İthalata rağmen düşmeyen et fiyatları Maliye’yi harekete geçirdi. Maliye’de yeni bir birim kurularak et fiyatlarının ve firmaların günlük olarak takip edilmesi planlanıyor.

İthalat başta olmak üzere tüm müdahalelere rağmen et fiyatlarının istenen seviyeye gelmemesi, ekonomi yönetimini de harekete geçirdi. Sektörde yaşanan spekülatif hareketler, et sektörünün disipline edilmesi için yeni formül arayışlarının başlamasına yol açtı. Et fiyatlarında kalıcı düşüşü sağlamak için formül arayan Maliye ve Hazine bürokratları, Maliye Bakanlığı bünyesinde, et sektörünü izleyecek, denetleyecek bir birimin kurulması projesini gündeme getirdi. Proje hayata geçince, besici ve et satıcısı tüm firmalar günlük olarak takip edilebilecek.

GÜNLÜK TAKİBE ALINACAK

Maliye Bakanlığı bünyesinde, akaryakıt sektörüne yönelik Enerji Ürünlerini İzleme Birimi’ne benzer, et sektörünü izleyecek, kontrol edecek bir birimin oluşturulması planlandı. Eğer proje hayata geçerse, Türkiye genelinde faaliyet gösteren tüm et firmalarının bilgileri bu birimde toplanacak. Ve et spekülatörleri Maliye Bakanlığı’nın denetim elamanları tarafından takip edilecek. Yani et fiyatlarının ve et firmalarının tüm işlemlerinin günlük olarak takip edilmesi planlanıyor. Stok yaparak fiyatları yükseltmeye çalışanlar için de yaptırım uygulanacak. Böylece, et fiyatlarındaki aşırı dalgalanmanın önüne geçilmesi öngörülüyor. Bu sistemde, gerekli görüldüğü takdirde et ithalatı da gerçekleştirilecek. Et ve Balık Kurumu ise planlayıcı olarak değil uygulayıcı olarak faaliyet gösterecek. Kurum da bayi sayılarını arttırarak piyasaya daha kolay müdahale edecek.

Akaryakıt takip birimi faaliyette

Kaçak akaryakıt ile mücadelede EPDK’yı yetersiz bulan Maliye Bakanlığı, kendi bünyesi içinde Enerji Ürünlerini İzleme Birimi kurulmasını kararlaştırmıştı. Söz konusu birim geçtiğimiz günlerde faaliyete başladı. Birim halen, akaryakıt şirketlerinden gelen kapasite, ürün ve üretim bilgilerini topluyor. Bilgilerin toplanmasının ardından sektörün takibi Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak.