bu nasıl bi 540 ??? iyimi ettim kötümü :(

merhabalar değerli forumcular.siteye yeni üye oldum.540 hakkında bilgi arıyordum o esnada rastladım.
sizlerle paylaşmak istediğim konu ise şu.1998 yılında 1975 model fiat 540 aldım.orjinal mavi gövde ve avrupa montajdı.tam 13 yıl kullandım.ve 2 gün önce sattım.traktörüm yarım karteldi.çekişinden gidişinden sesinden duruşundan aseletinden oldukca memnundum.bulunduğum köyde 35 civarı 480 var.içinde tapalıdan tutunda üstten hava filitreli olan hemen her modelinden var.ve nerdeyse hemen hepside ilk sahibi yani çok temiz traktörler.bu kişilerin hepsi benim traktörüme aşıktı ama bende nette bulduğum 1982 model ve Türkiyeye 1987 de girmiş bi 540 gördüm.onu almak istedim.traktörü satacam dedim 2 saatin içinde sattım.hemde istediğim paraya.sonra gidip bu 1982 540 ı aldım.bu orjinal tüm çamurluk ve hakiki italyanmış.ayrıca tüm kartel.kendimde traktörden oldukca anlarım ama ben yinede yanımda 2 tane usta götürdüm traktörü almaya giderken.ikisinden de ayrı ayrı tam not alıncada aldım.bu olaylar çok kısa sürede geliştiği için pek araştırma fırsatı bulamadım doğrusu.ben 540 1981 den sonra üretilmemiş diye biliyodum.ustalar ise Türkiye de 1982 model 540 5 tane yoktur diyorlar.bu konu hakkında bilgisi olan varmı??? sattığım 1975 ile arasında bi fark varmıdır??? hakiki italyan olması ve tüm kartel olması ne deyiştirir ve iyimidir.sorum lütfen yanlış anlaşılmasın ben 540 ın nasıl bi taktör olduğunu zaten biliyorum öğrenmek istediğim 1982 model 540 nasıl??? kendinde yada tanıdığı birinde olan varmı??? yardımcı olan ve olamayanlara çok çok teşekkür ederim.en kısa sürede resimleri yüklerim.traktörüm şu anda kaportada.sonra ön tampon ve koşum kolu taktırıp resimleri eklerim.sevgi ve saygılarımla mersinden osman....

Ynt: bu nasıl bi 540 ??? iyimi ettim kötümü :(

540 ı satıp 540 almak pek mantıklı deil bnce.hmde temizdi diosn.bn olsam kendi traktörümü satıpda aynısını almam ne olursa olsn temizse.bu arada aramıza hoş geldin.

iki yorum içinde çok teşekkür ederim.evet sattığım traktörüm çok temizdi ama aldığım da inanın ondan daha orjinal ve daha temiz.ayrıca önceki yarım karteldi şimdi aldığım ise tüm kartel.ve bu hakiki italyan mış.önceki orjinalden yarım çamurluktu şimdi aldığım ise tüm çamurluk.öncekinin motoru 100 de 50 den iyiydi ama ikinci motoruydu ama şimdiki daha hiç sökülmemiş ve motor yine 100 de 50 den iyi.öncekinin kaportsını ben yaptırmıştım aldığımda orjinal boya idi sonra komple yaptırdım şimdikide orjinal boya ama ben tertemiz olsun diye şimdikinide kaportaya verdim.yani evet aynısı oması pek mantıklı deyil gibi ama sanırım türünün son örneği olması ve model yönünden bulunduğu özelliklerin tamamını taşıması sanırım daha mantıklı oldu diye düşünüyorum.ayrıca bu arada sadece 3 binlira üste vererek...

firari11 link=topic=32112.msg275388#msg275388 date=1273869734' Alıntı:
540 ı satıp 540 almak pek mantıklı deil bnce.hmde temizdi diosn.bn olsam kendi traktörümü satıpda aynısını almam ne olursa olsn temizse.bu arada aramıza hoş geldin.
arkadaşa katılıyorum ,sonuçta oda eski birşeye bağlanıp kalmak bence mantıklı değil benim şuan tek çeker tümosanım var süper makina satmış olsam 4x4 ü için satarım teknik ilerliyor insanı yormayan,daha güven veren makinalar daha iyi bence

güle güle kullan kardeş sen memnunsan sorun yok sonucta bütçene göre modelini artırmışsın traktörünün.. temizmişte..

traktörüm hakkında uzun araştırmalar yaptım aklımda hiç bi şüphe soru işareti kalmadı.adı fiat 540 ama inanın traktörün her yerinde madein italy yazıyor.fiat olarak 14 bine almıştım ama bana 19 bini geçti.sanırım biraz abarttım ama inanın çok hoş oldu.
traktörüme yapılanları sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum.
*ön jantı küçültmüşler,, ama ben sıfır iki adet orjinal 540 jantı aldım.
*2 tane sıfır ön lastik aldım.arkalar zaten üstünde sıfır geldi.
*ön düzen komple yapıldı.
*hema marka hidrolik dreksiyon taktırdım.
*pompayı ayarlattrdım *enjektörleri söktürüp temizletip ayarlattım.
*elektrik tesisatı komple deyişti .far sinyaller ampülü içi dışı camı ne varsa yeni takıldı.
*kaç tane müşür varsa deyişti.

