EBK ' nın pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihalesine katılan şirketler Hacılar AŞ, Ditura Sro ve Sc, Agrohlal SGL oldu. İhale basına kapalı gerçekleştirildi.

İlk turda Agrohal, 500 ton canlı hayvan için 1 milyon 750 bin euroluk teklif verdi. Aynı miktar canlı hayvan için Dituria 1 milyon 650 bin euro teklif verdi. Hacılar A.Ş. ise 500 ton canlı hayvan için 1 milyon 350 bin euro teklif verdi.

12:00 ' da başlayan ve kapalı zarf usulüyle gerçekleştirilen ikinci turda et ithalatı ihalesi 1 milyon 299 bin Euro ' luk teklifle Hacılar firmasına verildi. Hacılar A.Ş. ihaleye Almanya ' dan katılıyordu.

HACILAR A.Ş. KİMDİR?

İhaleyi kazanan Hacılar Türkiş Helal Gıda ' nın Almanya merkezli olduğu ve sahibinin ise Kilisli Rıfat Kazancıoğlu olduğu bemirtiliyor. Dituria Sro firması ise Slovakya merkezli Makedonyalı yine bir Türk olarak biliniyor. İhaleye katılan son firma olan Agrohilal Srl firmasının da yine Romanya menşeli olduğu sahibinin ise Konyalı bir Türk olduğu dikkat çekiyor.

ETLER NEREYE TESLİM EDİLECEK?

Şartname gereğince ithal edilecek 4 bin 25 ton kasaplık sığırın 500 tonunun Ankara ' ya, bin 775 tonunun Adapazarı ' na, bin 750 tonunun Adana EBK ' na teslim edilmesi gerekiyor.

CEMİBİZDEN KAÇ LİRA ÇIKACAK?

İhale sonucuna göre 500 ton sığır için Türkiye Hacılar A.Ş. ' ye 1 milyon 299 bin Euro ödeyecek. Yani sığırlara ödenecek ücret ton başına 2 bin 598 Euro, bir diğer deyişle 5 bin 196 TL olacak. Bu da ithal sığırın kilosunu 5.2 TL ' ye getirecek.

İhale sonrası yapılan açıklamada Hacılar AŞ ve Ditura Sro ' nun tekliflerinin değerlendirileceği açıklandı.

'FİYATLAR ALMANYA ' DAN YARI YARIYA YÜKSEK'

Berlin merkezli Hacılar Helal Et firmasının sahibi Rıfat Kazancıoğlu, ihale öncesinde, Türkiye ' deki et fiyatlarının Almanya ' ya göre yarı yarıya yüksek olduğunu belirtmiş, Avrupa ülkelerinden getirecekleri canlı hayvanları Türkiye ' de kesmeyi planladıklarını söylemişti. İhaleye girmek için şartname alan diğer iki Türk firması ise 10 günlük sürenin çok kısa olduğunu belirterek ihaleye girmedi.

'İHALE GÖSTERMELİK'

Avusturya menşeli Köseoğlu firmasının sahibi Mustafa Köseoğlu, akreditif açıldıktan sonra hayvanların 10 gün içinde tesliminin istendiğini, ancak bu sürede 4 bin 25 ton hayvanın tesliminin mümkün olmadığını kaydetti. İhaleyi “göstermelik” olarak nitelendiren Köseoğlu, “Bir günde ancak 300 hayvanı yükleyebilirsiniz. 10 günde de 3 bin hayvan gelir. 4 bin 25 ton hayvanın bu kadar sürede yüklenip getirilmesi mümkün değil. İhale göstermelik. Ya hayvanlar geldi bir yerde bekliyor ya da hazır” diye konuştu.

Avusturya merkezli Altın Stern adına şartname alan Halil Bilici de teslim süresinin çok kısa olması nedeniyle şartname almalarına karşın ihaleye teklif vermediklerini söyledi. Bilici, hayvanların bu kadar kısa sürede nakledilmesinin mümkün olmadığını ve AB kuralları gereği bir hayvanın sadece 24 saat süreyle kara yoluyla taşınabildiğini de vurguladı.

Bu arada 4 bin 25 tonun yaklaşık 8 bin 500 civarında hayvan anlamına geldiği de belirtildi.