helikopter ot toplama tırmığı kullanan arkadaşlar memnunmusunuz

Ynt: helikopter ot toplama tırmığı kullanan arkadaşlar memnunmusunuz

bu makineden alacağız gelecek sezon başka şansı yok sezon bitmek üzere nerdeyse bu saatten sonra olmaz çelmak sordum 3500 dediler sürüm sordum 2800 dü

ok-*-s çok faydalı ve güzel paylaşımlar emeği geçenlere teşekkürler arkadaşlar.. anlş-*s ben de papatya tarzı ot çevirme almayı düşünüyordum ancak alttan yeni çıkan fidelere zararı oluyormuş dediler helikopterliyi gösterdi çiftçi abiler ancak şimdilik alamam çünkü pahalı elle çevirme yapıcaz artık kısmet olursa bu sene.... uyy-*s

Arazısı duz ve taşsız olanlar için helikopter tırmık buyuk nimet.
Bizim arazimiz hem çok engebelik hem de çok taşlı hatta yer yer kayalı desem daha yerinde bir tarif olur.
Kuyruk mili ile dönen helikopter tırmıklar bu taşlara çarptığında bırakın parcalanmayı yerlerinden kopup traktöre fırlayıp ağır bir kazaya bile sebep olabilir. Bu nedenle akrobat tip tırmıkla çalıştım. Çisede çalışayım, yapraklar dökülmesin diye günlerce sabaha karşı 3-4 ' de tarlaya gittim. Ekili alan da biraz fazla olduğı için hem çok mazot yaktım hem de çok zorlandım.

Açıkçası benim de tarla tarağı denilen ot toplama ve çevirmelerde merağım var. Hem fiyatı oldukça oygun, fiyatlar (boyuta göre) 2200 / 2500 TL arası değişiyormuş, aynı zamanda izlediğim tüm videolarda en az helikopterler kadar, hatta eğimli arazilerde daha da iyi iş çıkartıyorlar. Üstelik kullanımı ve taşıması çok daha pratik. Tek eksisi götürdüğü alanın biraz dar olması, en genişi 3,5 metre yer götürüyor. Bu birçok kişi için yeterli görünse de 4 rotorlu bazı ot toplama tırmıkları 8 - 10 metre iş genişliğine çıkabiliyor bildiğim kadarıyla.

Aşağıdaki liktne konu ile ilgili tanıtım var, videoları izlediğinizde 35 lik fergusonla bile ne kadar temiz toplama yapıldığını görebiliyorsunuz.

http://www.trakkulup.net/paketleme-ekipmanlari/tarla-taragi-ot-cevirmede-kullanisli-bir-teknoloji/msg702913/#msg702913

Makinanın asıl güzelliği ise hep topayıcı hem de dağıtıcı olarak kıllanılabilmesi.