bu forumda zetor kullanan birileri var mı?

zetor traktörlerin motor devir saatlerinin devir saati olmayıp aynı otomobillerdeki gibi kilometre olduğunu duydum.bilgisi olan var mı.eğer öyleyse 1000 saat çalışmış bir traktör kaç km.yol almıştır.

Ynt: bu forumda zetor kullanan birileri var mı?

evet çok karmaşık bir durum.mesela 1 metre yer götüren pullukla.10 dekar yeri sürmek için 10 km yol yaparsın.yastık başlarındaki dönüşler hariç.birde patinaj yapa yap gidiyor.%10 patinaj yapsa 11-12 km.eder.

saatte 7 km hızla gitse.bir saate 7 dekar yer sürer.10 dekar yeri 1,5 saat te sürer.traktörlerin maksimum tork ta çalışırken motor saati zaman saati ile aynı hızda ilerler.mesela bir traktör 1500 devirde maksismum torku yakalıyorsa.bu da demek oluyor 1500 devirde zaman saati ile motor saati aynı hızda ilerler.ben hesabı kolaylaştırmak için traktörün 10 dekar yeri sürmek için aldığı yolu 12 km. olarak alıyorum.12 km yolu 1,5 devir saattinde aldığın göre. çift sürümünde 1 devir saati 8 km ye denk gelir.
buradan şu teoriye ulaşabiliriz.örnek traktörün her vitesindeki maks.tork ta ulaştığı sürat diyelim ki.
1 vites ;8 km
2. vites ;12 km
3,vites ;15 km
4,vitesi ;20 km bunların toplamı 55 ortalaması da 55/4=13,75 km eder.(bu hesapta örnek traktörün bütün viteslerde aynı sürede kullanıldığı varsayalıyor.)
bu da demek oluyor.traktörde devir saati yerine km saati kullanılsaydı.yukarıdaki verilere göre 1000 devir saati 13,750 km eder.
zor değilmiş demi.

Forumda Zetor kullanan bikaç kişiyiz..

Elimizdeki Zetor Proxima 90 ' nın devir saati bu.. dikkat edlilirse içinde 40 ' a kadar hızı da görmek mümkün. Yani devir saati var ve bildiğimiz devir saati. Onun dışında bi de hızı görmek mümkün tabi ki bu hız ancak son vites olan 6. vitesdeki hızdır..

Ayrıca Zetorda;

*Motor dahil herşeyi Zetorun kendi üretimi
*Her iki yöne dönebilen kuyruk mili
*Durduğun yerde vites sayısınca (6 farklı devir) dönebilen kuyruk mili var
*Turbo intercol ve 4 silindir standart
*Hava standart

devir saati bilidiğiz devir saati 18 diş gaz endeksli geçersen çok asıkmaz aksine boğulma yapıyo çok yakıyo ona göre ayar vermişler başka bir özelliği varsa bununla ilğili ben kullanıcı olarak bilmiyorum yani çok özelliği var ve her gün değişik birşeyini ögreniyoruz bakınca çok sade ama çok işlevli...

Fotoğrafa dikkat edilirse en solda havanın durumunu gösteren ibre de var. Onun dışında hava azsa panelde ışıklı uyarı da var. Zetordaki hava sadece hava değil frenleri de destekliyor o yüzden uyarı koymuşlar tüpte hava azsa uyarıyor, çalıştırıp 1-2 dk bekledimi uyarı söner..