Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Bölümü Başkanı Dr. Halil Sürek, ''Çeltik tarımı ve tohumluk üretiminde artık söz sahibi olduk'' dedi.
Sürek, 2010 yılı çeltik ekiminin şu anda devam ettiğini ve il genelinde mayıs ayı sonuna kadar çeltik ekimlerinin tamamlanacağını bildirdi.

Bu yıl iyi bir yağış alındığını ve Trakya bölgesinde çeltik ekim alanlarının geçen yıla oranla en az yüzde 10-15 civarında artacağını ifade eden Sürek, yağışlar nedeniyle bütün gölet, baraj ve nehirlerde yeteri miktarda suyun bulunduğunu belirtti.

Edirne'de ruhsatlı ve ruhsatsız 450 bin dönüm çeltik ekimi olacağını tahmin ettiklerini anlatan Sürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Trakya'ya bunu genellersek yaklaşık 500 bin dönüm, Türkiye'ye genellersek 1 milyon dönümün üzerindeki sahada çeltik ekilişi olacak. Türkiye genelinde ise çeltik ekim alanları yüzde 10 civarında genişleyecek. Yıllık toplam çeltik üretimimiz dönüme 800 kilogram hesaplarsak 800 bin tonun üzerinde çeltik üretiminin alacağını ve yüzde 60 randıman üzerinden bu da 450 bin ton pirinç demektir. Bizim ülke olarak pirinç ihtiyacımız 550-600 bin tondur. Bu da ülkemizin ihtiyacı olan pirincin yüzde 75'ini üreteceğiz anlamına gelir. Ülkemizin 100-150 bin tonluk bir pirinç ithalatına ihtiyacı vardır.''

Sürek, Trakya'da 500 bin dönüm çeltik ekimi baz alındığında dönümden 800 kilogram verim üzerinden 400 bin ton ürün elde edileceği var sayıldığında, üreticinin cebine ortalama kilogramı 1 liradan 400 milyon TL gireceğini ve bunun bölge ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağını kaydetti.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde 14 çeltik çeşidinin tohumu ürettiklerini bildiren Sürek, ''Enstitümüzdeki 350 dönümlük sahada ülkemizin tohumluk ihtiyacı olan orijinal çeltik tohumluğunu üretmekteyiz. Ülkemizdeki çeltik sahalarına kurumumuzun ürettiği çeltik çeşitleri ekilmekte. Yılda 200 ton orijinal tohum üretiyoruz. Ürettiğimiz tohumlar Edirne, Samsun, Balıkesir, Çanakkale, Çorum, Çankırı, Kastamonu, Sinop, Adana ve diğer çeltik üretilen illerdeki çiftçiler tarafından kullanılmakta'' dedi.

-BULGARİSTAN'A ÇELTİK TOHUMLUĞU İHRACATI-

Bulgaristan'a son iki yıldan bu yana tohumluk çeltik ihracatı yaptıklarını bildiren Sürek, şunları kaydetti:

''Bulgaristan'a gelecek yıllarda ihracatımız daha da artacak. Buraya Osmancık-97 çeşidinin tohumunu ihraç ettik. Çünkü bu çeşidimiz Bulgaristan'da aynı isim altında tescil edilmiştir. Yine Bulgaristan'da bir firmayla çeltik ihracatı anlaşması yaptık. Halilbey, Kırkpınar ve Gala çeşitlerimizi deneyecekler. Bu çeşitler Bulgaristan bölge şartlarına uygun görülürse tescil edilecek ve tescilini takiben bu çeşitlerimizin tohumları da ihraç edilecek.''

Ülke olarak çeltikte 30 yıl öncesi tohumluk ihtiyacının tamamının yurt dışından karşılandığını anımsatan Sürek, şöyle devam etti:

''Enstitü olarak biz bu işi tersine çevirdik. İthalatçı konumdan ihracatçı konumuna geldik. Çeltik tarımında ve çeşit geliştirmede önemli gelişmeler sağlandık. Çeltik, yerli tohum kullanılarak üretim yapılan nadir tarım ürünlerimizden birisidir. Çeltik ve tohumluk üretiminde artık söz sahibi olduk. Geliştirmiş olduğumuz hastalıklara dayanıklı ve yüksek verimli çeltik çeşitlerinin tohumlarını üretip, tohum üreticisi kamu ve özel sektör kuruluşlarına vererek, üreticilerin ihtiyacı olan tohumlukları yetiştiriyoruz. Üretmiş olduğumuz tohumlardan bir miktarını da doğrudan çiftçilere veriyoruz.''

Sürek, yeni çeltik çeşitlerini ıslah çalışmalarının devam ettiğini, hedeflerinin birim alandan alınan verim miktarını daha yukarılara çıkarmak olduğunu bildirdi.