damla sulamada sakın.....

s.a. bu konuyu açmamın sebebi zaten kıdım kıdım kazanan çifçiyi uyarı amaçlıdır ben yandım siz yanmayın.damla sulamada paradan kaçınmayın dandik marka borular sakın almayın heleki ESEN PLASTİK ben 45 dekar alana ayçiçek için 2 sırada bir boru döşedim 4defa sulama yapmıştım tarlanın kenarlarından çok güzel gözüküyodu hiçde girip içine bakmamıştım içine girdiimde 3 -4 yerine göre 6-7 delikden sadece 1 i damlatıyordu ve çekirdek mahvoldu.size tavsiyem damla sulamada çok iyi araştırmanızı filitre sistemindede en iyisini almanızı tavsiye ederim eğer bunları yapmıyosanız hiç girmeyin.ben aldığım bayiye telefon açtım gelip bakmama gerek yok getir değişelim dedi ama benim ürünüm mahvoldu bu saatden sonrada götürmedim salma su ile suladım.Şimdi ben giden boruyamı yanayım mahvolan ürünemi yaktığım mazotamı verdiğim emeğemi SİZ YANMAYIN SAYGILAR......

Ynt: damla sulamada sakın.....

Geçmiş olsun.

Borudan çok sizin filtre sisteminizde bir sorun var (Kum kaçırma vs gibi). Boruların tıkanmasının ana nedeni budur. Ben 2 yıldır damlama sulama sistemi (NETAFİM otomatik fitre ve Streamline 16125 boru) kulanıyorum ve memnunum.

damlama yuvarlakmı yassımı bizimki yassı ilk defa busene kurduk boruları atcaz saatde 1-25 damlatıyo anlayanlara söylediğimizde bu ne yav diyolar size en ufağını vermiş diyolar buda bize tecrübe oldu.sizinkiler saatde kaç lt atıyo

Kullandığımız borular yassı. STREAMLINE 16125. Debi 1,5 bar basınçta saatte 1,6 litre. Saatde akan su miktarı bence biraz işin teorik kısmı. Çünkü; 1. Boru giriş basıncınızı ölçmeniz ve ayarlamanız lazım. 2. Kuyunun debisi değişebilir? Bizim kuyularımızda su saati var ve gün içinde su miktarı 63 - 72 ton arası değişebiliyor.

sayın abim yağmurlama borumuzda esen adam 5 yıl garanti vermiş 10 yıl oldu daha tık yok damlama borusu damlatmıyor.facebook tarım teknolojileri sayfasında bi kişi daha böyle şikayet etmişti bu hata yassı borularda var zaten bayisi bakmama gerek yok getir değişelim dedi.akmayan damlatıcının birini satan bayiye götürdük delik asıldan tıkalıydı

damla sulama sistemi kurulduktan sonrada sık sık tarla içinde rutin kontroller yapılmalıdır...netafim ve dizayn yassı damlama boruları ve erhas filtre sistemlerini kullanıyoruz biz...zaman zaman bu tür sıkıntılarla karşılaşıyoruz...özellikle kumlu ve kireçli yerlerde sık sık filtre temizliği yapılmalı...geçmiş olsun kardeş...

sağol benim size bi sorum olacak kimi damlatıcılar 2 saat akıp tıkannıyo sebebide kireçden die tahminediorum bu deilkleri nasıl açarız calgon falan koysak açarmı veyada kum girdiyse açılma ihtimali varmı.şimdi sizin bu işden tecrübeniz var seneye tekrar boru alacak olsam yassı borumu alayım yuvarlak borumu alayım.tarlanın boyu 100 mt

alim1903 link=topic=33443.msg287340#msg287340 date=1280761184' Alıntı:
sağol benim size bi sorum olacak kimi damlatıcılar 2 saat akıp tıkannıyo sebebide kireçden die tahminediorum bu deilkleri nasıl açarız calgon falan koysak açarmı veyada kum girdiyse açılma ihtimali varmı.şimdi sizin bu işden tecrübeniz var seneye tekrar boru alacak olsam yassı borumu alayım yuvarlak borumu alayım.tarlanın boyu 100 mt

Kum girdiyse açamazsınız. Kirece karşı nitrik asit kullanabilirsiniz. Dekara 1 litre su ile karıştırılıp hatlara veriliyor. Yarım saat bekledikten sonra, hat sonları açılıp temiz su veriliyor. Suya (kireç) bağlı olarak sezonda 1-2 defa yapılması tavsiye ediliyor.
100 m tarla uzunluğunda 16 lık yassı boru kullanabilirsiniz. Bunların sarma ve depolaması bence yuvarlak boruya göre daha kolay.

