KONYA' da TAHİROVA KOYUNU Yetişirmi???

Selam arkadaşlar. Tecrübeli arkadaşların bilgisine başvurmak istiyorum. Konya Ankara hattında (Altınekin - Cihanbeyli ilçeleri) Tahirova yada Sönmez cinsi koyun yetiştirmek istiyorum (öncelikli olarak Tahirova). Biliyorsunuz Konya İç Anadolu da karasal iklimi olan bir yer. Yazları sıcak, kışları da oldukça soğuk olur. Bu cins koyunlar Ege Bölgesinde yaşayan koyunlardır. Konya iklimine adapte olabilirlermi. Döl veriminde bir düşüş olurmu. Biliyorsunuz sakız cinsi koyun egeden başka bir bölgede yetiştirilmeye çalışınca ikiz yavrulama özelliği gidiyo. Tahirovalarda da böyle bir durum olabilirmi. İkizlik oranı düşermi.
Yada konyanın kışında hayvancıkları öldürürmüyüz. Mümkün mertebe yarı açık sistem düşünüyorum. Bilgisi olan arkadaşlar cevaplayabilirlerse çok sevinirim. Saygılarımla...

Ynt: KONYA' da TAHİROVA KOYUNU Yetişirmi???

arkadaşım dediğin ırklar iç anadulu için fazla uygun bir ırk degil bizim bölgemize en iyi uyum saglayan sivas kangal koyunu et tutumu çok iyi ikiz kuzu sayısı iyi ama süt oranı fazla degil birde ivesi ırkı koyunlar var güney anadoluda yaygındır urfa gaziantep yöresinde süt oranı çok iyi ikiz sayısı iyi et tutumu çok iyi dışarıda açık beside uyumu çok iyi sadece koç katımı bizim bizim bölgeye göre geç guney anadoluda kış daha geç geldiğinden havaların soğmasıda gecikmekte sanırım iç anadoludada faza bir sorun olmaz karar vermeden önce daha fazla araştır bence kangal koyunundan şaşma derim ben kırşehirliyim çok uzun süre koyunculuk yaptım şimdi büyük başla uğraşıyorum tevsiyem bilmediğin işe girme allah kolaylık versin.

arkadaşım merhaba öncelikle bu koyunlara bakma derim eğer iç anadolu için uygun değil dedigin bölgede yetiştircilik yapmak istiyorsan malya koyunu bak derim yada polatlı tarım işletmesinde ramboillet akkaraman melezi koyuunlar var polatlı koyunu diye geçiyor birde onlara bak ikizlik oranıda bildiğim kadarıyla iyi ama yinede sen bilirsin

Tahirova,sönmez sizin bölgenizde verim alınamayacak koyunlardır.Bazı arkadaşların dediği gibi akkaraman melezleri vb. daha karasal ırkların melezlerini dölverimi yüksek koçlar kullanarak kullanabilirsiniz.Ama anaçlarınızın kesin bölgeye uyum sağlamış koyunlar olması gerekiyor.Çünkü temelin sağlam olması geleceğinizi etkileyecektir.

kaç koyunla başlamak istiyorsun kardeşim he bölgenin koynuherbölgede çıkmaz kardeşim ya bulundugun yerden alacan koyunları yadao ortama yatkın yerlerden alt yapıyısağlam koyunlardan kurarsan dahasonraistediğin ırkıgeliştirebilirsin koçları polatlı anadolu merinosu ivesi şeklinde kullanabilirsin ben şahsen polatlıyıavsiye ederim

Besleyeceginiz yerin rakimi yüksek ise iveside randiman vermiyor ama Anadolu merinosu cok iyi uyum sagliyor , et tutumuda cok iyi kuzulari göründügünden fazla kargas veriyor