için maliyeti artar. Bu nedenle kesim zamanı gelen hayvan mutlaka kesime gönderilir.

Özetle, et fiyatındaki artışı durdurmak için et veya hayvan ithal etmek kısa dönemde et fiyatlarını düşürebilir. Fakat, 2 milyonun üzerindeki besi hayvanlarının da elden çıkarılmasına ve hayvancılık sektörünün çökmesine neden olur. Özellikle 2007-2008 dönemindeki kuraklığın zararını telafi etmeye çalışan besicilere bazı destekler sağlanarak bu dönem daha az hasarla atlatılabilir. Orta vadede ise hayvan varlığının ve et üretiminin artırılmasından başka çare yok.

Ayrıca çiğ süt fiyatının düşmesi mutlaka önlenmeli. Süt fiyatı düşerse hayvanlar kesime gideceği için bir yıl sonra et krizi çok daha büyüyerek karşımıza çıkar.

Yıllık ortalama dana karkas et fiyatı

Yıl Et fiyatı(TL/kg)

2005 9.56

2006 10.29

2007 11.16

2008 9.0

2009 11.06

2010* 18.0

* 2010 Nisan fiyatı

Türkiye ' nin hayvan varlığı (bin baş)

Yıl Koyun Keçi Sığır Toplam

1989 43.647 11.942 12.173 67.762

2005 25.304 6.517 10.526 42.347

2006 25.616 6.643 10.871 43.130

2007 25.462 6.286 11.037 42.785

2008 23.974 5.593 10.861 40.428

Kaynak: TÜİK

Not: 2009 sonunda küçük baş hayvan varlığının 25 milyonun, sığır varlığının10 milyon başa düştüğü tahmin ediliyor.

Türkiye kırmızı et üretimi (ton)

Yıl Üretim

1989 544.395

2005 409.423

2006 438.530

2007 575.622

2008 482.458

2009 450.000

Kaynak: TÜİK

Not: 2007 ' deki artış kuraklık nedeniyle çok sayıda hayvanın kesilmesinden kaynaklanıyor. 2009 verisi tahminidir.

Ynt: Et ithalatı fiyatı düşürür ama, hayvancılığı bitirir

aralıkta sayım yapıyosun, kesimlik hayvan sayısı 1 milyon 700
sonarada hayvan sayımız yeterli ithalata gerek yok diyosun.
şubatta hayvan sayısı 2 milyonun üzerine çıkmış.
son olarak hayvan sayısı 2 milyon 200 bin çımış,
sonrasında da ithalat kararı.
bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
paldur küldür, cuma günü mesainin son dakidasında tebliğ edilen bu hayvan sayımını, sizce tarım bakanlığı çalışanları ne kadar sağlıklı yapar. adamın haftasonu var planını programını yapmış...

ertuğrul link=topic=31779.msg272316#msg272316 date=1272656493' Alıntı:
hiç kimse goçunmasın kabahati kendinde arasın ithal etin tek sorumlusu bizleriz bin liralık danayı üçbinliraya çıkaran bakanmı,
Acaba 1000 liralık dananın maliyeti 800 tl miydi bize 200 TL kar yetiyormudu..? Yoksa maliyeti 1500 Tl ydı da, bizmi zararına çalışıyoduk, bunu hesaplayan oldumu..? Hayvancılık öyle bir iştir ki; dışarıdan bakanın ağzının suyu akar, içinde olanın paçasından .ok, bilmem neresinden borç akar..

ertuğrul link=topic=31779.msg272316#msg272316 date=1272656493' Alıntı:
hiç kimse goçunmasın kabahati kendinde arasın ithal etin tek sorumlusu bizleriz bin liralık danayı üçbinliraya çıkaran bakanmı,
doğru diyosun kardeşim, piyasayı manipüle eden bakanın bahsettiği spekülatörlerden biride benim!!
bakanın ve başbakanın yaptığı açıklamaları basından yakından takip edersen, ve bugün açıklanan et ithalatının nerden ve ne kadar yapılacağını gördüysen et ithalatının gerçek amacının ve sorumlulularının kim olduğunu anlarsın.

hayvancılığa dışarıdan bakıp ağzı sulananlardan degilim 120 başlık besi ahırım var yıllardır bu işi yapıyorum kurban bayramında et kesimi 11 lira idi para kazandık bereket versin dedik pazara vardık sattığımız fiyata hayvan alamadık bu hafta sonraki hafta derken hala alamadık her gittiğimizde bir önceki haftaya göre aynı mal 300 500 fazlalaşmış neymiş mal yüksekmiş bunu duyan herkes fiyatı yükseltti fiyat yükseldikce et yükseldi besi haneler hayvan dolu kimse kestirmedi et kasapta 40 lira oldu .ithal eti duyan besici şimdi mezbahalardan sıra almaya çalışıyor şu an pazarda mal alım satımı durma noktasına geldi. para kazanmak kar etmek elbet güzel ama bunu fırsatcılığa dönüştürmemek lazım,diye düşünüyorum yanı buzağılı inek mart ayında kırşehir pazarında 9500 liraya satıldığını gördüm gerçekta hakkı 9500 limıdır bir ineğin, üç aylık dana 2500 -3000 liraya kadar satıldı bumudur o dananın değeri şimdi ithal et gelmek üzere hiç birimiz istemiyoruz ama rüzgar eken fırtına biçer,işi fırsatcılığa dökmeden yapmak lazım herkes besici oldu bilende bilmeyende fırıncı mütahit memur sarraf aklınıza kim geliyorsa görünüşte iş kolay kar çok ama gerçekler herzaman acıdır.

