Bakan Eker, Hububat Alım Fiyatlarını Açıkladı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, TMO’nun 2010 yılı üretim sezonunda ekmeklik buğdayın tonunu Haziran’da 550 Lira’dan alacağını ve fiyatların kademeli olarak artırılarak Kasım ayı itibariyle 580 Liraya yükseltileceğini açıkladı. Bakan Eker ayrıca, ton başına 50 Lira prim desteği verileceğini de söyledi.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünde düzenlenen bir basın toplantısı ile 2010 yılı üretim sezonunda TMO’nun alacağı hububat alım fiyatlarını açıkladı. Bakan Eker’in hububat alımları ile ilgili açıklaması şöyle:
“2009 yılında 676 milyon ton olarak gerçekleşen Dünya buğday üretiminin, 2010 yılında 16 milyon ton azalışla 660 milyon ton olarak gerçekleşeceği; yine 2009 yılında 647 milyon ton olarak gerçekleşen tüketim miktarının, 7 milyon ton artışla 654 milyon ton seviyelerine ulaşacağı tahmin edilmektedir.
Dünya buğday fiyatları (ABD kırmızı sert buğday) 2008 yılında 480 Dolar/Ton seviyelerine ulaştıktan sonra, 2009 yılında 210 Dolar/ton seviyelerine kadar gerilemiş olup, cari tarih itibariyle 191 Dolar/ton seviyelerindedir.
Türkiye’nin yıllık ortalama 20 milyon ton civarında olan buğday üretimi, 2009 yılında 20.6 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. 2009 yılında hasatla birlikte piyasa fiyatlarının düşük seyretmesi nedeniyle 1 Haziran’da taahhütname karşılığı, 5 Haziran’da ise alım fiyatı açıklanmak suretiyle peşin alımlara başlanmıştır. O dönemde Anadolu Kırmızı Sert Buğday için 500 TL/Ton müdahale alım fiyatı açıklanmış, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında bu fiyatta 10’ar TL/Tonluk artış sağlanarak kademeli fiyat uygulanmıştır.
Ayrıca geçen yıl ilk defa, AB kriterlerine uygun olarak yapılan alımlarda 5,1 milyon ton hububat alınarak, karşılığında üreticilere 2,1 milyar TL ödeme yapılmıştır.
Aynı dönemde, emanet alım ve makbuz senedine dayalı kredi uygulamasına devam edilerek, bu kapsamda da toplam 383 bin ton alım gerçekleştirilmiştir.
Günümüze gelince,
Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgelerinde Mayıs’ın ilk haftasında hasat lokal olarak başlamıştır. Hububat piyasaları Bakanlığımız kuruluşu olan Toprak Mahsulleri Ofisince yakından takip edilmiş olup, önceki yıllara göre daha erken başlayan hasatla birlikte, üreticilerimizin ürünlerini pazarlamada sıkıntı yaşamamaları için, geçen yıl 1 Haziranda başlatılan taahhütname karşılığı alımlara bu yıl 17 Mayıs 2010 tarihi itibariyle başlanmıştır.