*orjianali ağır marştı yeni tip 54 c seri tip marş taktırdım.marşın anahtarı deyişti.
*sibop ayarı yapıldı.*avans ayarı yapıldı.*tüm kayışlar deyişti. *fren balataları deyişti.
*debriyaj ayarı yapıldı , debriyaj yumşatıldı, debriyaj sarsıntı yapmasın diye tüm boşlukları alındı.
*fren pedalının altındaki boşluklar alındı tüm pimleri deyişti.
*önüne ve arka jantlara ağırlık takıldı.*komple kaporta yapıldı.frında boyandı.
*kaporta aksamında ve tüm dış aksamdaki somunlu vidalar deyişti orjianl sarı renkli somunlar takıldı.
*koşum ve ön tampon takıldı.
*tüm yağlar ve filitreler deyişti.*eksoz açtırıldı ve eksozun ucuna mikalj kaynattırıldı.
*vites kollarına deri kaplama yapıldı.*gaz pedalı büyütüldü.

son olarakta muane yapıldı.tüm bu uygulamalar için 5 bin 500 tl gibi bi para harcadım.
şuna inanıyorum aynı modelde bu kadar ince titizlikle toplanmış bi traktör dahi olduğuna inanmıyorum doğrusu.
sabah 6 akşam 7 mesaim bitti bitiyor.ustaların yanından bir an olsun ayrılmadım.kılı kırk yardım.önceki traktörümüde aynı şekilde toplamıştım tam 13 yıl anahtar değmedi.sanrım bunada en az bi 15 yıl değmez.ettiğim masraf vs zoruma gitmiyorda bi tek zoruma giden ustlarla kalfalarla uğraşmak.inanın çok çok zor.her görenin eline sağlık süper olmuş demesi güzel ama traktör toplamak çok yorucu.resim paylaşamadığım için resimleri ekleyemiyorum kusura bakmyın.

baba540 link=topic=32112.msg275354#msg275354 date=1273864881' Alıntı:
merhabalar değerli forumcular.siteye yeni üye oldum.540 hakkında bilgi arıyordum o esnada rastladım.
sizlerle paylaşmak istediğim konu ise şu.1998 yılında 1975 model fiat 540 aldım.orjinal mavi gövde ve avrupa montajdı.tam 13 yıl kullandım.ve 2 gün önce sattım.traktörüm yarım karteldi.çekişinden gidişinden sesinden duruşundan aseletinden oldukca memnundum.bulunduğum köyde 35 civarı 480 var.içinde tapalıdan tutunda üstten hava filitreli olan hemen her modelinden var.ve nerdeyse hemen hepside ilk sahibi yani çok temiz traktörler.bu kişilerin hepsi benim traktörüme aşıktı ama bende nette bulduğum 1982 model ve Türkiyeye 1987 de girmiş bi 540 gördüm.onu almak istedim.traktörü satacam dedim 2 saatin içinde sattım.hemde istediğim paraya.sonra gidip bu 1982 540 ı aldım.bu orjinal tüm çamurluk ve hakiki italyanmış.ayrıca tüm kartel.kendimde traktörden oldukca anlarım ama ben yinede yanımda 2 tane usta götürdüm traktörü almaya giderken.ikisinden de ayrı ayrı tam not alıncada aldım.bu olaylar çok kısa sürede geliştiği için pek araştırma fırsatı bulamadım doğrusu.ben 540 1981 den sonra üretilmemiş diye biliyodum.ustalar ise Türkiye de 1982 model 540 5 tane yoktur diyorlar.bu konu hakkında bilgisi olan varmı??? sattığım 1975 ile arasında bi fark varmıdır??? hakiki italyan olması ve tüm kartel olması ne deyiştirir ve iyimidir.sorum lütfen yanlış anlaşılmasın ben 540 ın nasıl bi taktör olduğunu zaten biliyorum öğrenmek istediğim 1982 model 540 nasıl??? kendinde yada tanıdığı birinde olan varmı??? yardımcı olan ve olamayanlara çok çok teşekkür ederim.en kısa sürede resimleri yüklerim.traktörüm şu anda kaportada.sonra ön tampon ve koşum kolu taktırıp resimleri eklerim.sevgi ve saygılarımla mersinden osman....

avrupadan ithal edilen 540lar beim bildiğim kadarıyla jantlarının rengi turuncu oluyordu.1982 model kafamı karıştırdı?

