helikopter ot toplama tırmığı kullanan arkadaşlar memnunmusunuz

tamburlu makine ile biçilen otları toplamak için özellikle yonca için nasıl verimli mi ben normal 5 li akrobat kullanıyorum ama bundan almak istiyorum nasıl kullanan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Ynt: helikopter ot toplama tırmığı kullanan arkadaşlar memnunmusunuz

Yonca diyarı Aksaray`da biçim-tırmıklama-balya işlemlerini çiftçiler için yapan yonca tüccarları PÖTTİNGER`in büyük tiplerini (2 ' ' rotorlu ' ' ) kullanıyorlar. Dolayısıyla bizim tarlada bu makina ile tırmıklanıyor ve bence çalışması güzel.
Bir çiftçi arkadaşımda FIMAKS (2 ' ' rotorlu ' ' ) vardı. Hiç memnun kalmadı ve geri verdi...
Ben fiğ+tritikale için GASPARDO almayı düşünüyorum.

benim tarlalarımın bir kısmında da yonca var hayvancılıkla uğraştığım için satış yapmıyorum ömrünü doldursada yoncalar hayvan sayısına oranla sürekli ekiyorum yoncayı o yüzden tüccarlara biçtirmiyorum buradada tüccarlar aldıkları yoncaları pottinger tipi makinalara yaptırıyorlar ben tamburluyla biçiyorum ve kırk ayak çekiyorum toplamak için ama ilk fırsatta atcağım kırkayağı aldığımdan beri hiç memnun değilim yoncanın biçilme yönüne göre rüzgarın yönüne göre sürekli sıkıntı çıkarıyor ve dağınık topluyor dağınık olduğu için tarlada biraz kalıyor birde kırayak için gece 2-3 ten sonra tarlaya gidiyoruz iş 2 kez yapılmış oluyor en güzeli silindirli makinalar iş birkere yapılıyor ve temiz bir iş çıkarıyor tabi ki silindirle sıkmak şartıyla bu arada atila abinin dediği gibi bende 'Yonca diyarı Aksaray'danım

Helikopter tırmık bu olsa gerek ben hiç görmedim Aksarayda
sm2309.jpg

kırk ayak diğer adıyla Akrobat Ot Toplama Tırmığı bu benim kullandığım markada aynı hiç memnun değilim
sm2205.jpg

bence bu tip aletler en iyisi tek iş topluyor direrken zaten
sm1205sd.jpg

buda ufak tiplisi tekerlekli liftli olanlar daha güzel

Koşullandırıcılı / sıkmalı biçim makinası ile biçim yapılırsa, kesilen yoncalar lastik makaralar ile ezildiği için, daha çabuk kuruyor, ama sıkmalı makinaların (lastik merdanelerden dolayı) ağırlıkları daha fazla. En alttaki resimde gösterilen biçim makinasının namlu genişliği ayarlanabilir. Geniş namlu şeklinde yapılan biçimde ürün daha kolay kurur ve balya yapmak için namluları (Aksaray tabiri ile cılgaları) birleştirmek için helikopter tırmık kullanılır. Ayrıca büyük balya yapıyorsanız mutlaka helikopter tırmık kullanmalısınız.

değiştirmenize değecek kadar yoncanız varsa alın bence sıkmalı yonca biçme makinesi yada piyasaya dirim yapıyorsanız öncülüğünüz olur size dirdirirler helikopter tırmık hakkında bilgim olmadığı için birşey diyemeyeceğim atila abi gerekeni söyledi zaten ama kırk ayak dırmık almayın bence

şu helikopter benımde aklıma gelmeye başladı tamburluyla biçiyoruz sonra akrobatla zor oluyor bunun calışması fln toplaması daha kölay gibi :D eed kullanalardan daha detay alabiliriz :)

semih ben kullanan bir arkadaş varmış başka köyden ona telefon edip sordum 2 senedir kullanıyormuş bir sorun yok diyor ben alacağım büyük bir ihtimal ama bu sene de sezon bitiyor mantıklı değil boşa para bağlamak seneye nasip olursa arkadaşa dedim çalıştıracağın zaman ara ben gelip göreyim tarlada tamam dedi gidersem video çekerim fırsat bulursam akrobattan iyi olduğu kesin altında yeni yetişen filizleri kırmıyor en azında ve toplaığı otu hırpalamıyor benim kanaatım bu.