21 milyon ton dolayında bir rekoltenin beklendiği bu dönemde, hasatın başladığı yörelerde, ürün kalitesinin geçtiğimiz yıldan daha iyi olduğu gözlenmektedir. Bunun sebeplerinden biri yer aletleri ile yapılan etkin süne mücadelesi, diğeri ise sertifikalı tohum kullanımının Bakanlığımızca desteklenerek yaygınlaştırılmasıdır.
Günlük olarak takip edilmekte olan piyasa fiyatları bugün itibariyle;
Anadolu Kırmızı Sert Buğday 480-530 TL/Ton,
Arpa 310-330 TL/Ton,
Seviyelerinde seyretmektedir.
Hasatın yoğunlaşması ile birlikte muhtemel fiyat düşüşlerini önlemek amacıyla, TMO’nun müdahale fiyatlarının ve alım politikalarının açıklanması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Bu kapsamda yeni hasat döneminde ;
•Kademeli müdahale alım fiyatı uygulanacaktır.
•ÇKS’ye kayıtlı üreticilerden, belgelerindeki miktarın tamamı satın alınabilecektir.
•Geçtiğimiz yıl geçici ekiplerce yapılan alımlarda üreticiden alınan % 2 hizmet bedeli, bu yıl yüzde 50 oranında düşürülmüş olup, % 1 olarak uygulanacaktır.
•Üreticilerden ürün satın aldığını belgeleyen tüccar ve sanayiciden, 1 Kasım’dan itibaren asgari 80 ton olmakkaydıyla alım yapılacaktır.
•Ürün bedelleri 1 ay içerisinde üretici banka hesaplarına aktarılacaktır. Ancak alım noktasına, alım ödemelerine aracılık eden bankalardan alınan ürün kartı ile gelen üreticilere ürün bedelleri 10 gün erken ödenecektir.
•Ürününü emanete bırakan üreticilere, talepleri halinde % 30 avans ödenecek, ürünün TMO’ ya satılmayarak geri çekilmesi durumunda depo kira ücreti alınmayacaktır.
•Makbuz senedine dayalı kredi sistemi çerçevesinde bankalardan kredi kullananların, ürünlerini TMO’ya satmamaları halinde kredi faizlerinin % 25’lik kısmı TMO tarafından karşılanacaktır.
•Kendi depolarında veya kiraladıkları depolarda ürün stoklayanlar da, belirlenecek esaslar dâhilinde yerinde emanet alım sistemi kapsamında makbuz senedi karşılığı kredi kullanabileceklerdir.
•Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ihracat öncesi hammadde ihtiyacının ithalat yoluyla karşılanmasının piyasalara olumsuz etkileri gözlemlenmiştir. Bu nedenle daha önce 1 Mayıs-15 Eylül 2010 tarihleri arasında 4,5 ay süreyle kapatıldığı açıklanan buğday ithalatının, yeni kampanya dönemine kadar 1 yıl süreyle kapatılması Hükümetimizce öngörülmüştür.
Bu çerçevede;
2010/2011 dönemi için Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğday Müdahale Alım Fiyatı;
TL/Ton

Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım
550 550 550 560 570 580

TL/Ton Olarak belirlenmiş olup, ayrıca 50 TL/Ton da prim ödemesi yapılması kararlaştırılmıştır. Arpa ve diğer gruptaki buğdayların alım fiyatları da bu fiyatlar esas alınarak belirlenecektir.
Ayrıca, Bakanlığımızca geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2010 yılında da gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemelerine devam edilecektir. (Gübre desteği 15 TL/Ton, Mazot desteği: 11 TL/Ton, Sertifikalı Tohumluk desteği 18 TL/Ton, Toprak analizi desteği 9 TL/Ton).
Bu yıl gerek sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması, gerekse de gübre fiyatlarındaki düşüş nedeniyle daha fazla gübre kullanıldığından verimlilikte artış sağlanmıştır. Örneğin, 2002 yılında buğday ekim alanı 9.3 milyon hektar iken buğday üretimi 19,5 milyon ton idi. 2009 yılında ise ekim alanı 8.7 milyon hektara düştüğü halde üretim 20.6 milyon tona yükselmiştir. 2010 yılı üretim alanı da 8.1 milyon hektar olup, yukarıda da ifade edildiği gibi bu alandan 21 milyon ton dolaylarında bir üretim beklenmektedir. Buradan tasarruf edilen alanda ülkenin ihtiyacı olan yağlı tohum bitkileri yetiştirilmiştir.
Yine çok önemli bir husus, Geçtiğimiz yıl buğdayın ton başına üretim maliyeti 439 TL/ton iken, 500 TL ton alım fiyatı verilmiş olup; bu yıl ton başına üretim maliyetinin yüzde yarımlık bir azalışla 437 TL/tona düşmesine rağmen, alım fiyatlarında artış sağlanarak 550 TL/tona çıkarılmıştır.
Buradan hareketle geçtiğimiz yılın alım fiyatlarıyla üretim maliyetlerini karşılaştırdığımızda yüzde 13 olan refah payı (ya da kar oranı), bu yıl yaptığımız müdahale alım fiyatı artışlarıyla net yüzde 37 olarak gerçekleşmiş olacaktır.
Pirimle birlikte 103 TL/Ton olarak Bakanlığımızca sağlanan destekler dikkate alındığında;
Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında 653 TL’ye ulaşacak olan ton başına ödeme tutarı,
Eylül ayında 663 TL’ye,
Ekim ayında 673 TL’ye,
Kasım ayında ise 683 TL’ye
Yükselmiş olacaktır.
Alım fiyatları belirlenirken; üretim miktarı, geçtiğimiz yıl fiyatları, maliyetler, enflasyon oranı, refah payı ve üretimin sürdürülebilirliği hususları dikkate alınmıştır.
Açıklanan fiyatlar müdahale alım fiyatlarıdır. Üreticilerimizin ürününü piyasada daha yüksek fiyattan değerlendirememesi durumunda, ÇKS kapsamında, TMO’ya yönelen ürünlerin tamamı satın alınacaktır. TMO, kendisine yönelen bütün ürünü toplam 331 noktada alacak şekilde tüm teknik ve finansman hazırlıklarını tamamlamıştır.
Alım fiyatlarının belirlenmesinin yanında sanayici, tüccar ve ihracatçıların ürün ihtiyaçlarını belirlerken dikkate almaları amacıyla satış fiyatlarımızı da alım fiyatlarımızla bağlantılı olarak belirledik. Buna göre Satış Fiyatlarımız;
1 Kasım 2010’dan itibaren 645 TL/Ton,
1 Aralık 2010’dan itibaren 655 TL/Ton
Olacak şekilde belirlenmiştir.

UYARILAR
Üreticilerimizin TMO işyerlerinde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamaları için ÇKS bilgilerini Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde güncellemeleri ve TMO’nun belirlediği bankalarda hesap açtırarak alacakları ürün kartı ile alım noktalarına gelmeleri gerekmektedir. Ürün kartı sahibi olan üreticilerimiz, ürünlerini daha kısa sürede teslim edebilme imkanına sahip olacaklar ve ürün bedellerini 10 gün daha erken alabileceklerdir.
Kademeli alım fiyatları göz önünde bulundurulduğunda;
•Üreticilerimizin ürünlerini, açıklanan müdahale alım fiyatlarının altında satmayarak bekletmeleri ve gelişen piyasa şartlarına göre hareket etmeleri,
•Tüccar, sanayici ve ihracatçılarımızın, az önce yukarıda alım fiyatlarıyla birlikte açıkladığımız TMO satış fiyatlarını dikkate almaları,
•Ayrıca İhracatçılarımızın, Dahilde İşleme Rejimi kapsamındaki mamul madde ihracatı öncesi buğday ithalatının dönem boyunca 1 yıl süreyle kapatılacak olmasını dikkate almaları,
Ve hammadde ihtiyaçlarını hasat döneminde piyasadan tedarik etmeleri menfaatlerine olacaktır.
NOT: Toprak Mahsülleri Ofisi ' ne ürün satacak üreticilerin 'ürün kartı' alabilecekleri bankalar da şöyle; Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, Garanti Bankası, ING Bank, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, Al-Baraka Türk, Fortisbank, TEB, HSBC

Ynt: Bakan Eker, Hububat Alım Fiyatlarını Açıkladı

ne bekliyodunuzki yine gübre mazot parasına talim az kaldı ama referanduma
yukarıdaki yazıdan alınmıştır 439 a malet 500 e sat
Yine çok önemli bir husus, Geçtiğimiz yıl buğdayın ton başına üretim maliyeti 439 TL/ton iken, 500 TL ton alım fiyatı verilmiş olup; bu yıl ton başına üretim maliyetinin yüzde yarımlık bir azalışla 437 TL/tona düşmesine rağmen, alım fiyatlarında artış sağlanarak 550 TL/tona çıkarılmıştır.

