BUĞDAYLARIMIZ HASTALANDI YARDIM LÜTFEN

Ynt: BUĞDAYLARIMIZ HASTALANDI YARDIM LÜTFEN

amin , arkadaşlar dün yağmur çiselemişti yapraklar iyice kayboldu fakat sapında ve başağında herhangi bir ziyan yok sarı tozların hepsi toprağın üzerine inmiş ayrıca başaklar bembeyaz çiçek ileride farklılık gösterirmi

potasyum ve çinko eksikliginden yapraklarda cizgili sararmalar olur hasta olan ekinler ilk aylarda tazeyken olur ve gelişmez başak cıkardıktan sonra hastalanmaz sanırsam tazeyken hastalıgı alır bu sene türkiye topraklarında cinko eksikligi fazla oldugunu söylüyorlar makarnalık bugdaylarda eksiklikler daha cok görükür ama bu bugday unluk sanırsam bana kalırsa hemen yakınlarında zirat üniverstesi varsa tahlile götür ilce tarıma başvur veya mühendise

http://www.toros.com.tr/turkce/ud_bugday.asp gübre markalarının sitesinde göresel olarak gösteriyorlar eksikleri takip edin nail abinin dedigi gibi zor bi meslekle ograşıyoruz türkiye şartların da tarla yönetmek benim icin en iyi yöneticidir köylü milletin efendisidir

sami ÖZKAN link=topic=32001.msg274499#msg274499 date=1273433339' Alıntı:
amin , arkadaşlar dün yağmur çiselemişti yapraklar iyice kayboldu fakat sapında ve başağında herhangi bir ziyan yok sarı tozların hepsi toprağın üzerine inmiş ayrıca başaklar bembeyaz çiçek ileride farklılık gösterirmi
Yağmur ile sadece sporlar yıkanır ve hastalık daha çok yayılır. Verim kaybınız buruşuk daneden dolayı olacaktır.
Gelecek için çözüm önerileri:
1. Sarı pas hastalığına dayanıklı çeşitlerin ekimi.
2. Buğday tarlalarının iyi gözlemlenmesi ve zamanında ilaç kullanımı
Bu yıl için geçmiş olsun

bu hastalık tarla an kenarlarındaki çayırlarda kışı geçiriyor.baharın tekrar bulaşıyor.rüzgarlarla sporlar uçuyor bulaşıyor.nem ile zirve yapıyor.güneş çıkıp hava ısınınca bitki fotosentez yapamayıp zayıf düşüyor.benim holder 13 dekara yetiyor.bağzı yerlere daha hastalık bulaşmamış.her holderi doldurduğumda traktörü de yıkıyorum.heryere bulaştırmamak için.

kardeş küllenmemi bilmiorum bence il veya ilçe tarıma bi göster bizim burdada benzer olaylar oldu nedeni ise foto sentez miş bunu bilmiyom buradakiker kışın sıcak geçmesiyle baharın soğuk olmasından kaynaklanmış soğuk bahar buğdaydaki su kanallarını dondurmuş ondan olmuş fotosentez ama sen ginede il veya ilçe tarımdan yardım iste derim ...

arkadaşlar bugün ilçe tarımdaki ziraatçiye örnek alıp gittim başak çıkartmış ayrıca şuan çiçekte dedi başak ve gövde sağlam bundan sonra ilaçlanmaz hele hele çiçek döneminde hiç olmaz yüzde 20 gibi zararla atlatırsın dedi ne derece doğru göreceğiz ayrıca hepinize hassasiyetinizden dolayı çok teşekkür ederim beni gerçekten duygulandırdınız.

geçmiş olsn, arkadaşlar bizim arazidede dalda dalga ekinler kaybolup çayır otu çıkıyor ilk busene yaşıyoruz bilgisi olan varmı tarlaları sürenler oldu

anayurtlu 3105d link=topic=32001.msg274876#msg274876 date=1273595560' Alıntı:
geçmiş olsn, arkadaşlar bizim arazidede dalda dalga ekinler kaybolup çayır otu çıkıyor ilk busene yaşıyoruz bilgisi olan varmı tarlaları sürenler oldu

