İş Bora

Ynt: İş Bora

Türkiyede imal edilmiş ilk 4x4 traktör modelidir modellerine göre büyük karter küçük karter veya düz süper olarak ayrılır 4x2 leri özellikle,
marka fanatigi degilseniz çok işinizi görür bütün japon kökenli ürünler gibi kolay arıza vermez ama verdimide canınıza okur,
yedek parça bazı bölgelerde bir hayli sıkıntılı umarım ögrenmek istedikleriniz bunlardır yardımcı olabildigimi umuyorum.

Cem bey, çok teşekkur ederim zaman ayırıp bilgi verdiğiniz için. Marka fanatiği değilim, hesaplı olmasını tercih ediyorum. Bu traktörleri ucuz buldum, ancak bilgim olmadığı için bilen arkadaşlardan yardım almak istedim. Hani ucuz diye alırsınız sonra çok pahalıya mal olur.Birde işe yaramazsa o zaman kar edeyim derken zarar edersiniz.
Merak ettiğim ve öğrenmek isterdiğim ;Arıza çok açarmı, dayanıklımıdır, yedek parçası pahalımıdır, sıkıntısı varmıdır, mesela motor revizyon olsa kaça mal olabilir, siz işinizi görecek ucuz bir traktor almak isteseniz iş borayı tercih edermisiniz, Alan adam son sahibi olabilirmi ?
Tekrar tekrar teşekkur ederim.

Parça üretimi hemen hemen tek el bu yüzden bazı kalemler pahalı olabilir,bir devir daim 180 lira gibi mesela
sık arıza olayı traktörün geçmişine ve sizin kullanımınıza baglı,
son sahibi konusuna gelince malumunuz oldugu üzere halkımız kargadan başka kuş massey ve fiattan başka motor tanımaz :D :D :D
dizel motor revizyonu üç aşagı beş yukarı bütün traktörlerde aynı rakkamlarda seyrediyor,
işbora 3000 liradan başlar 4 e 5 e çok temiz düzgün lastikleri iyi 84 85 ini alırsınız yukarıya dogru rakkamlar var ancak şişirme
bu fiyatlara leylant biraz daha zayıf işboraya göre ancak alınabilir
traktör işinde bazı bilmiş geçinen arkadaşlara sorarsanız işbora veya leylant alana kadar git 61 62 model 35 lik dobak massey al niye satarken degerini korurmuş parçası köyde bakkalda bile varmış bunu söyleyenlerin artık 200 serisi masseylerin bile avrupa amerika ve kanadada kullanımdan çekildiginden haberi yok sanırım,
şimdi egri oturalım dogru konuşalım traktör hep dışarda çalışırmı yagmur çamur güneş hep üstünden geçermi bunlar metal aksamı yıpratmazmı biri nerdeyse 50 senelik bir mekanik digeri 25 tamam massey kaliteli olabilir ancak demir bu sonuçta,
ben ne alırdıma gelince italyan malı güzel bir traktörüm vardı köyün içinden garaj kapım kırılarak çalındı bütün ekipmanıyla birlikte ve yok oldu köydende bir allahın kulu görmemiş bils-*-
bu yüzden böyle bir olayla karşılaştıgımda can sıkmasın diye ya leylant ya işbora.

Cem bey, tekrar teşekkür ederim, zaman ayırdın emek verdin. Traktorunun çalınmasına üzüldüm hele bu kadar sevdiğin bir şeyin... ve butun ekipmanları ile.... inşallah çok daha iyisini alırsın. İnsanoğlu gelişmesini alışılmışların dışına çıkmaya borçludur ha ne dersiniz?

İş bora iyi güzel traktör boyuna göre...4*4 alırsan eğer nası bi arazide kullanacaksın bilemem ama 80-100dönüm yeri rahatlıkla çekip çevirir...tabi 7çizel veya dip patlatanı takmamak şartı ile...Tek bi kusuru çabuk hararet yapıyor..ama ağar devirde kullanırsan hararette yapmaz...Cem beyinde dediği gibi iki çeşitler..bi büyük kartel (süper)bi küçük kartel(Düz)..Alırsan da büyük kartel al yani süperlerden...yağ hacmi daha fazla olduğu için motorun hararrette falan daha iyi diyebilirim...Yakıt oldukça düşük...48hp bi motora sahip....12+4 vites seçeneği var...

Teşekkurler, nforcer bizezaman ayırdın, arazi hem düzlük hemde engebeli 100-150 donum civarında, hararet hangi işlerde yapar? 70 hp olanlarıda varmıdır? 4*4 ' yakıtı, dayanıklılığı diğerine göre nasıldır? styer le kıyaslamak mümkün müdür? bu gidişle iş borayı alacam :))

n_cebeci link=topic=33396.msg286650#msg286650 date=1280170687' Alıntı:
Teşekkurler, nforcer bizezaman ayırdın, arazi hem düzlük hemde engebeli 100-150 donum civarında, hararet hangi işlerde yapar? 70 hp olanlarıda varmıdır? 4*4 ' yakıtı, dayanıklılığı diğerine göre nasıldır? styer le kıyaslamak mümkün müdür? bu gidişle iş borayı alacam :))
Düzlük arazide bi sorun olmaz...Her türlü gider...hararet mesela ızgara falan çekiceksin hızlı gidersen çabuk hararet yapar...veya sürümde...yani işbora o yönden hassa bi motor...fazla serilik istemiyo :D ağar ağar....70hp olanları yok bildiğim kadarı ile...sadece 48 hplikler var....süper 4*4 bu modelin nen iyisi olsa gerek....Steyr la kıyaslamak mümkün olamaz....çünkü steyr iş boraya göre seri ve sağlam bi motor....Karar sizin ama bi steyr 8053 falan bulabilirseniz iş boradan daha fazla randıman alacağınız kanatindeyim..Ama tabi iş bora ile arasında baya bi fark vardır fiyat olarak...

2 silindir styerlar 30 beygirdir ve iş boradan zayıftır çünki başak 17 nin bir üstü gibi düşünün küçük bahçeler içindir.

8033 iki silindir alsak 7500 lira diyorlar motorunu 8043 veya 8050 motoruyla değiştirsek uyar mı? boyutları birine çok benziyor. 8043 e de 13500 diyorlar yoksa orijinalini mi alsak? Başak traktör motor satıyormuş fiyatları nedir acaba fikri olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

ilk olarak bu konu hakkında derimki napıcaksınız işborayı same minitauro 60 alın derım veya falcon 50 fıyatları gayet makuldur hemde güçlü traktördür tek sorunu hıdrolık dıreksıyon olmayısı kolay kolay arıza yapmaz arıza yapsada hemen halledılır...afedersınız eşek gibi kullanın dağ taş ama düz yolda gaza fazla bastınızmıda mazotu yer:D:D ayrıca hava soğutmalı olduğu için kışın tek marşta çalışır..bence sameden yana tercıh yapın

naptınız siz abiler. bizde büyük karter süper 4*2 84 model işbora var. işbora ufak vitesde çekemiyeceği yoktur ama balya makinesi çalıştırmaz. çalıştırsa bile o motoru parçalar. sonuçta 45 hp bi motor. adamlar yeni çıkan 45 hp traktörlere takmıyoda işborayamı takılır. onuda geçtim işborayı yerden yere vurur. 1.5 ton motor bu. eti ne budu ne. ayrıca 150 dönüm yerin varsa işboradan vazgeç derim ona uygun ekipmanla 1 ayda anca bitirisin işini. bizde var çokta memnunuz. isteyen isteyene ama satmayız. ama sizin işlere gelmez o motor.