FİĞLERİ HASAT ETTİK (T5050 70-66 54C)

Ynt: FİĞLERİ HASAT ETTİK (T5050 70-66 54C)

nailyetek link=topic=32806.msg282507#msg282507 date=1277578234' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Ali.. Sen fiğleri hasat etmişsin,:D biz haşat ettik..:( Kurutabilirsek balya yapacaz..:(
Bu arada + rep
bizde 1 2 haftada anca kurutabildik 2 güne bir yağmur yağdı geçen seneki kadar iyi olmadı. fiğlerin rengi siyahlaştı

arkadaşlar ben aksarayda çiftcilik yapıyorum fakat bizim burada fiğ ekimi yapan yok bende yapmak istiyorum fakat pek fiğ hakkında bılgım yok bılgılendırırsenız sevınırım ayrıca fiği hangi ayda ekıyoruz kaldırınca yerıne hangi mahsülleri ekebılırız ben şekerpancarı , buğday ve ayçekirdeği ekiyorum ona göre ayrıntılı bılgi verebılırmısınız? ben 30dekar ekmeyi düşünüyorum bu yıl

aydın68 link=topic=32806.msg399111#msg399111 date=1305234459' Alıntı:
arkadaşlar ben aksarayda çiftcilik yapıyorum fakat bizim burada fiğ ekimi yapan yok bende yapmak istiyorum fakat pek fiğ hakkında bılgım yok bılgılendırırsenız sevınırım ayrıca fiği hangi ayda ekıyoruz kaldırınca yerıne hangi mahsülleri ekebılırız ben şekerpancarı , buğday ve ayçekirdeği ekiyorum ona göre ayrıntılı bılgi verebılırmısınız? ben 30dekar ekmeyi düşünüyorum bu yıl

Aksaray`da fiğ ekimi yapan yokmu?. Benim tanıdığım en az 1 kişi var....
Macarfiği 9-10 aylarda ekilir. Tritikale, arpa, buğday ile karşık ekmenizi tavsiye ederim. 6-8 kg fiğ + 4-6 kg hububat. Ekimle beraber 10 kg/dekar DAP.
Hasat fiğler tam çiçekte iken yapılırsa en yüksek besin değeri elde edilir (Aksaray`da yıla ve ekim tarihine bağlı olarak 15-30 Mayıs). Silaj veya kuru ot yapabilirsiniz. Silaj tarlayı daha çabuk boşaltır, namlular büyük olduğu için kuruması 8-10 gün sürebilir.
Yerine çizel + kobra çekiminden sonra silajlık mısır ekilebilir (Orta erkenci çeşit).

Eline sağlık usta süperbi paylaşım olmuş ok-*-s macar fiği galiba bizim bölgemizde fiğ eken pek yok bende bu yıl boş tarla bulursam ekeceğim mutlaka,danalarıyında MAŞALLAHI var Rabbim nazardan saklasın güzel ve cins hayvanlar. :)

arkadasım bereketlı olsun bende bıraz bılgı alayım barı senden kırac tarlalarda da olurmu bu suluya ekılrse erkencı cesıtler en erken ne zaman hasat edılır mısır ekımıne ve yetısmesıne sakınca yaratırmı