pehlivan buğdayları yattı

köyümüzde çogu pehlivan buğdayı mayıs ayında çıkan ruzgarda yattı ve yatma daha sonraki zamanlardada devam etti.
-5 şubat 2010 tarihinde sabah erkenden, daha topraktaki don çözüleden 13 kg üre attık.
-20 mart 2010 tarihinde yabancı ot ilacı ve kök boğaz ilacı attık.
-23 mart 2010 tarihinde 15 kg nitrat attık.
-2 mayıs 2010 tarihinde pas ilacı attık.
-Pehlivan buğdayı 150 cm civarı boy yapmıştı.
-( pehlivan buğdayını dekara 20-22kg civarı attık ve 25 kg 20-20 ile ektik.)

*Edirne merkez köyü Karayusufta diğer buğday çeşitleri yatmazken, pehlivan buğdayları yattı; acaba nedenleri ne olabilir??

Ynt: pehlivan buğdayları yattı

okadar gübreyi yesem bende yatarım arkadaş bende pehlivan buğday ekiyorum taban gübre atmıyorum 15 kg yeşil gübre 33 lük atıyorum birde ot ilacı atıyorum kıraçta 450 kg dn.verim alıyorum yalnız tarlalarımı ikiliyorum

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

buyıl biraz hastalıklılar yinede güzel buna şükür ilk defa sarı pası buyıl gördük

iyice yattımı kök kestimi taneyi büyütemiyorda inş o kafar yatmamıştır biz sana ekiyoruz bizimde hep yatıyordu bölge bölge ama bu sene maşallahı var buğdayların 650-700 arası alıyoruz genellikle bakalım bu sene nasıl olucak verimler

sf_hoca link=topic=32601.msg279615#msg279615 date=1276111584' Alıntı:
köyümüzde çogu pehlivan buğdayı mayıs ayında çıkan ruzgarda yattı ve yatma daha sonraki zamanlardada devam etti.
-5 şubat 2010 tarihinde sabah erkenden, daha topraktaki don çözüleden 13 kg üre attık.
-20 mart 2010 tarihinde yabancı ot ilacı ve kök boğaz ilacı attık.
-23 mart 2010 tarihinde 15 kg nitrat attık.
-2 mayıs 2010 tarihinde pas ilacı attık.
-Pehlivan buğdayı 150 cm civarı boy yapmıştı.
-( pehlivan buğdayını dekara 20-22kg civarı attık ve 25 kg 20-20 ile ektik.)

*Edirne merkez köyü Karayusufta diğer buğday çeşitleri yatmazken, pehlivan buğdayları yattı; acaba nedenleri ne olabilir??
gübreye fazla yüklenince yatması normal bence..bizde bi kere gübreyi çok fazla atmıştık buğday yatmıştı verimin çok düşük olacağını sanıyorduk fakat diğer tarlalardaki verimden daha çok verim aldık

pehlivan buğdaylarını biçtik.
biçerdöver yatık buğdayın çoğunu aldı, biçti; taneler biraz cılız ama 400kgnin altında kalmadı.
buğdayların yatmasının nedeni( tecrubeli kişilere danışıp benim vardığım sonuç)
* ilk olarak üre gübresinin erken dönemde atılıp, buğdayın erkenden yürümesi ve altta daha fazla neml tutması nedeniyle kök boğaz hastalığının gelişmesine neden olması (köyde iki kardeş aynı makinayla aynı kiloda aynı pehlivan buğdayını ekmişler, üreyi erken atanın (şubat ayında) buğdayları yatmış; sonra atanın (mart ortalarında) buğdayları yatmamış ve 500 kg civarı biçtiğini söylüyor.
*ikinci olarak bizim pehlivan buğdayı biraz fazla boylanmıştı. bu boylanmanın nedeni olarakta sık ekim yaptığımı söylüyorlar; buğday hava almak için güneş görmek için hep boya gitmiş, boy yapmış. tabiki bu aşırı boylanma buğdayın hava alamamasına neden oluyor ve altta kök boğaz hastalığına zemin hazırlıyor.
* pehlivan buğdayını biraz daha seyrek ekerek (dekara 18-19kg ekerek) ve gübrenin zamanlamasını daha iyi yaparak, daha verimli şekilde biçebiliriz. Gübre zamanlamasında iklime bağlı kalınarak yağışlardan dolayı üre gübresinin cok gec kalacağını düşünüyorsak ve topragın donduğu satlerde gübre atacaksak, atmayı planladığımız miktarın yarısını atalım yani üre gübresini ikiye bölüp atalım...