Konya Kırmızı Et Besicileri Birliği 13 liraya EBK’ya mal vermeye hazırız

Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, Et ve Balık Kurumunun (EBK) yurt dışından et ithali halinde 1 kilogram etin 13,5 lira civarında bir fiyata mal olacağını belirterek, “Konya’dan 13 liraya EBK’ya mal vermeye, hayvanlarımızı kestirmeye hazırız” dedi.
Karabulut, ithalattan vazgeçilmesini, üreticilerin AB ülkelerinde olduğu gibi desteklenmesini istedi.
EBK’nın et ithalatı için düzenleyeceği ihale öncesinde bir grup besici ve besici birliği başkanı EBK’nın önünde basına açıklama yaptı.
Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Karabulut, burada yaptığı açıklamada, son 1 ayda ithal sözüyle birlikte et fiyatlarının yüzde 30 düştüğünü, et üretiminin sürdürülebilirliğinin kalmadığını söyledi.
Bu nedenle ileride çok büyük açıklar oluşacağını savunan Karabulut,
“Bunu önlemenin yolu sektör paydaşlarının kabul ettiği kilogramı 14,8 liradan
kesime devam edilmesidir. Aksi takdirde piyasa bugün itibariyle kilosu 12,5-13
liraya inmiştir, belirsizlik devam etmektedir” diye konuştu
Türkiye’nin dört bir yanındaki pazarların durduğunu, konunun 3 milyon çiftçi ve 15 milyon nüfusu direkt ilgilendirdiğini anlatan Karabulut, sektörün kaos içerisinde olduğunu ve yol bulamadığını belirtti.
EBK’nın vizyonunun, yol haritasının, ivedilikle çizilmesi ve TMO’da olduğu gibi satın alma, satma regülasyon görevini yürütmesi gerektiğini kaydeden Karabulut, sürdürülemeyen fiyatların üretimi durdurma noktasına getireceğini ifade etti.
Türkiye’de ivedilikle bir et taban fiyatının oluşturulması ve piyasaya sunulması gerektiğini dile getiren Karabulut, dünyanın hiç bir yerinde ülke kaynakları mevcutken ithalin bir çözüm yolu olmadığını, aksi takdirde verilen teşviklerin boşa gitmiş olacağını söyledi.
Karabulut, kendilerinden kilogramı 12,5 liraya alınan dana etinin reyonlarda 30-40 liraya satılması konusunun da açıklığa kavuşturulmasını istedi.
İthal edilecek etin kilosunun 13,5 lira civarında bir fiyata mal olacağını belirten Karabulut, şöyle konuştu:
“Konya’dan 13 liraya EBK’ya mal vermeye hazırız. Hayvanlarımızı kestirmeye hazırız, ithalata ne gerek var. Üretici bitti, tükenme noktasında. Bunun acısını gelecek yıllarda hep birlikte çekeceğiz.
İthalattan vazgeçilmeli, üreticiler AB ülkelerinde olduğu gibi desteklenmeli. Biz de pahalı fiyattan satmak istemiyoruz ama 1 kilo etin maliyeti 14,8 lira. Bu fiyatı biz yükseltmedik. aradaki farkı yükseltenleri incelesinler. Canlı hayvan ve et ithalatından bir an önce vazgeçilsin.”
İTHAL HAYVANLARIN HİJYEN KOŞULLARI
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkanı Mustafa Demir de ithal edilecek hayvanların hijyen koşullarının İslamiyete uygun olmadığını savundu.
Demir, ABD ve Avrupa’da hayvan yemlerinde domuz kemiği ve tavuk dışkısı kullanıldığını ayrıca ABD’de “Zeranol” ve “Raglo” hormonlarının da kullanıldığını anlattı.
İthalattan vazgeçilmesini isteyen Demir, “ihracatçı olacağımız yerde ithal ediyoruz” dedi

Ynt: Konya Kırmızı Et Besicileri Birliği 13 liraya EBK’ya mal vermeye hazırız

İNŞALLAH piyasaya istikrar gelir ve Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut ' un öngörüleri gerçekleşir ' en azından ' dedikleri gibi gelen etin ne olduğu belirli değil birde ithalatın önünü açarlarsa yerli et üreticisini bitirirler şu anda herkez zararda pazarlar bitik

hacimmet link=topic=32227.msg276918#msg276918 date=1274647116' Alıntı:
salı günü kesime mal götüreceğim 13.250 tl ye anlaştık bakalım ne verecek boğalar

şimdiden bereketlı olsun danaların ne kadar geldıgını beklıyoruz senden :)

376 -400 kg arasında verdiler 17 -20 aylık arasıydı hayvanlarım sadece bir ay arpa verdim yeni almıştım ayrı bölüme,kendi ineklerimden yetişme boğalar boylu hayvanlardı hiç bağlanmadılar çok az masraf ettim beklediğimden iyi randıman aldım açık besiciliğe devam kolay ve verimlide oluyor.

hacimmet link=topic=32227.msg277190#msg277190 date=1274809498' Alıntı:
376 -400 kg arasında verdiler 17 -20 aylık arasıydı hayvanlarım sadece bir ay arpa verdim yeni almıştım ayrı bölüme,kendi ineklerimden yetişme boğalar boylu hayvanlardı hiç bağlanmadılar çok az masraf ettim beklediğimden iyi randıman aldım açık besiciliğe devam kolay ve verimlide oluyor.

Bir ay arpa verdim diyorsun daha önce ne tür yiyecek verdin ? bu arada maşaallh iyi gelmişler

Arkadaşlar paylaşmıştım 6500 tl ye açık besi diye 1 ay önce oraya taşıdım hayvanları 25 gün 6 kilo arpa 6 kilo besi yemi toplam hayvan başı 12 kilo verdim hepsini kestirmedim az sayıda kestirdim (zaten kendi kapımdan yetişme boğalar fazla yok ) sılaj güzden beri veriyorum hiç saman balyesi yemediler sürekli doğduklarından beri yonca balyesi yediler 25 felanda arpa verdim salıktı hayvanlar