Valla bu işe gönül vereli 22 yıl oldu, çok profesyonelleşemedik..:) Tam yöneldik düştü, vazgeçer gibi olduk yükseldi derken bu günlere geldik.. Çok hayvan geldi geçti, tonlarca süt ürettik hatırı sayılır sayıda dana buzağı sattık.. Herkes bize köşeyi döndüğümüzü söyledi, ammevelakin hayvanlarımız bizim öz sermayemizdi.. Bu yükselen piyasada 4 dana satabildik.. Köşe dönme işi bir dahaki bahara kaldı..:) Geçen yıl öyle inekleri kasaba sattık ki; düşünmek bile istemiyorum. 31 krş a 1 litre süt dökerken, 35 krş a 1 bardak çay içtik.. Satın almak, ithal etmek marifetse dahada bişey demiyorum..Madem ki geçen yıl süt üretimi tavan yaptı, neden ihracat yapamadık..?? ' Rüzgar eken fırtına biçer ' sözünede sonuna kadar katılıyorum..

valla ben bu işten bişi annamadım ama genede et fiatlarının ükselmesi bir açıdan ii oldu önceden malietine dana kesiliordu şimdi bundan sonraki dönemler için daha fazla kar edileceini düşünüyorum bu et düşsede artık taban yapacğına şahsen inanmıyorum inşallah herkes için hayırlısı olur ...

yav ii hep konuşuoruz ama şimdi işin adaleti bumu et kesim 17 lira kasapta 35 40 lira bunu besleyen adam en az 17 aylıken kesim yaptırıyor hiçmi masrafıyok 17 liraya biz bir buçuk sene o besinin kahrını çekiyoruz et kasaba geçtimi 10 dakka sonra 35 lira oluyor neden buna bir çözüm getirmiyollar yetkililer de hep üreticinin sırtına yüklüyor yükü adalet bumu neden hep kendinizde sorun arıyorsunuz insanın kendisine yaptığını kimse yapmazmış ata sözü hiçkimse çıkıpta bunu böle demiyor bizim kendimizde suçdeyip peşinen suçu kabulleniyor ama işin aslı bence öyle deyil....

et ithal ederek neymiş halka ucuz et yedıreceklermiş ? halkı koruma amaçlıymış. ben halk degılmıyım arkadaş üretici olarak ben de halkdan degılmıyım beni de koru o zaman. ithalata harcayacagınız parayı kestirdiğimiz et kilosuna gore bıze harca et tüketen kesımde kazansın üreten kesımde kazansın. İTHALAT YAPIPTA PARAMIZ YURT DIŞINA ÇIKMASIN. ( yurt dışına cıkacak olan bu paralardan kimler tüfek atacak acabaaa ?

hadi onada eyvallah diyelim. benım 16 liraya kestirdigim eti marketler 35 liraya satıyor buna onlem alınsın bu daha kolay. ey arkadaşlar soruyorum sıze GERÇEKTEN GÜVENEREK YİYEBILECEKMIYIZ ACABA BU GELECEK HAYVANLARIN ETİNİ ? bence bu çözümyolu uygun degil.

NOT : bunlar benım kişisel görüşüm destekleyenede karşı çıkanada saygı duyarım.

08-Mayis-2010 Cumartesi- Haber Merkezi

İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serdar Aktop, et ithalatıyla birlikte yurda girecek etin kontrol edilmeyeceğini, hayvandan insana geçen hastalıklarda büyük artış yaşanacağını söyledi.

İzmir Veterinerler Odası Yönetim Kurulu, hükümetin et ithal etme kararını değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Bir ay öncesine kadar et ithalatının olmayacağı konusunda açıklama yapan hükümetin acele ile ithalat kararı almasının arkasından, kimin ne kazanacağından çok bu kararının ardından etlerle birlikte hayvandan insana geçen pek çok hastalığın da yurda girecek olmasının önemli olduğunu söyleyen Aktop, ' ' Yurda girecek etin ya da canlı hayvanın miktarına bakılmaksızın iyi bir şekilde kontrol edilebileceğine inanmıyoruz. Çünkü hayvandan insana geçen çoğu hastalık çok iyi laboratuvar ortamlarında bile çoğu zaman tespit edilemiyor. Bizim en büyük endişemiz kimin, hangi yandaşın ya da hangi spekülatörün ne kadar kazandığı, elde edilecek rantın büyüklüğü değil, bizin en büyük endişemiz gelecek hayvanlarla birlikte hayvandan insana geçen hastalıkların artması. Bu ülke bundan yıllar önce yine ithal et yüzünden deli dana hastalığı ile karşı karşıya kaldı. Şimdi bunun gibi daha pek çok hastalığa da gebeyiz ' dedi.

