AY ÇİÇEĞİ SON GÖRÜNTÜLER (ADVANTA C70-165)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Slm arkadaşlar yağlık ayçiçeği hakkınta genel tecrübelerimizi paylaşmak istiyorum tarımını yapan arkadaşlara genel bir bilgi olsun ortalama 4-5 yıldır ayçiçeği tarımı yapılıyor bölgemizde 2 adet ham yağ fabrikasıda kuruldu ilçede yaygınlaşıyorda bu yıl ayçiçekleri geçen yıllardan çok daha iyi bizim arazilerimizdeki genel tecrübelerimiz şunlar :

1:Ayçiçeği yerine 2.3. ürün tekrar ayçiçeği ekilirse verim düşüyor
2:Ayçiçeği fazla gübre ihtiyacı duymuyor hatta anız ,mısır,pancar yerlerinde hiç gübresizde yüksek verimler veriyor (geçen yıl pancar yerinde hiç gübresiz dekarına 485 kgr ürün aldık ,sulama falasıyla yapıldı)
3:Ayçiçeği suyu çok isteyen bir bitki (bizim bölgemizde sulama yapılır ortalama 6 kez sulanır)
4:Ayçiçeği sonraki ürüne pek faydalı olmuyor sonrasında ekilen üründe verim düşüklüğü oluyor ve tabanına ot ilacı kullanıldıysa uzun yllar diğer ekilen ürünlere zararı oluyor(Benim ayçiçeği yerinde pancarım var 2 yıl önce tabanına ilaç kullanımış holderin atımına göre pancarlarda hastalık var ve köydede genel anlamada 3-4 yıl önce bile ilaç kullanımış tarlalarda aynı hastalık var ama biz tabanına ve yüzüne ilaç kullanmıyoruz)

NOT:Biz bu yıl üç parça yağlık ayçiçeği ektik tarlanın birinde 3-1 i hayvan gübresiyle yoğun şekilde kaplandı diğer 3-2 lik kısmı geçen yıl 2. ürün sılajlık mısır ekmiştim ve gübre atılan yerle mısır ekilen yer arasında pek fark yok yani mısır yerinde süper ayçiçeği yetişiyor şahsen öylesine 2. ürün olarak arazimize mısır ekmek isteyen olursa öylesine veririm şimdi bu tarlanın fotoğraflarını paylaşacağım farkı siz farkedin tabanına yüzüne hiç gübre uygulanmadı 3. su veriliyor yağmurlamayla değiştirmesi işkence gibi ama ürün güzel .

abcd0007gf.jpg

abcd0012.jpg

abcd0014w.jpg

abcd0016b.jpg

ortalama 2 metreden uzun bitki ayçiçeğinde boy aslında toprağın gücüyle alakalı aynı tohum çeşidi başka tarlada 1,5 metreden kısa
abcd0017u.jpg

abcd0020.jpg

abcd0002p.jpg

abcd0003v.jpg

Ynt: AY ÇİÇEĞİ SON GÖRÜNTÜLER (ADVANTA C70-165)

eline sağlık teşekkürler paylaştığın için. Kısaca bende biraz bilgi vereyim ayçiçeğinin anavatanı olan Trakyadan:D Biz tarlalara bi sene gündendi bi sene buğday ekeriz. Bu sene 2 parça tarlaya gündendi ektik. Birisi buğday yeriydi geçen sene. Dİğeri de gündendi yeriydi. Ektiğimiz tohum olivia diye bir marka ilk defa ektik. Önceleri paynur denilen markayı kullanıyorduk. Hafif çektiği için değiştirdik. Bu tohumda verem otu yapıyor. Bilmem sizin oralarda var mıdır? Verem otu ilacı attık gündendi sarardı hatta 7-8 kök te kurudu. İlacı attığımız zaman gündendinin boyu 130-140 cm boyundaydı.:D Neyse bu sararmanın üstüne de bayağı bir yağmur yağdı ve gündendi kendini kurtardı. Bizim gündendilerde boy fazla olur. 2 metreye yakın. Fakat bu sene ektiklerimiz de eskilerine göre biraz daha kısa gibi. Fakat gündendi boyunun uzunluğu birazda dezavantaj. Çünkü rüzgar vs. gibi şeyler olursa kelle de sağlam olursa yatırır. bu da iyi olmaz. Bu sene bizim buralara maşallah çok çok iyi yağmur vurdu. Geçen sene gündendi yeri olan tarlamıza bu sene de gündendi ektik. Yol kenarı killik ti. Her sene oradan fazla mal alamazdık. Gündendiler saat kapağı kadar olurdu. Gündendi biçildikten sonra oraya kara gübre attık. Bu sene maşallah diğer gündendilerden daha canlıydı. Ayrıca gündendiye amonyum sülfat ve üre atıldığı zaman daha da iyi oluyor. Birde kara gübre atarsan üstüne de fosfor atarsan gündendin çok güzel olur.