avrupadan ithal edilen 540 2 modelde var.biri 1975 de var.mavi gövde vu turuncu renk jant.
ama yanlışlık olmasın 1975 te hem siyah gövde siyah jant var hemde mavi gövde turuncu jant var.turuncu olanlar avrupa montaj.bundan önceki 540 ım 1975 model ve mavi gövde turuncu janttı.şimdikide 1982 model ve hakiki italyan.her yerinde made in italy yazıyor.traktörü aldığım kişi traktörü TÜRKİYE ye 1987 yılında yüksek gümrük bedeli ödeyerek sokmuş.o zamanlar TÜRKİYE de 1982 model 540 olmadığı için yurt dışından getirdim diyor.ustaların söylediğine görede TÜRKİYE de aynı model de en fazla 10 tane vardır.olanlarda gerçek sahipleri tarafından TÜRKİYE ye girmiştir diyor.1982 olupta yerli montaj olanlarda varmış.ama onlardan da oldukca azmış.mesala şöyle bi örnek vereyim.mazot göstergesi çalışmıyodu.elektirikci açtığında daha ilk defa sökülüyor dedi mazot şamandırasının üstünde bile made ın italy yazıyor.ve traktöründe kaportasında bile 3 yerinde yazıyor.tüm işleri bittiğinde resim eklemeye çalışacağım.

BENDE 77 MODEL 540 VAR..SİYAH JANTLI..AMA BİR ALAMANCI GETİRMİŞTİ 83 DE BİR 540,ONUN BOYASI 55-46 LAR GİBİYDİ VE POMPASI BOSCH..O BİZAT İTALYADAN ALDIĞINI SÖYLÜYORDU..BENİM BİLDİGİM EN SON 79 MODEL DÜZ KARTEL OLANI..EN TUTULANIN 75 MODEL BEYAZ JANTLI OLANIDIR..DAHA AĞIR DEVİRLİDİR YÜKE İYİ GELİR,YOKUŞTA AYNI YÜKLE 1 VİTES FAZLA GİDER...

toprakagasi link=topic=32112.msg295173#msg295173 date=1284237916' Alıntı:
BENDE 77 MODEL 540 VAR..SİYAH JANTLI..AMA BİR ALAMANCI GETİRMİŞTİ 83 DE BİR 540,ONUN BOYASI 55-46 LAR GİBİYDİ VE POMPASI BOSCH..O BİZAT İTALYADAN ALDIĞINI SÖYLÜYORDU..BENİM BİLDİGİM EN SON 79 MODEL DÜZ KARTEL OLANI..EN TUTULANIN 75 MODEL BEYAZ JANTLI OLANIDIR..DAHA AĞIR DEVİRLİDİR YÜKE İYİ GELİR,YOKUŞTA AYNI YÜKLE 1 VİTES FAZLA GİDER...
beyaz jant olanlar yerli montaj.daha fazla tutulması mümkün deyil.
ustalardan aldığım tecrübeye dayanarak benim yeni aldığım 540 ta ağır devirmiş.tabi bunu sadece ustalar söylemiyor.bende yaklaşık 4-5 aydır kullanıyorum.önceki 1975 model olan 540 ım seri devirdi.pompası sonuna kadar açıktı ve 45 km hız yapıyordu.şimdiki ise ağır devir ve bununda pompasını yaptırdım.elamanı deyiştirdim.içindeki parçaların çoğunu bosh marka taktırarak deyiştirdim.enjöktörleri deyiştirdim.en son olarakta sonuna kadar açtırdım.ama bu en son 32-33 yapıyor.bide şöyle örnek vereyim.önceki traktörümün seri 2 ile boş daraldığı yerde bu 1 ton ile 2 ile bağırarak gidiyor.yani evet sizinde dediğiniz gibi bunda 1 vites fark var.rampada önceki traktörümden çok çok iyi ama düzde de eksiği var.benimkinin başlıca bi kaç ekstrası şöyle
*tüm kartel.
*ağır devir yani ağır defransiylel.
*el freni diyer tüm fiatlar gibi frenden deyil şanzumandan kilitliyor.takviye 1 de bile tam gaz yapıyorum tekerlek 1 mm dönmüyor.el frenini çektiğimde fren boşta kalıyor yani.
*orjinalden tüm çamurluk...
*gövde de 5 cm uzatma var.gövdesi daha uzun.diyer fiatlara göre çok çok az zıplıyor.
*traktöre binerken normal ayak koyma yerinden daha aşağıda bi basamak daha var.buda traktöre binerken çok kolaylık sağlıyor.
*kuyruk mili diyer tüm fiatlarda tek yönlü benimkinde 2 yönlü....
evet benim farkettiğim deyişiklikler bunlar.bu deyişikliklerin tamamı orjinal.sonradan ekleme olan hiç bişey yok.