hararet....çok acil yardım??

bende massey 265 traktör var..dün tarlaya gittim hiçte sıkıştırmamıştım motoru gelirken bi baktım hararet göstergesi kırmızının ortasıne gelmiş hemen durdum...40 derece sıcakta tarla sürerken bile yeşilin ortasını geçmeyen traktör tarlaya gidip gelirken harareti sona kadar dayanı sizce neden olabilir...suyuna baktım suyu yeterince vardı.çok acil yardım edin lütfen ??

Ynt: hararet....çok acil yardım??

Kayış kaçırıryorsa ses yapması lazım, yani gaza basarken lastik gıcırtısı gelir kayıştan.
Büyük ihtimalle termostatta sorun vardır, termostatı söküp kaynar suya atarak, çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.
...

Kırmızının ortasına gelince zaten suyu kaynatması lazım..Kırmızıya yakın 2 adet küçük noktanın arasında durması normal bir durum. Büyük ihtimalle radyatör peteklerinin arası sap-saman gibi şeylerle dolmuştur..

bnm 1 sefer başıma gelmişti 640 ile oda 30 km lik bi yoldan tam gaz gelmiştim artık yağ atmaya başlamaştı viteslerin orlardan ama yinede gaz kesmedim.bi ara bi baktım bnm radyotörun ordan su akmaya başladı durdum hemen bide baktım hararet göstergesi nerdeyse kırmızıyıda geçicek,indim baktım fakır fakır kaynıyor.biraz çalıştırdım olduğu yerde sonra baktım radyotör taliye borusundan çıkıyormuştu.bnce çok iyi bişey o özellik.mf lerde yok galiba?

ibreler seni yanıltıyor olabilir.hararet yapan motorun sıcaklığını hissederek te anlarsın.hararet yapan motoru kesinlikle stop etme.sekman kaynatır.ancak radyatör suyunun kaynayıp kaynamadığını anlamak için bir iki saniye durdurabilirsin.
radyatöre giren üst hortum sıcak.alt hortum nispeten soğuk ise devir daim çalışıyor demektir.termostat arada bir tutkuluk yapabilir.çok önemli bir parçadır.hemen yenisini tak.çin malı olan ucuzlarına kanma.çin malı 10 tl.orjinal 15-20 tl dir.
büyük ihtimal termostat bozuk yada ibreler kısa devre yapıp seni kandırıyor.

kaltesiz antifriz kullandıysan petekleri dolduruyor.hemen dök ve kalitelisini doldur.antirizlerin ömrü iki yıldır.biz 5-10 yıl kullanıyoruz.

masseyy de bu sorun bizdede var 285s termostat sorun var o zaman.
genelde sabahlari ilk calistiginda yuksek vitese gectiginde olur suratta yapiyorsun 5-10 dak icerisinde ibre kirmiziya dayanir bariz termostat sorunu...
telas yapma vitesi kucult calisir halde birak bir dakika icerisinde ibre yesile iner ve bir daha o gun icersinde hararet yapmaz..
vitesi kucultugun anda da yesile iner.
termostati degistir...

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler biz müşürden zannettik yeni müşür alıp köye gittik takmak için meğerse müşürde değilmiş..şase almamış sanırsam sorunu hallettik çok sağolun arkadaşlar

Konu eski ama böyle sorunlar yaşayan arkadaşların işine yarar diye yazmak istedim eğer traktörünüzün harareti aşırı yükselme eğilimindeyse ve gerekli kontrolleri yaptıktan sonra çözüm bulamadıysanız hararet saatinin şasesini kontrol edin oksitlenmiş ve tam temas etmiyorsa ibre olması gerektiğinden daha yüksek gösteriyor bizat başıma geldi