NOHUT TARIMI

merhabalar nohut tarımı yapan arkdaşlar biliyorsunuz buyıl aşırı yagışlardan hemen her bölgede yörede nohutlar kurudu hastalandı.antraknoz bulut çaldı ülker diye biline mantar hastalıgı tüm nohutlarda etkili oldu.bu hastalıklı nohutlar tohum olarak kullnılmayacagını sizler ve tüm yetkililer söylüyor.arkadaşlar bende tüm bu hastalıklara dayanıklı nohut tohumu var.verimi çok yüksek.alımı satımı çok kolay aranan bir cins.elle yoluma hasata son çünkü biçerdöverle biçimi çok kolay biçer hasarı sıfır.arpa bugday gibi tarlada biç.biçer hasatı için makinalı ve tırmıklı ekim şart silindir vs gerek yoktur.güzel bir tesviyeli ekimle herşey tamam.yagmura ve kuraga da dayanıklı.
bu nohuttan almak ekmek denemek isteyen olursa 29-30 agustos2010 kadar araya bilir.geç kalanlar kusura bakmasın çünkü toptan satıyorum.

Ynt: NOHUT TARIMI

cinsi ilece diye tabir ediliyor.7mm 8mm lik diyede borsalarda satılıyor.krem rengi biraz açık renk ben 1500 tl veriyorum 1 tonun üzerinde olursa indirim yaparım.çünkü 4-5 ton gibi bir nohut kaldı.

nohutun adı ilece (İLECE) BİLDĞİNİZ İSPANYOL VEYA GÖKÇE ÇEŞİDİNİNE benziyor.ama tek farkı küçük olması.tespik boncugu gibi hepsi bir boy.birçok küçük boyda ve yabani nohut gibi türleri var.ama bu ilece gökçek nohutunun bir küçüğü bu nohutu galiba diyarbakır tarım araştırma ve ankara üniversitesi veya ankara tarım araştırma geliştirmiş. İLC DİYE TARIM BİLİMİNDE VE ARAŞTIRMALARINDA GEÇİYOR.BENDEKİ EN İRİ VE KALİTELİ OLAN ŞUAN ELİMDEKİ BİÇER DÖVER MALI VE SIFIR HASAR VAR.ENGEBELLİ ÇOK RAMPA BAYIR YERLERDE EKTİM VE KALİTELİ BOL ÜRÜN ALADIM.

sayın arkadaşlar ben bu nohutu 2007 yılında 100 kğ aldım yaklaşıl 10 dönüme ektim ve 1500 kğ ürün aldım.buyıl ektim 200 kğ aldım.yaklaşık çünkü tamammı sattamadım tam net kğ bilmiyorum çok az bir yanılmayla 200 kğ diyorum.20 dekarlık bir ayrı tarladan güzel bir tarladan 250 kğ aldım.ortalam verim 160 kğ işçilik ve gereken özellik uygulandıgında mükemmel bir sonuç var.yemeklik tadı çoook mükemmel.arazim tam verimli bir arzi degil rampa bayır vs.biçer döver için çok ideal.alımı satımı kolay.ispanyol nohutla arasında ki fiyat farkı kğ 100 lirayı geçmiyor.hem çok çıkıyır hem kğ agır hem hastalık yok kıştan bile ekebiliyorsun.ben martın son haftası ve nisanın ilk haftasında ektim.yabancı ot ilacını ekim sonrası kullandım.hektaşın viper ve almanların pursıut olan ilacını.çıkış sonrası yabancı oyt ilacı kullanmayınız.birde bir firmanın yaprak gübresini kullnıyorum iki yıldır.firmaile anlaşmalı güzel sonuç aldım ekmek isteyenlere denemek isteyenlere bu hafta son alın deneyin batmassınız gel malımı al denince mal pul olur.ekmek isyene duyrulur.tüm bilgi var bu sitetede ilan bile verdim bu siteten