irtem sulama sistemleri

Ynt: irtem sulama sistemleri

Bu makina pancarı ezmiyor mu fiyatı hakkında bilgin var mı bu sene pancar sulaması beni baya yordu yapraktan tarlada yürümek zorlaşıyo.Paylaşım için tşk.

Ağır abi link=topic=33379.msg287243#msg287243 date=1280686955' Alıntı:
bilgi derken ne tür hangi konular bakem :)

Şöyle fiyattan başla bi. :) Kaç metrekareyi sulayabiliyor tek kurumda. Sanırım bu sistemde tabancayı kendine doğru çekerek sulama yapıyor, bunu yaparken gücü nereden alıyor? Kullandığı su kaynağı çok güçlü bir su kaynağı olması mı gerekiyor? Yani prensip olarak çalışma şekli su motoruyla aynı mı? Su motorunun çekebildiği yerdeki suyu çekebilir mi? Üzerinde ayrıca bir motoru mu var? vs... :)

Sulayabileceği alan kullandığınız makara çapına, fiskiyeye ve boru uzunluğuna bağlıdır. Örneğin biz 400 m makara, 60 m çapında sulayan fiskiye ile bir kurumda 400x60= 24000 m2 alan suluyabiliyorduk.
Belirttiğiniz gibi makara fiskiyeyi kendine doğru çekerek sulama yapar. Modern sistemlerde çekme hızı ayarlanabilir.
Bizim kullandığımız sistemin (NETTUNO) besleme ünitesi vardı (pompa ve 6 silindir IVECO motor). Sulama suyu kanaletten veya ırmaktan alınıyordu.Derin kuyu pompasından alınan su ile de çalıştırılabilir.
Büyük fiskiyeler rüzgara hassastır.

atila link=topic=33379.msg287375#msg287375 date=1280777724' Alıntı:
Sulayabileceği alan kullandığınız makara çapına, fiskiyeye ve boru uzunluğuna bağlıdır. Örneğin biz 400 m makara, 60 m çapında sulayan fiskiye ile bir kurumda 400x60= 24000 m2 alan suluyabiliyorduk.
Belirttiğiniz gibi makara fiskiyeyi kendine doğru çekerek sulama yapar. Modern sistemlerde çekme hızı ayarlanabilir.
Bizim kullandığımız sistemin (NETTUNO) besleme ünitesi vardı (pompa ve 6 silindir IVECO motor). Sulama suyu kanaletten veya ırmaktan alınıyordu.Derin kuyu pompasından alınan su ile de çalıştırılabilir.
Büyük fiskiyeler rüzgara hassastır.

Teşekkürler. Peki bunların bir de tabancalı değil de kanatlı olanları var. Onlar hakkında bir bilginiz var mı? Ve fiyatı nerelerde bunların?

selam ben bu yaz pancarı irtemin kanatlı makinasıyla suladım. pancar suyunu tam alamadı verim düşük
oldu.sizin bu makinayla verim nasıldı? acaba tek tabanca kanatlı sistemden dahamı iyi sulama yapıyor

tabancalı olandan bendede var atıl yatıyor cok yuksek basınc lazımoda yakıta enerjıye dayanıyor bırde hortum 75 lık zamanında traktorle basarken fena degıldı elektrıge donunce kucuk geldı
3 uncu resımdekı turbın su turbınden gecer turmıne baglı kasnak ve kayış sayesınde makara doner turbın gırısınde bır vanadan hortumun hızlı yada yavas donmesını saglanır kı buda verecegın su mıktarını belırler kanatlı sıstemde aynı ama kanat ruzgarda avantaj saglar artı basınc tanabcaya gore yarı yarıya duşer işciligikanatda az daha zordur