Hayvancılık sektöründe yaşananların sektör üzerinde yaşanan oyunların tezahürü olduğunu, çiftçinin aç bırakılarak AB ' ye verilen sözlerin tutulmaya çalışıldığını söyleyen Aktop, ' ' Türk tarımının sonu hazırlanıyor. AB ülkelerinde hayvan başına 7.5 dolar destek verilirken bu destek Türkiye ' de 1 dolar. Avrupa ' da etten KDV alınmazken ülkemizde alınıyor. Yediği tüm darbelere rağmen iki yıldır sesini çıkartmayan et üreticisi bankalara boğazına kadar borçlanmıştır. Bunun sonucunda destekleme olmazsa eti sütü para etmeyen çiftçi ineğini satacak damızlık azalınca da et fiyatları tutulamaz boyutlara ulaşacaktır ' diye konuştu.

Ülkeye gelecek etlerin iyi bir şekilde kontrol edilebileceği bir laboratuvarın bulunmadığını ve Ege Bölgesi ' nde daha önce görülmemiş hayvan hastalıklarının görülmeye başladığını söyleyen Yönetim Kurulu Üyesi Hidayet Petin ise ' ' Siyasi oyunlar bizi ilgilendirmiyor, hayvancılık bizim işimiz ve daha önce hiç bilmediğimiz görmediğimiz hastalıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Veterinerlik kitaplarından iki satırla bildiğimiz Akabene, İBR diye hastalıklarda artış oldu. Bu hastalıklar nedeniyle yüzde 20-25 oranında düşüklere rastlamaya başladık. Et ithalatından zararlı çıkacak yine üretici olacak. Arada para kazanan kesim yine kazanmaya devam edecek. Hükümet sıkıntıyı yine üreticinin sırtına yüklüyor ' dedi.

Slm arkadaşlar bende katılayım tartışmanıza 3 yıllık bir hayvancılık deneyimim var bu işi profesyonelde yapmaya çalışıyorum ben akpğ yi eleştirmeye çalışmıyorum geçen seçimdede akp ye kullandım oyumu maddi kaygılar düşünmeden millet devlet menfeati için.Bunu bir yana brakalım benim bir süt ve besi üreticisi olarak dışardan gördüğüm ve analiz ettiğim akp hayvancılık politikasında apaçık bir şekilde bomladı bence et fiyatlarının bu kadar yükselmesi geçen yılki süt fiyatlarının 380 tl lere kadar düşmesiydi çünkü inek sahipleri hayvanlarını düşük fiyatlara kestirdiler bende düşünmüştüm ama düşük fiyatlara gittiği için biraz sabrettim yani geçen yıl biz süt üreticilerini sanayicilerin dişlerine braktılar arkadaşım yükselmesin tamam ama bir istikrar olsun yarın ne olacağını kimse bilmiyor 3 aylık ihale yaptılar nisan ayında 725 tl çiğ süt fiyatı ama bize nisan ayında 630 tl den ödeme yapacak firmalar bunun takibini kim yapıyor bukadarmı bölgelere göre değişiyor fiyatlar geçen yıl ulusal süt konseyini kurdularama içini boşalttılar kurul sadece danışman görevi yapıyor bakın diğer ülkelerdeki süt konseylerine komle (yem,süt,vs.) piyasaya hakim oluyorlar içimizde boşaltılacak daha çok şeyler var buzağı maması altında tonlarca süt tozu getiriyorlar yani bizi düşündüklerindenmi yükseldi süt fiyatları piysada hayvan kalmadı binlerce hayvan kesildi yoksa 300-400 tl lerde debeleniyor olurduk

Ertuğrul arkadaşım gocunanlardan değilim ama et 20 tl lere çıksın diyenlerdende değilim bizlerinde kardeşi akrabası sevdikleri alıyor bu ürünleri yükselmesin bunu alanda var ama üreticininde hakkı yenmesin sözün özü 'Görünen köy klavuz istemez' (yani bu işin sorumlusu akp nin hayvancılık politikası kesinlikle biz üreticiler değiliz bizler gerçekten madur olan tarafız)

Bu işlerin bu kadar allak-bullak olmasında AB ne uyum sürecinin de etkisi olduğuna inanıyorum, yeterli bir alt yapı ve politika yok ve biz durumumuzu AB ye uydurmaya çalışıyoruz..:(
Bu iş 135 MF yi satıpta 936 Fendt almaya döndü,:D