ne olacak sanıyordunuz ki aynı tas aynı hamam küçük çiftçiyi öldürüyorlar bu 2010 yılı verimini ve maliyetini nasıl hesaplıyorlar bilmiyorum ve anlıyamıyorum. bizim edirne ve tekirdağın belli bölgelerin de verim bu sene daha düşük olaçak.

saten bu civarda olacağını tahmin ediyorduk, borçu derdi olmayan çifçiler varsa, bu sene yılbaşına kadar buğdayı bekletsinler, öyle tahmin ediyorumki 0,75 lirayı buğday görür, çünkü yurt dışı alım yok,
Devletten bu senede fayda yok anlaşıldı, serbest piyasayı ve borsayı iyi takip etmek lazım.

TZOB Başkanı Bayraktar, tüccarın TMO ' dan düşük fiyatla buğday almasının mümkün olmayacağını belirterek, 'Çiftçilerimiz ürünlerini satmak için acele etmemelidir' dedi.
ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, buğday fiyatlarının açıklananın altına düşmemesi gerektiğini bildirdi.

Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, çiftçilerin yüzde 85 ' ini ilgilendiren hububat müdahale fiyatlarının açıklandığını hatırlatarak hasat döneminin yeni başladığını ve önümüzdeki günlerde tüm bölgelerde artarak devam edeceğini kaydetti.

Müdahale fiyatının, ürün fiyatları açıklanan fiyatın altına düşmesi halinde piyasayı dengelemek için kullanılan bir piyasa aracı olduğuna işaret eden Bayraktar, bu nedenle açıklanan fiyatların piyasaları regüle etmesi ve artan hasatla birlikte fiyatların düşmemesinin, açıklanan fiyatın piyasada korunmasının
önemli olduğunu söyledi.

'2010/2011 hububat pazarlama sezonu sürecinde üreticiler olarak TMO ' yu uyarıyoruz' diyen Bayraktar, TMO ' dan alım merkezlerinin artırılması, çiftçilerin günlerce kuyrukta bekletilmemesi, sürekli ve hızlı alım yapılması ile ürün bedellerinin daha erken ödenmesini istedi.

Yaptıkları araştırmaların bu yıl rekoltenin beklenenin aksine geçen yıldan biraz daha düşük olacağını, yaklaşık 19-20 milyon ton seviyesinde gerçekleşeceğini gösterdiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

'Hasadın başladığı Çukurova ' da verim beklenin altında oluşmaktadır. Bununla birlikte, İç Anadolu Bölgesinde ise lokal olarak gerçekleşen pas, kök çürüklüğü gibi hastalıkların verimi olumsuz yönde etkileyeceği tahmin edilmektedir. Primler yeniden gözden geçirilmeli ve artırılmalıdır.

'Üreticilerimizi uyarıyoruz'

Dahilde işleme rejiminin (DİR) kapsamında buğday ithalatının bir yıl süreyle yasaklanmış olması, ayrıca TMO satış fiyatının da açıklanması nedeniyle, tüccarın TMO ' dan düşük fiyatla buğday alması mümkün olmayacaktır. Ayrıca, rekoltenin de düşük gerçekleşeceği göz önüne alınarak çiftçilerimiz ürünlerini satmak için acele etmemelidir. Üreticiler, tüccar ve aracının yanlış yönlendirmesine kapılmamalı ve piyasaları takip ederek ürünlerini pazarlamalıdır.'

