Ayçiçeği ekim derinliği ve ekim aralığı ne olmalı

Ben senelerdi babamda aynı ekiyordu bende aynı ekiyorum bayırlarda 33 cm aralığında 5 cm derinliğinde, ovalarda 28 cm aralığında yaş iyise 5 cm derinliğinde yaş derinde kalmışsa yaşın iki parmak içine kadar indiriyorum derinliği.
Açaba sizin bölgeniz ve topraklarınızda nasıl ekim yapıyorsunuz ?

Ynt: Ayçiçeği ekim derinliği ve ekim aralığı ne olmalı

yağışlar azaldı.toprak yavaş yavaş kuruyor.5 cm ekersen çekiredek çıkmayabilir.sulamak zorunda kalırsın..ben çekirdeği hep 6,5-7 cm ektiririm.çekirdeği 13 nisanda ektirdim.sonra yağmur yağdı.yüzeyi sertleşti.zaten 7 cm den gelen çekirdek te derman kalmadı.bir sert tabakayla karşılaşınca çıkamadı.Allahtan arada bir yağmur yağdıda.yırttık.şunu anladım.erken ekimler 5cm.geç ekimler 7cm.e olmalı.

çekirdeğin çıkışında tohum yatağı da çok önemli.tarla çok güzel hazırlanacak.ne sert olacak ne de kaba.

bizim burada çekirdeği bu işin ekimini yapan kişilere parayla yaptırıyruz.herkesin pnomatik mibzeri yok haliyle.adam mibzeri alalı 5-6 yıl olmuş.hiç burunlarını yaptırmamış mesela.o şahsın ektiği bütün tarlalar sulanmadan çıkmaz.çünkü makina tohum yatağını hazırlamıyor.

normalde burun toprağı yarıp gidiyor.altta sert bir tabaka oluşturuyor.tohum oraya düşünce alttaki sert tabakadan kuvvet alarak çabuk çıkıyor.uygun tav da orada saklanıyor.burunlar eski di mi daha geniş bir alanı sert leştirip gidiyor.bu geniş oluğa tavlı yumuşak toprak değil yüzeydeki küllenmiş kuru toprağı bastırıp gidiyor.dışarıdan bakıldığında ekim aynı ekim.ama çekirdek çıkmıyor.

bence .pnomatik mibzerin uçları eskidikçe yapılmalı yada yenisi takılmalı.çünkü sulamaya giden masraf mibzer e yapılan masraftan pahalı.

Ynt: Ayçiçeği ekim derinliği ve ekim aralığı ne olmalı

ben yerlerimi kendim ekerim 28-29,04,2010 tarihlerinde ekimi yaptım gecen hafta baktığınde %70 ' i çıkmıştı ovaları ise daha dün ekebildim. dediğin gibi eğer derini tohumu atarsan tohum sarı kıvrım olabilir.