biz yıllardır bu işi yapıyoruz ama hiç bukadar uzayan çiçek görmedim daha kısa boylu çins tohumları denemeni tavsiye ederim çok uzamış boy fazla verim anlamına gelmiyeceği kanatindeyim ve ayçiçeğinin bukadar çok suyu sevdiğinide düşünmüyorum bukadar çok sularsan azmana gider yerintavını kacırtmadığsan çiçeğe kadar birkere ve çiçekten sonra birkere ( bu arada çiçekten sonraki sulamadan önce sülfat gübresi atabilirsin biz 1000 m2 10 kg atıyoruz)sulamak yeterli bence.
bereketli olsun.

bölgesel farklar vardır arkadaşım bizim burada az sularsan yada bir su eksik verirsen verim düşer yaz yağışları çok az olur bölgemizde bu yıl genelde ayçiçekleri uzun boylu,başka tarlamda da aynı tohum var kısacık kaldı ama verimide düşük olur tabi ki uzun olması verimi yüksek olacak anlamına gelmiyor ama saplarıda kalın ve bitkinin rengi koyu yeşil olursa yüksek verim alınıyor bu yıl kısa çeşit ekenler var bakacağız yüksek verim alanlar olursa bizde ekeriz yoksa uzun boylunun işciliği çok zor daha yeni sayılırız çiçek işinde siz hangi tohumları ekiyorsunuz (hangi firmanın hangi çeşitlerini) verimleriniz nasıl bilgilendirirseniz memnun kalırız teşekkürler.

bizler genelde Paynur, Sanay, Samra, Tunca, ekeriz yani en yaygın olanları bunlardır. Bu sene bizim gibi fantazi yapanlar elbette vardır. Bilmediği yohumu eken:D

bizim burada da sanay,tunca,payner,ve birde yeni bir çeşit olan MAY markasının olivera adlı tohumu ekiliyor bu tohumun yağ oranı 45-48 geliyormuş bir özelliğide kafaları tam aşağı baktığından kuşların yemesi daha zor oluyormuş bende bu sene ilkkez ektim bir 20 dölüm kadar bakıp göreceğiz

abi bizde bu sene 30 dekar kadar olivia-olevera mı ne karın ağrısıysa onu ektik. bizim bi tarlada verem otu çıkardı. bi tarlada ise hiç yok. ilac attık. gündendi de sararma oldu. sonra sağlam yağmur yağınca sararma gitti. şimdi maşalallah güzel. bunun özelliği nedir acaba bilgin var mı? ağır çeker mi?

doganbey1 link=topic=33130.msg284255#msg284255 date=1278661726' Alıntı:
abi bizde bu sene 30 dekar kadar olivia-olevera mı ne karın ağrısıysa onu ektik. bizim bi tarlada verem otu çıkardı. bi tarlada ise hiç yok. ilac attık. gündendi de sararma oldu. sonra sağlam yağmur yağınca sararma gitti. şimdi maşalallah güzel. bunun özelliği nedir acaba bilgin var mı? ağır çeker mi?
aldığımız firmadan verilen istatiklere bakmıştım trakya bölgesinde 3 yıldan beri ekilmekte imiş 400 kg ile 250 kg arası verim ve 45- 48 yağ oranı geliyormuş edirnede olinde çalışan bir abim var tek sorunu geç dönmesi imiş bakalım ne olaçak benim diyer ektim çinsi sanay arasında fark sanayın çıkışı daha iyi olivera biraz daha nazlı çıkıyor gibime geldi verem otu için bende bir sorun olmadı ilacınıda attın sararmada olmadı sen dölüme kaç gıram hangi ilaçı atıyorsun açaba ben intevix atıyorum dölümüne 70 gr kadar

abi biz ilacı attığımız zaman gündendi çok büyüktü nerden baksan 120-150 cm arasıydı. sarı plastik şişeli bi ilaç attık. dönüme 100 ml attık. ne zaman biçime gelir acaba