bu kadar basit değil mi para yoksa oy da yok bu 12 eylül ne sizin için anlayamadım en azından değişiklik yapılan anayasya bakıp da ahkam kesilse bilip bilmeden konuşulması insanı geriyor

sayın ekere sormak lazım bu türkiyede kaç çiftçimiz buğdayını kış aylarına kadar bekletecek durumda, kaç tanesinin daha yaza girerken borcu yok, mazotunu, gübresini, tohumluğunu peşin almış eee? ben alamadım benim dayımda, amcamda, köydeki ali amcada, mehmet dayıda adil ustada alamadı!!! alanlara ise allah daha çok versinde kaç kişi!!! ammmmmaaaaa israile one minute dedikten sonra kahraman olan, esirlerimizi geri yollayın dedikten sonra kendi ülkesinde pkk şerefsizlerini daha biteremeyen, 7 şehit verirken şimdi onların zamanı değil diyen bir ülkede yaşıyoruz. ben çiftçilik yapmıyorum uzakta olup babamların yapmasına rağmen bu çiftçiliği bittiiiii gözüyle bakıyorum... yapsan yine yapılcakta eskiden olduğu gibi oluyormu? ya para yapar ürün azdır, yada para yapmaz ürününü dereye dökersin doğrumu abilerim amcalarım... ben burdan siyaset yapmak istemiyorum beni yine uyaracaklar kırmızıyı göstereceklerde yetkili arkadaşlar. benim nacizane fikrim sadece diyorumki şu at gözlüklerini çıkaralım, nitelikli kaliteli ürün elde edelim ve pazara ulaştıralım ve birilerine sende ananıda al şimdi git bakalım diyelim zamanı gelince.arz ve rica ederim

AMAÇ ÇİFTÇİ KAZANMASIN. yıllardır yaptıkları politka bu degimi? artık çiftçi köylü işçi esnaf gözünü açmalı.ülkede ucuzluk var enflasyon eksi çıktı.ne ucuzlugu pazar ateş pahası.gıdada ne ucuz at eşek etinin sucuğu dünya bir para.ülkede çin malı ucuzlugu var.a den z ye kadar çin ucuzlugu.işsizlik hat safada.iş yok aş yok yatırım yok.üertim yok.herkes bunu çok iyi biliyor.keybeden yine kendileri olacak.uyanmayan uyusun.

Resmen çiftçi kesiminle dalga geçiyorlar. Bu adamlar nasıl bu kadar oy alıyor anlayamıyorum. Bizim buralardada bunların yalakası çok bilmiş bazı çiftçi arkadaşlar var . Fiyatlardan memnunlarmış daha ne olsunmuş. Kimsenin mazot, gübre hele hele AYÇİÇEĞİ tohum fiyatlarından haberi yok sanıyorlar herhalde. Keza ayçiçeği fiyatlarınıda bekliyorum , komik bir durumla daha karşılaşacağımı bekliyorum.
Bugün ayçiçeğinin kg başına fiyatı en az 1.5 Tl olması gerekiyor. 10 kg tohum alıcaksın 340 TL vericeksin 30 dekar yer ekiceksin gübresini ekimini dikimini yapıcaksın. Gerekiyorsa ilacını atıcaksın, kazdıracaksın, hasat zamanı gelicek biçtirip parasını vericeksin ve sana devletin o makul dediği fiyatlarıyla bozdurup bozdurup harcaması kalıcak.
Bunlar iyice bizi keriz niyetine koymaya başladılar anlaşılan !

arkadaşlar devir kafayı kullanma devri çiftçiler olarak aklıllı hareket etmek lazım ilsri görüşlü olmak lazım nasıl olcak ben soleyim mesela en basitinden ben burada haş haşın yetişmesine o kadar emek harcıyorum bir yılımı veriyorum borsa açıklıyor haşhaşın kilosu beş liradan alınacak.tamam güzel çok şükür ama haş haş satan dükkana bir gidiyorsun adam asmış taze haşhaş 12 lira
eeee tüccar bnden çok kazanıyor.nasıl iş bu şimdi.mesela haş haş eken arkadaşlar gidip direk fırınlarla anlaşsa araya kimseyi sokmasa daha çok kar yaparlar.yada buğdayı ektin anlaş fırının biriyle yaptır ununu götür komisyon ödemeden ver oraya.bakın ayrıca tarımda gün geçtikçce teknoloji ilerliyor ve teknoloji ilerledikçe insana olan ihtiyaç azalıyor yani ektiğimiz topraklar küçük geliyor.önceden traktör yokken nasıldı 500 dönüm tarla ekip kaldran varmıydı?vardı evet ama parmakla gösterilecek kadar az.o zamandaki çiftçi sayısıyla şimdikini karşılaştırın bi on yıl sonra ile bugunu karşılaştırdığımızda da aynı şeyleri görmek mümkn olacak.küçük çiftçiler kiralık tarla ekip kaldıran çiftçiler bir şekilde çiftçiliği bırakacak.akıllı oynayan kazanacak sezona elinde parayla giren kaznacak borçla giren dahada borçlanacak ve yerini daha büyük çiftçilere bırakmak zorunda kalacak olay bu işte ...