ozgurefe09 link=topic=33259.msg290983#msg290983 date=1282377053' Alıntı:
semih ben kullanan bir arkadaş varmış başka köyden ona telefon edip sordum 2 senedir kullanıyormuş bir sorun yok diyor ben alacağım büyük bir ihtimal ama bu sene de sezon bitiyor mantıklı değil boşa para bağlamak seneye nasip olursa arkadaşa dedim çalıştıracağın zaman ara ben gelip göreyim tarlada tamam dedi gidersem video çekerim fırsat bulursam akrobattan iyi olduğu kesin altında yeni yetişen filizleri kırmıyor en azında ve toplaığı otu hırpalamıyor benim kanaatım bu.
ya bi vidyosunu izlemiştim de bulamadım :)
ben yonca + toplama saman fln işleride yapıorum sureklı bu aleti akrobatını kullanıyorum ama yoncada babamla herseferinde sorun yaşıyoruz yok çok aşşa indirdin yok yarısını toplamamışsın ondan bu ne yerde yonca bırakır nede fazla derin yapar akrobatın her ayar herayarına tutmuyor bide çabuk dagılıyo bu daha ideal söyledim babama servisden ögrenecekti bişeyler hem daha fazla yer gider gibi bu bi seferde denemek gerek :)

buldum vidyorları..

5060 newholland
P.R.O.F030
http://www.divxizle.org/video/19140.html

PÖTTİNGER, GASPARDO, ...... gibi firmaların daha küçük ( ' ' tekli ' ' ) sistemleri mevcuttur. Helikopter tırmık çok basit bir teknoloji gibi görünmesine rağmen, ne yazık ki yerli imalatların çoğu yabancıların sadece benzeri...

atila link=topic=33259.msg291052#msg291052 date=1282397874' Alıntı:
PÖTTİNGER, GASPARDO, ...... gibi firmaların daha küçük ( ' ' tekli ' ' ) sistemleri mevcuttur. Helikopter tırmık çok basit bir teknoloji gibi görünmesine rağmen, ne yazık ki yerli imalatların çoğu yabancıların sadece benzeri...
fiyatlarınla ilgili bilgin warmıı abi?

nh link=topic=33259.msg290997#msg290997 date=1282381785' Alıntı:
ya bi vidyosunu izlemiştim de bulamadım :)
ben yonca + toplama saman fln işleride yapıorum sureklı bu aleti akrobatını kullanıyorum ama yoncada babamla herseferinde sorun yaşıyoruz yok çok aşşa indirdin yok yarısını toplamamışsın ondan bu ne yerde yonca bırakır nede fazla derin yapar akrobatın her ayar herayarına tutmuyor bide çabuk dagılıyo bu daha ideal söyledim babama servisden ögrenecekti bişeyler hem daha fazla yer gider gibi bu bi seferde denemek gerek :) aynı sorunları bizde yaşıyoruz semih hep aynı laflar

nh link=topic=33259.msg292031#msg292031 date=1282719745' Alıntı:
fiyatlarınla ilgili bilgin warmıı abi?
semih fiyat ben kuhn nün vardı tekli onu sordum 7800 euro muş yuhunuz dedim bende :D o zaman yerli malı yurdun malı herkez onu kullanmalı italyan şanzıman olsunda sorun olmaz oda 2800 ile 3500 arası değişiyor yerliler

ozgurefe09 link=topic=33259.msg292045#msg292045 date=1282728254' Alıntı:
semih fiyat ben kuhn nün vardı tekli onu sordum 7800 euro muş yuhunuz dedim bende :D o zaman yerli malı yurdun malı herkez onu kullanmalı italyan şanzıman olsunda sorun olmaz oda 2800 ile 3500 arası değişiyor yerliler
ii ya napacan ithali :D konya fln alırız 3bine :D bakalım silaj işi başaladı iki gundur onla ugrşaıyoruz :D boşa gelince düşeriz yoluna :D
15bin verilmez şimdi yuh ;D
http://www.celmak.com/pages/ProductsDetails.aspx?UrunID=14