BUĞDAYLARIMIZ HASTALANDI YARDIM LÜTFEN

Ynt: BUĞDAYLARIMIZ HASTALANDI YARDIM LÜTFEN

arkadaşlar buğdaylarımız 3 günün içinde bu hale geldi sizlerinde başınıza geldimi hiç şuan başak çıkartıyorlar gövdelerinde yok sadece yapraklarda sarı boya gibi bir zararı olurmu

sami ÖZKAN link=topic=32001.msg274230#msg274230 date=1273321941' Alıntı:
pas hastalığı dediler ilaç hakkında bir bilgimiz yok
sami abim pas astalıgı evet bizde de olmuştu aynı şey fazla geçikmeden at ilacını eger gene aynı şeikil devam ediyorsa hastalık en yaygın olan bölgenin bugdayını ota biç yoksa komple yayılır ve komşu tarlayada sıçrar eger yarın ialacın kutusunu bula bilirsem markasını sana yazar yollarım atarson gecikmeden bizde 3 veya 4 seneden belli hep atıyoruz tam başaga oturdugu vakilerde süne ilacı ve pas ilacını karştırıp ikisinide bi arada atıyoruz

bizim ekinerimiz iki yıldır sarı pas hastalığı oluyor.ekini içinde yürürken ayaklarına hardal sarısı bir toz bulaşıyorsa sarı pasa hastalığıdır.bir tür mantar.
zamanla bitkiyi kaplıyor ve fotosentezi etkileyip bitkiyi kurutuyor.bizim burada ilaç kullanmayan arkadaşların ekini kibrit değirsen yanacak kadar kurudu.

ben iki yıldır bayer in prosper combi (internetten bulabilirsin) ilacını kullanıyorum.bu sistemik bir ilaç.diğerleri gibi kontak etkili değil yani.

1 litre 16,5 dekara yetiyor.fiyatı 80 lira.pancar koop. larda var.ben bu sabah attım.
20 dekarlı bir tarlam vardı.bu yıl sıfır tohum attım bu hastalıktan dolayı.çeşit -1252 ektim.komşu tarlalardan bana yine geçti.
bir depo ile tarlanın etrafını dolaşarak ilaçlamştım bir ay önce.ortasına atmamıştım.ortası sapsarı oturmuş kalmış.

traktörün dingilleri sapsarı oldu.sen yine de ziraatçiye sor....

ewet pas hastalıgı olmus gecen yıl bızım burda cok kısıde olmustu hıc verım alamadılar bu yıl da var cok az ewet ılacı var at ama pas hastalıgı gecıyor ama verımı yıne alamazsın allah kolaylık versın

mehmet aslan link=topic=32001.msg274294#msg274294 date=1273345101' Alıntı:
sami bey senın arazin sulu tarımmı
suluda var kuruda sadece benim tarlalarımda değil 2 köyün arazisinde ilkdefa oluyor neyapacağımızı bilmiyoruz ilacın adı ve nasıl atılacağı köyden bağzıları hiç oralı olmuyor atılmazsa sonuçları nasıl olur

ali_kockaya link=topic=32001.msg274300#msg274300 date=1273346271' Alıntı:
bizim ekinerimiz iki yıldır sarı pas hastalığı oluyor.ekini içinde yürürken ayaklarına hardal sarısı bir toz bulaşıyorsa sarı pasa hastalığıdır.bir tür mantar.
zamanla bitkiyi kaplıyor ve fotosentezi etkileyip bitkiyi kurutuyor.bizim burada ilaç kullanmayan arkadaşların ekini kibrit değirsen yanacak kadar kurudu.

ben iki yıldır bayer in prosper combi (internetten bulabilirsin) ilacını kullanıyorum.bu sistemik bir ilaç.diğerleri gibi kontak etkili değil yani.

1 litre 16,5 dekara yetiyor.fiyatı 80 lira.pancar koop. larda var.ben bu sabah attım.
20 dekarlı bir tarlam vardı.bu yıl sıfır tohum attım bu hastalıktan dolayı.çeşit -1252 ektim.komşu tarlalardan bana yine geçti.
bir depo ile tarlanın etrafını dolaşarak ilaçlamştım bir ay önce.ortasına atmamıştım.ortası sapsarı oturmuş kalmış.

traktörün dingilleri sapsarı oldu.sen yine de ziraatçiye sor....

evet ali kardeş aynı tariflerin gibi özellikle pehlivan türü kılçıksız buğdaylarda

sami abi, çok önceden farkına varmalıydın bunun, kendini taaa dirsekleme döneminde belli etmeye başlar, her kökte bir sarı yaprak, başaklarıda etkiler resmen pas hastalığı, Allah yardımcınız olsun, hemen acil ilaç yapmak lazım, ne kurtarırsan o kar..

gecmiş olsun
pas veya mantar dıyelım ılacla fln ugrasma işişden gecmiş artık allah yardımcın olsun %60 verım kaybını goze al
konya aksaray bolgesındede var hastalık kısın ılık gecmesınden kaynaklanıyor zannedersem

manas link=topic=32001.msg274404#msg274404 date=1273402626' Alıntı:
gecmiş olsun
pas veya mantar dıyelım ılacla fln ugrasma işişden gecmiş artık allah yardımcın olsun %60 verım kaybını goze al
konya aksaray bolgesındede var hastalık kısın ılık gecmesınden kaynaklanıyor zannedersem
senin ekienlerde varmı abi?

Geçmiş olsun.. Üzücü manzara, yaw arkadaş ektiğimiz ürünlerin ne çok düşmanı var yahu..Sünesi, kenesi, kurdu, kuşu,dolusu, faresi, yangını. ve sayamadığım bi sürü hastalığı....hasat sonrası dolandırıcı tüccarı.:( Ne zor meslek seçmişiz arkadaş..:)