Çayıotu ?
Aynı insanlarda olduğu gibi, doğru teşhisi yapmadan ilaç kullanmak yanlıştır. Önce bu işi (hakikaten) bilene otu tanımlatmanız lazım, ondan sonra mücadele edebilirsiniz. Buğdaygil ailesinden birçok ot vardır. Egilops, brom, tilki kuyruğu, ......
Aksarayda çiftçi arkadaşlarım genelde bu otlara karşı otun kardeşlenme döneminde ATTRRIBUT veya ATLANTIS kullanıyor.

atila link=topic=32001.msg274896#msg274896 date=1273601226' Alıntı:
Çayıotu ?
Aynı insanlarda olduğu gibi, doğru teşhisi yapmadan ilaç kullanmak yanlıştır. Önce bu işi (hakikaten) bilene otu tanımlatmanız lazım, ondan sonra mücadele edebilirsiniz. Buğdaygil ailesinden birçok ot vardır. Egilops, brom, tilki kuyruğu, ......
Aksarayda çiftçi arkadaşlarım genelde bu otlara karşı otun kardeşlenme döneminde ATTRRIBUT veya ATLANTIS kullanıyor.
buğdayların arasından ot çıkması normal bişey bizde durum şöyle tarlalarda ekin kalmadı yok oluyor ekin yerine bildiğin çayır çıkıyor şu çeşmelerin ayaklarında çıkan sulak yer otu

benim tarlamın biriside öyle mibzerle diğer tarlalarla aynı ayarda ektim çıkmasıda güzeldi 1 ay kadar otarlaya gitmedim geçenlerde gördüm buğday kaybolmuş çayır kaplamış benim aklıma gelen butarla daha önce boz idi 1 sefer sürdüm ikileme yapmadım tekrar otlandı dökülen tohumlar olabilir diyorum

6183.jpg

6196.jpg

gecmiş olsun bizim ekinlerde de aynı hastalık var sarı pas hastalığı diyorlar bizde resimdeki ilaçtan attık biraz pahalı ama çok etkili 1 litre 90 TL 15 dekara atılıyor bu ilacı attığımız ekinler başağı çıkarmadı yani baharlık ekinlere attık başağı çıkaranlara atıldığında faydası olurmu bilmem

anayurtlu 3105d link=topic=32001.msg274876#msg274876 date=1273595560' Alıntı:
Volkancım, kuru yerlerde boş, hafif nemli ve sulu yerlerde çayırotu çıkması ve ekinin bölge bölge kaybolması tamamen zabrus denilen kurt yapıyor,ayrıca ekinler kaybolmuyor toprağın altında bir pamuk misali duruyor, bir tornavida yardımı ile çok rahatlıkla kazıp görülebilir.(mart sonunda). zabrus kurdu ekinin yaprağını toprağın altına çekip, ekinin damarları hariç yiyip besleniyor. LİNKİ TIKLAYIP GÖREBİLİRSİN http://www.trakkulup.net/index.php/topic,31355.0.html

ayrıca ankara bölgesinde bu sene çok aşırı var,,

gökoğlu link=topic=32001.msg275409#msg275409 date=1273874295' Alıntı:
Volkancım, kuru yerlerde boş, hafif nemli ve sulu yerlerde çayırotu çıkması ve ekinin bölge bölge kaybolması tamamen zabrus denilen kurt yapıyor,ayrıca ekinler kaybolmuyor toprağın altında bir pamuk misali duruyor, bir tornavida yardımı ile çok rahatlıkla kazıp görülebilir.(mart sonunda). zabrus kurdu ekinin yaprağını toprağın altına çekip, ekinin damarları hariç yiyip besleniyor. LİNKİ TIKLAYIP GÖREBİLİRSİN http://www.trakkulup.net/index.php/topic,31355.0.html

ayrıca ankara bölgesinde bu sene çok aşırı var,,
bizm buralardada çoktu özellikle pullukla ikileme yapılan tarlalarda