Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, mısırın ton alım fiyatını 530 lira olarak açıkladı. 2002 yılına göre mısır üretiminde 3 bin kat artış olduğunu kaydeden Mehdi Eker, '2002 ' de Şanlıurfa ' da 10 bin ton mısır üretilirken, 2009 yılında 328 bin ton üretiliyor. Bu da yaklaşık 3 bin kat verim artışı söz konusu.' dedi.

Mehdi Eker, Tarım İl Müdürlüğü ' nün yeni bina açılışı ve çiftçilere 927 proje kapsamında yüzde 50 hibe destekli alınan tarım makine ekipmanın dağıtım törenine katıldı. Törenden sonra pamuk satışının sembolik açılışını gerçekleştiren Bakan Eker, mısır alım fiyatının da belirlendiği müjdesini verdi. Eker, bu yılki fiyatın 530 lira olduğunu söyledi.

2002 yılına göre mısır üretiminde 3 bin kat artış olduğunu kaydeden Mehdi Eker, '2002 Şanlıurfa ' da 10 bin ton mısır üretilirken 2009 yılında 328 bin ton üretiliyor. Bu da yaklaşık 3 bin kat verim artışı söz konusu. Toprak Mahsulleri Ofisi, mısır fiyatları açıklandı. Ton fiyatı 530 lira olarak açıklandı. Ürün sınırlaması yok ne kadar varsa peşin alıyor. Bu da mısır üreticilerimiz için hayırlı olsun.' diye konuştu.

Konuşmasında, Türkiye ' nin toplam pamuk üretimini üçte birini Şanlıurfa ' nın yaptığına dikkat çeken Tarım Bakan Eker, pamuğu önemsediklerini, bu nedenle ürüne verilen desteği de sürekli arttırdıklarını kaydetti. Pamuk desteğinin artmasıyla üretimin paralel ilerlediğini vurgulayan Eker, bu yılki ön kayıtlarda 50 bin hektarlık alanda pamuk üretiminin artış gösterdiğini kaydetti.

Şanlıurfa ' da artan pamuk üretimine dikkat çekti. Türkiye ' de üretilen toplam pamuğun üçte birinin sadece Şanlıurfa ' da üretildiğini vurgulayan Eker, Şanlıurfa ' da geçen yıl 700 bin ton pamuğun üretildiğini söyledi. Tarım Bakanı, 'Hükümetimiz döneminde Şanlıurfa 2 milyar 800 milyon lira devletten nakit destek almıştır. Bu, Türkiye ' nin en çok destek alan ili demektir. Prim desteğini Şanlıurfalı çiftçi hak ediyor. Türkiye ' deki pamuk üretiminin sadece üçte birini yani 700 bin tonunu Şanlıurfa üretti. Bu yıl beklentimiz daha fazla. Pamuğu neden önemsiyoruz? Çünkü pamuğun katma değeri çok yüksek. Sadece pamuğu üretmekle kalmıyor. Katma değer arttıkça devlete olan katkısı artıyor. 250 trilyon pamuk primi ödedik. Pamuk desteklerini arttırdık. Bununla birlikte üretimde de artış oldu. Şimdi ön kayıtlarımızda 50 bin hektarlık alanda üretimin artışı olduğunu tespit ettik.' şeklinde konuştu.