yanlış anlamayın benim amacım devleti yermek yada övmek değil bu oyunun kuralı bu devlet fiyatı 800 lia açıklasada bir yerden patlak verecek sistemin devamlılıını sağlamak için bu böyle olmalı. çiftçi kaarını devletin verdiği yüksek fiyattan değil kendi ürününün maliyetini düşürerek veya sürümden kazanması gerekir.maliyet düşürme olayı şu anlama geliyor ben afyon bölgesinden bir çiftçiyim yaşım daha yirmi amcamla ortak çiftçilik yapıyoruz yıllık ortalama 40 50 dönüm haş haş ekiyoruz biz bunu normal su motoruyla sulamış olsak o kadar büyük hasadın altından kalkamassın mazot parası belini büker.bir sürü zahmeti var.maliyet düşürme olayını su motoru yerine elektrikli su pompasıyla yapıyoruz yaklaşık 80 tane yağmurlama çeviriyor.ve maliyeti gerçekten çok düşük.bu sistemin maliyeti bize 40 milyar kadar oldu ancak 5 kilometreye kadar su basabiliyoruz ben 50 dönüm tarlayı su motoruyla tek seferlik ancak 7- 8 milyara sulayabilrim bu sulama adam gibi olursa kurum başına 6-8 saat.ama elektrikli kuyuyla 8 saate ayarlıyorum ve bana 1 milyarı geçmiyor sulama maliyeti.bu ve bunun gibi maliyet düşürme politikası uygulanabilir...

Durumu özetliyecek olursak; Basiretsizce işletilen bu tarım politikalarının amacı tıpkı arkadaşlarımında söylediği gibi küçük çiftçiyi iyiden iyiye bitirmek ve işi şirketleşmeye götürmektir. Kimbilir belki bundada kendi yandaşlarına çıkar sağlıyacakları bir durum vardır.
Çiftçinin alım gücü okadar düştüki ihtiyaç gereği aldığı traktörünü , tarım makinasını , gübresini , tohumunu , ilacını borç karşılığında alan ve bu borcu kısım kısım ödeyemeyen bir profille karşı karşıyayız. Peki suç kimin ? Ürününü yetiştirmek için alın teri döken çiftçininmi, yoksa yetiştirdiği ürüne komik rakamlar veren bizim tarımın t sinden anlamayan politikacıların mı? Ben bu sorunun cevabını biliyorum gidişat çok kötü bu hükümet çiftçi düşmanı bunlar tarım sektöründen anlamıyorlar.Kendi üreticisinide mutlu edicek bir politika güdemiyorlar.
Bankalarda hipotekli onca tarlayı görünce benim içim kan ağlıyor arkadaşlar.Bir traktör en iyimserinden 50 milyar, bu kadar uçuk rakamlar varken memleketimin güzel insanları, çifçilerimiz ne yapsın ! Acaba tarım bakanlığından bir yetkili bu forumu takip ediyormudur.Etse ne olur ki

makarnalık durum bugdayının hali nice olmuş hiç haber yok devlete çiftçi sandıkda gösterecek azkaldı bu boyle gitmez yine şehit verdik hatay da bu gece türkiye geriye gidiyor memura ver zammı ekonomi bubuyor çözemedim kafam agrıyor artık