gübre tankıyla kullandık asiti gübre olarak yine gübre kazaanıyla üre gübres verdik tıkanmasıda kireçden oldu.tabi bu sonradan kireçlenme harici zaten tıkanıklık vardı orjinalinden ama bunlarda büs bütün bitirdi

Damlama sulama sisteminde kireçli sularda kesinlikle sülfirik asit kullanılmaz siz su içerisindeki kalsiyumu çözünmez kalsiyum sülfat bileşikleri şeklinde çöktürmüşsünüz.Travertenler pamukkale deki gibi damlatıcıların tıkanması gayet normal sene sonunda %2 lik nitrik asitle açmayı deneyin 98 litre suya 2 litre nitrik asit ilavesi.Sene sonunda yapınki birde asitle bitkilerinizin kökünü yakmayın tarladaki tüm mahsul kalktıktan sonra yapın.Suyunuz kireçliyse ph ayarı yapmanız hem bitkiler için hem damlamanız için çok iyi olacaktır.Ph bitkiye göre değişmekle birlikte 6-6,5 aralığında olmalıdır.

Asit açıklaması için teşekkürler.

Hasattan sonra asit uygulaması nasıl olacak ? Biz hasattan kısa bir süre önce damlama borularını -gelecek sezon kullanmak üzere- makaralara topluyoruz.

Silajlık mısır hasatında damlama borularının üzerinden kendi yürür silaj makinası geçerse, herhalde boruları tarlada çürümeye terk edebiliriz...

Sn Atila damlama konusunda çok bilgi sahibi değilim,aslında tarlada damlama sistemini hayatımda bir kez dahi görmedim o yüzden nasıl yapılacağı konusunu bilmiyorum.Kendi bahçemde (2 dönüm) amatör olarak kullandığım sistemde sulama tankına 0,5 ton su doldurup 10 l nitrik asitle sulama yapıp damlamayı topluyorum.Normal sulama yaparken ph6 da sulama yapıyorum bende tıkanma problemi olmuyor üstelik ec değerlerim 3 ms/cm civarında çok tuzlu ve ca oranı yüksek.
Sisteminizde metal varsa %2 lik nitrik asit metal aksamı aşındıracaktır bu yüzden kullanmamanızı öneririm,metal aksam olan sistemlerde tıkanmaların nasıl açıldığını aldığınız firmaya danışırsanız daha sağlıklı olacağını tahmin ediyorum.Verdiğim değerler seralarda profesyonel manada kullanılan standart değerlerdir.

şimdi damlamaları yarın toplamaya başlıcam sulamamız bitti ancak yarın nitrik asit atma imkanımız çok az.artık sezon başladığında kurduğumuzda asit kullanıcam peki nitrik asit bitki köklerine zarar verirmi edindiğim bilgi sülfirik ve nitrik asitin toprağı düzenlediği yönünde sülfirik asiti kullandık hiç bi zararını görmedik

%2 lik nitrik asit kullanırsanız bitkileriniz için zararlı olur,zaten sezon sonunda yapılmasında ki amaç bitkinin tarladan kalkmış olmasından kaynaklanıyor eğer çok yıllık bitkiler kullanıyorsanız örneğin yoncaya damlama kurdunuzsa sakın %2 lik asitle sulama yapmaya kalkmayın bitkilerinize yazık olur.
Size vereceğim değerler ölçümler sonucu elde edilmiş kendi bahçeme uygun değerler.Sulama suyu ph sı 8,2 bu suyun 1 tonunun ph sını 6 ya çekmek için bir plastik bardak ortalama 120 ml nitrik asit ilave ettiğimde gerçekleşiyor.Siz 1 ton suya 20l nitrik asit ilave ederseniz ph çok düşük çıkar bitkinin kökleri 1 saat içerisinde kararır yani fayda görecekken zarar görürsünüz.
1-%2 Sezon sonu ve mutlaka bitki tarladan kalktıktan sonra damlamaları açmak için kullanılmalı
2-Kesinlikle sülfirik asit kullanılmamalı
3-Fosforik asit hem pahalı hemde kalsiyum fosfat şeklinde çökelek oluşturur dolayısıyla yine tıkanma yapabilir
4-Nitrik asit sezon içerisinde sulama suyuyla ph ayarlanarak verilirse üründe kalite ve verim artışı sağlayarak damlamalarında tıkanmasını engelleyecektir.

yorumun için çok sağol abi bişey sorayım şimdi biz damlama borularını bugün itibariyle toplamaya başladık biz bu topladığımız rulo şeklindeki borularımızı varillere veya ufak havuza koyup asit ve su ile karıştırsak belli bi müddet havuzda bekletsek yararı olurmu veya buna benzer ne gibi şeyler olabilir saygılar....