ESPERYA KIRMIZI EKMEKLİK BUĞDAY RESİMLERİ

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Slm arkadaşlar bu yıl önceki yıllardan farklı olarak erperya kırmızı ekmeklik buğday çeşiti ektik daha önceki yıllarda ceyhan beyaz ekmeklik ekiyorduk şu ana kadar bu yıl ki buğdaylara 2 güz suyu 4 te bahar suyu verdik ve 2 adet daha su vereceğiz toplam 8 su olacak suyla birlikte 1. süne ilaçlamasınıda yapıyoruz buğdaylar başaklarının yarısını açtıkları için biraz çirkin görünüyor ama tam açtıkları zaman yol gibi düm düz olur tarlalar.
abcd0015rj.jpg

abcd0014d.jpg

abcd0013ox.jpg

abcd0007a.jpg

abcd0017u.jpg

abcd0019k.jpg

abcd0010rc.jpg

abcd0012k.jpg

[imghttp://img203.imageshack.us/img203/5351/abcd0007hj.jpg]http://[/img]

Ynt: ESPERYA KIRMIZI EKMEKLİK BUĞDAY RESİMLERİ

8 kere sulama çok değil mi ya burda 1 güz 2 bahar suyuyla sulanan ukrayna dönüme 1 ton veriyor sen dönüme kaç kilo almayı planlıyosun.Maşallah güzel buğdayın var Allah bereketli hasatlar nasip etsin.Paylaşım için tşk.

naptın sen ya 8 sulama, maşallah güzel buğdayın var. ovada su bırakmıyosunuz, sonrada yazın sulayacak su bulamaıyoruz. dekara ne kadar buğday alıyosunuz peki?

Bizim burası tuz gölüne yakın bahar ve yaz yağışları çok az normal senelerde dekarına 800 kg üzerinde alıyorduk ve bakımlı olduğu için buğday beklemeden yüksek fiyata satıyorduk bilmiyorum bu yıl nasıl verim verir burada 2,5 dekara 1 dönüm derler bu hesaptan 2 tonun üzerinde alıyorduk yani sözün özü üşenipte az sulayanlar verimden ve satıştan zarar ediyorlar burada.

Arkadaşım ne demek salladım bizim elimizden ve ağzımızdan çıkan sözdür kendin gibi sanma başkasını sorabilirsin geçen yıl altansat nickli (ibrahim) abiyle ortak ekinimiz vardı geçen yılki sezonda güz-bahar suyu 7 su verdik hem mahsul iyi çıktı hemde köyde en yüksek fiyata biz sattık;millet ofis sıralarında beklerken değirmen kapılarından dönerken.Vede Eskilliyim

yaw hacım 8 suyla diyosun topram nasıl iş yaw ben 2 saat uzaklıktasın ben 8 suyu boşver 4 gecsem ekini bicemem irmez bu 3 4 sulya 2.500 m2 den alıyoruz 2 2.500 ton ayrıca güzledigimiz zamanlar olur cok nadir ekin cok verimden karınca başak oluyur sapıda gamış oluyor ne bicer nede saman yapabiliyoz güzleme hic yapmayız hatta bu sene tosun bey var 1 suladım birdaha suladımmı tmm 1.500 2 ton arası bekliyoruz makarnalık var ceşit 3 üncüyü suluycam gül den cıksın dk 20 şer kiloda gübre basacam son suyunda

hacimmet su sayısını doğru söylüyor
bende tosun bey var güz suyu ile 4 su verdim son su ise dene suyuda verecem toplam 5 su oluyor bizim burada güz suyu ile
baraber 4 ile 5 su verilir
hacimmet ise devamlı 2 su fazla verirler Artı olarakda köyün ortalama veriminde fazla alırlar ok

Bizim köyün toprakları 2 çeşit kalın yer deriz kalın topraklar birde yuka yer deriz yuka topraklar yuka topraklı arazilarde sulayamassınız hemen sararır bu arazilerin tahıl verimleri genelde düşük olur pancar ayçiçeği verimleri normaldir ama tahıla fazla bakmaz buraları.Bizim arazilerimizde kalın yerlerde köyün arkasında ki kalın yerde ve Eşmekaya kasabası topluluaştırma bölgesi öz de, hatırlıyorsanız kayse çok fazla olur bu topraklarda ekinler güzün ekilince ilk filizlendirme suyundan sonra kalın kayse olur illaki 2 sulanır güzün yoksa kaysede kalır ekin normalde bahar suyuda en az veren 4 verir.Kuyularımız 18-22 metre arası derinlikte ve gece tarifeli hepsi yani elektirik parası az gelir birde çevreye su sattığımız için bedavaya bile gelen kuyularımız var Coğrafya olarak haritalara bakın metrekareye en az yağış düşen yerlerdeyiz biz konyaya 100-120 km mesafedeyiz çıkın konyaya doğru iklim değişir o taraf daha yağışlıdır aynışekilde aksaray merkez ve diğer tarafıda buradan daha fazla yağiş alan yerlerdir keşke az suyla halletmiş olsak o kadar yağmurlama 7-8 kere yer değiştiriyor bir dünya emek ve işçi parası masraf ama yaptığımız zor şartlarda iyi çifçilik yapmak.