fendt 209 vario yakıtı ?

arkadaslar bu fendt 209 virio yakıtı nekadar bilen varmıı fiyatını buldum yakıtını bulamadım dekara ne kadar yakıo bu makine ve kaclı pulluk ceker bilgilerinizi bekliyorumm

+++++++reppp++++4

Ynt: fendt 209 vario yakıtı ?

turk50 link=topic=33572.msg287680#msg287680 date=1281034796' Alıntı:
209 var amaa
209 ne yakıosa ondan birazdaha azyakar bunu biliyorumm

209 S serisi iler Vario serisinin motorları ve silindir adetleri farklı. 209 S serisi Deutz-fahr motorlu ve 4 silindir, 209 Vario ise Sisu motorlu ve 3 silindir. O yüzden pek net bir bilgi alabileceğinizi sanmıyorum. Ancak traktör ülkemize gelir ve kullanılmaya başlanılırsa değerler ortaya çıkar. Burada ne yazılsa boş...

209 virio serisi daha gelişmiş tir daha az yakacagını düşünüyorum bu yuzden sordum ben tamam 209 s ninde yakıtını ögrenmek istiyorum ikisininde arastırıyorum hangisi az yakıo bakacam

arkadaşlar fendt broşüründe yazan opt. yakıt tüketimi g/kwh sanırım bu şekilde hesaplanıyo.
mesela 209 vario 210 g/kwh yazıyo, maksimum 67 kwh buda 90 hp ' ye denk geliyo. kwh saat başına 210 gram yakıyosa 209 vario 67 kwh olduğuna göre 210x67=14.070 kg yakıt demektir saatte. yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar.

arkadaşlar fendt broşüründe yazan opt. yakıt tüketimi g/kwh sanırım bu şekilde hesaplanıyo.
mesela 209 vario 210 g/kwh yazıyo, maksimum 67 kwh buda 90 hp ' ye denk geliyo. kwh saat başına 210 gram yakıyosa 209 vario 67 kwh olduğuna göre 210x67=14.070 kg yakıt demektir saatte. yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar.
arkadaş kg olarak hesap çıkarmış genelde litre olarak hesaplanır 14 kg kaç litre yapıyor

:S yanlışım varsa düzeltin ama benim bildiğim; 1 lt mazot = 0,822 - 0,836 kg ' a denktir. (Ortam sıcaklığına göre yoğunluk değişir.)
Dolayısı ile 14kg mazot = 16,74 lt ' ye denk gelir.

arkadaşlar tam yuk altında çalışan motorun 14-15 litre yakması cok değil.. nebresca traktör test merkezinin bilgilerine bakarsanız 90bg lik bi traktörün yaklasık 18-20litre civarı yaktıgını göreceksiniz ortalama.. tam yuk altında çalıştırıldıgında her motor yakar.. ve kimsede sürekli tam güç altında calıştıramaz.. illaki motorda kaçırma olur ve tarla yapısına göre tekerlerin tutunmasına göe v.s. tam gaz verip motoru tam yuk altına sokup max tork devrine kadar indirecek iş bulmanız lazım..

saatte 15 litre çok demek çok geniş bir perspektiften bakmak demek.bir kere az yakması ile iftiar edip bunu bir standart olarak broşüründe yayınlaya firmalar genele 200-225 g/kws olarak yazmışlar.bu daha bilimsel.yaptığın iş ne kadar kws gerektiriyorsa o kadar mazot yakarsın.

ha birde pulluğu takıp bir dönüm yer sürdürenler var.bu bana hiç bilimsel gelmiyor.pulluk değişir.toprak değişir.toprak tavlı olsa bir başka kuru olsa bir başka.bir standart olarak bunu açıklamak akıl kar ' ı değil.katılmıyorum yani.bu yakıt standadını bütün düya nasıl yapıyorsa bizimkilerde aynını yapmalı.

evet katılıyorum ama fendt bu konuda gelişmiş dünyanın 1 numaralı teknolojisine sahip tek traktor emsallerinin arasında ucurum kadarda fark olmasa fark var yakıta genede az yaktıgı nitekim ortadaaa lakin günde mesela 5 tl az yakan traktörün ve bu traktörün ömrü nesilikse yanı en azından bi 40 sene dayanacagını farz edin bizim burada traktorlerin tüm yıl boyunca calıstıgını toplarsak ki sabah saat 8 den aksam saat 8 e kadar 30 45 gün arası oynar 45 günlükhesaplarsan günde 5 tl den 225 tl yılda tasaruff 40 yılda 9 bin tl ederr 100 milyar verip aldıgımız traktor peki baska traktor alsaydık 9 bin zarar edseydik aradaki fark 18 bin ve buna tamir masrafları da eklenince 30 bin eder 40 yılda enazından fendt ile farklı markalar arasında 30 bin fark cıkar not = ama farklı markalardanda iyilerivar onlara bisey demiyorum

209 larda vario şanzıman yok bildiğim kadarıyla Fendt dünyanın en az yakıt tüketen traktörüdür.Hesaplamalr yanlış arkadaşlar 95 b beygirlik fendt için çok o yakıt.309 variolar daha az yakar çünkü kademesiz şanzımana sahiptirler.Hızı en ideal şekilde ayarlarsınız.Birde fendtler maksimum güce 1900 d d ulaşırlar bu da fazla gaz vermenize gerek bırakmaz.Bu tartörler dünyadaki en kaliteli tarktörlerdir ve gerçekten de yakıt konusunda en cimri olanlardır.Fiyatları epey pahalıdır. Mesala 309 vario 95 beygir güce sahip bir tarktör fiyatı 60000 euro. Şu anda türkiyeye geliyor bu traktörler kutlucan diye ararsanız bulursunuz.

TT 55 link=topic=33572.msg301757#msg301757 date=1287251152' Alıntı:
saatte 15 litre çok demek çok geniş bir perspektiften bakmak demek.bir kere az yakması ile iftiar edip bunu bir standart olarak broşüründe yayınlaya firmalar genele 200-225 g/kws olarak yazmışlar.bu daha bilimsel.yaptığın iş ne kadar kws gerektiriyorsa o kadar mazot yakarsın.

ha birde pulluğu takıp bir dönüm yer sürdürenler var.bu bana hiç bilimsel gelmiyor.pulluk değişir.toprak değişir.toprak tavlı olsa bir başka kuru olsa bir başka.bir standart olarak bunu açıklamak akıl kar ' ı değil.katılmıyorum yani.bu yakıt standadını bütün düya nasıl yapıyorsa bizimkilerde aynını yapmalı.
tmm doğru söylüyorsun ama bizde en pratik hesaplamalar daha doğrusu bizim anladığımız ,buğday anızını herk ettiğimizde dönümde nekadar yakıyorsa kıyaslamalarımızı onunla yaparız.bu hesap yöresel olarak değişiyor ama anladığımız o bizim.bizim çiftçimizinde %70 i zaten nadaslı buğday ekimi yapmakta.hal böle oluncada bu kıyas yanlış deyil bence.tşk

TT 55 link=topic=33572.msg301757#msg301757 date=1287251152' Alıntı:

jd 5715 ve mf 3085 bizde dönümde 1.8 ile 2 lt arası yakar.tabi herkte.209 s lerinde dönümde nekadar yaktığını öğrenebilirmiyiz