ADAMO ve SANDOR EKENLER DURUM NASIL

Arkadaşlar Adamo ve sandor ekenler varsa gelişimlerini paylaşalım

bende MERAK var fena değil
LİBERO aldı başını gidiyor
ADAMO bütün çabalarıma rağmen bekliyor
SANDOR da ADAMOYA eşlik ediyor

Gelişim olarak ADAMO ve SANDOR çabuk uyanmıyor galiba.Geçci bir tohum birde tohumumun genetik yapısı da farklı
Bekleyip göreceğiz 2.suyu verdim 33 kg tek parça üre attım ADAMO VE SANDORA

Ynt: ADAMO ve SANDOR EKENLER DURUM NASIL

Teşekkürler Atila Bey.Bende aynı fikirdeyim çeşit fazla olunca mukayesede fazla oluyor.Ama inatla KWS in tohumlarını ekmiyorum ekmeyeceğimde.
Yalnız günden güne değişiyor ADAMO ve SANDOR.Bugün gözüme biraz daha farklı gözüktü. Yağmurda yağdı değme keyfine pancarın

masseysuper90 link=topic=32924.msg284806#msg284806 date=1278965716' Alıntı:
AS(Adamo ve sandor) gidişatı düzeltti.Şuanda Liberoyu sollamak üzere.

SANDOR geç sökülmesi gereken kök tipi bir çeşittir. Dolayısıyla, erken sökümde tatminkar bir kök verimi ve yüksek şeker varlıklı LIBERO`dan daha yüksek kök verimi alınması beklenebilir. Şeker oranı ise LIBERO`da daha yüksektir. ADAMO verim ve şeker varlığı açısından SANDOR ve LIBERO`nun arasındadır.

benim tarlamda adoma bu çeşitlerin içinde en iyisi,sandorda liberodan biraz iyi şu anda ektiğimiz arazide önceki yıllarda ayçiçeği taban ilacı uygulanmış dengesizde uygulamışlar galiba birde 3 yıl felan üstüste ayçiçeği ekimi yapılmış o yüzden pancarda dalgalanma var dengesiz ama yinede adomada hiç hastalık yok sayılır libero ve sandorda biraz dalga var am yinede çıkar İNŞALLAH.kendi tarlalarımızda libero ekili ve çok iyi durumda o rekarte yapar gibi

evet bendede libero sandor ve adoma çeşitleri var libero daha iyi görünüyor şuanda ama daha erken şimdiden fikir üretmek yanlış diye düşünüyorum atilla abinin dediğigibi beklemek lazım geç dönemde göreceğiz inşallah beklediğimiz verimi alırız diye düşüyorum

dolcevita link=topic=32924.msg294435#msg294435 date=1283843009' Alıntı:
hastalık varmı pancarlarda yapraklarda siyah lekeler ileri dercede yaprak ve kök kuruma falan sararma gibi?

Yapraklarda siyah lekelerin etrafında kırmızı halka var ise, Cercospora yaprak leke hastalığıdır. İç Anadolu bölgesinde bu mantar hastalığı önemli değildir (Genelde sahil kuşağı fabrikalarında Adapazarı, Susurluk, Çarşamba çok görülür). Eğer kırmızı halka yok, leke girdap gibi halka halka ise ve lekenin ortasında yarık var ise, Phoma betea`dır. Çok aşırı değilse sıkıntı yapmaz (Tohumdan bulaşabilir). Ayrıca Alternaria`da olabilir. O zaman lekelerin üzerinde siyah noktalar oluşur.
Yapraklarda sararma yaprak bitlerinin taşıdığı bir virüs hastalığından oluşur. Erken dönemde olursa çok tehlikelidir. Pancarın yaprak göbeğine bakın, mutlaka siyah yaprak bitlerini ve dışkılarından oluşan zamklanmayı göreceksiniz.

masseysuper90 link=topic=32924.msg294439#msg294439 date=1283848209' Alıntı:
kök çürümesi var lokal ama insanın göz zevkini bozuyor.Yinede zarar zarardır 1 dönüm 1000Tl kaybettirir

Kök çürümesi (ıslak çürüklük) = Rhizoctonia hastalığı. Toprakta olan bir mantardan bulaşan bir hastalıktır. Genelde tarlada kısım kısım görülür. Mücadelesi sadece dayanıklı çeşit ekimi ile olur. Yanlış hatırlamıyorsam (şu anda Ankara`da olmadığım için dosyalarıma bakma imkanım yok) ADAMO Rhizoctonia`ya dayanıklı, SANDOR dayanıksız.
Serkan Bey (0 533 483 83 65) toprağınızı Rhizoctonia`ya karşı test edebilir. Eğer bu husus sizin için önemli ise, lütfen bana haber veriniz.