AKSARAY MISIR SILAJI BİÇİMİ VE HAZIRLANMASI-2010(ADVANTA-TRUVA -NH-TT50-TD65D)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Selam arkadaşlar sonunda mısırları biçtirdim ve sılajları kapattım 2 çeşit sılajlık tohum vardı 'advanta-truva ve dekalp-c955' truvanın çok güzel sılajı oluyor daneside çok iyi c955 çok çıkıyor ama kütük gibi sılajı var dane oranıda az bu yıl sılajlarda PİONEER firmasının '11A44 silaj inokulantını' kullandım sılajın kalitesini artıracak ve yanmasınıda engelleyecek diye aldım Pioneer mühendisinini tavsiyesi üzerine

abcd0004dp.jpg

abcd0010dw.jpg

abcd0003h.jpg

abcd0016g.jpg

abcd0002b.jpg

abcd0001ox.jpg

abcd0006ha.jpg

87299657.jpg

abcd0007ls.jpg

abcd0009f.jpg

abcd0011l.jpg

53265904.jpg

abcd0017vh.jpg

Bunlarda Pioneer firmasının '11A44 silaj inokulantı

73080423.jpg

80971425.jpg

Ynt: AKSARAY MISIR SILAJI BİÇİMİ VE HAZIRLANMASI-2010(ADVANTA-TRUVA -NH-TT50-TD65D)

Güzel payşalım geçmiş olsun slajda bitti kaldı bir tek pancar :D acaba kaç dönüm mısır vardı ayrıca besiyede veriyormusun

Ynt: AKSARAY MISIR SILAJI BİÇİMİ VE HAZIRLANMASI-2010(ADVANTA-TRUVA -NH-TT50-TD65D)

Ağır abi link=topic=34389.msg293706#msg293706 date=1283548169' Alıntı:
Güzel payşalım geçmiş olsun slajda bitti kaldı bir tek pancar :D acaba kaç dönüm mısır vardı ayrıca besiyede veriyormusun
teşekkürler herkeze çok değil muhtarım 15 dekar mısır vardı ortalama 100-105 ton çıktı süt ineklerine ağırlıklı veriyorum bu yıl bazı besilere kesime kadar vermiştim kesimde hayvanların yağları sarı renkli çıktı (yaşlı inek gibi) salıktı birde hayvanlar hiç bağlamadım sonrakilerine kesime 2 ay kala kestim onlarda sıkıntı olmadı beyazdı yağları yani bence kesime son 2-3 ay kala kesilmeli ondan öncesindede mutlaka verilmeli çok daneli zamanında biçilmiş sılaj sade versen bile bence kilo aldırır danalara

Kolay gelsin bu aralar işler baya yoğun galiba çekirdek biçimi,slaj yapımı felan tt50 slaj makinasında zorlanmıyor mu?Paylaşıma tşk.

ranger link=topic=34389.msg293720#msg293720 date=1283549389' Alıntı:
Kolay gelsin bu aralar işler baya yoğun galiba çekirdek biçimi,slaj yapımı felan tt50 slaj makinasında zorlanmıyor mu?Paylaşıma tşk.
naparsın bayram öncesi halletmeye çalışıyorum işleri hepsi tamam sayılır bi yonca işi kalıyor söküm öncesi
yok arkadaşım tt50 sılaj biçmiyor onunla römorkları (damperli) yıktım sılajı nh-td75s biçiyor bu arada tt50 yi ilkkez yoğun deneme fırsatı buldum çok piratik traktörmüş çokta seri süper manevrası var azda mozot yakıyor iyiki almışız dedim yani

• Beğen
Tepkiler: zafkanka

Hacım eline sağlık ekibine diyecek laf yok. Maşallah çok iyi vermiş 15 dönm yer. Güle güle kullanman dileğiyle

Çok güzel paylaşım ellerinize sağlık, Allah güle güle yedirmek nasip etsin. Yoncayıda slajmı yapacaksın kuru ot olarakmı kullanacaksın. 100 ton slaj kaç hayvana yeter. Teşekkürler.

pylaşım için tşkler bide yapıoru bu işi bayram öncesi yaptık bayramsonrasıda kalanı yapacaz ama
15 dönumden ()dekar ) nasl 100 ton çıktı yaw :S :D
birde tdsnin önu kalkmıyormu tek çkerde ?

n_cebeci link=topic=34389.msg295216#msg295216 date=1284293135' Alıntı:
Çok güzel paylaşım ellerinize sağlık, Allah güle güle yedirmek nasip etsin. Yoncayıda slajmı yapacaksın kuru ot olarakmı kullanacaksın. 100 ton slaj kaç hayvana yeter. Teşekkürler.
teşekkürler arkadaşım yoncaları balye yaptırıyorum kuru veriyoruz yani 100 ton sılajda küçük hayvanlarda var büyüklerde var yonca balyeside bolca karışık veriyoruz 100 ton sılaj (siz hesaplayın en fazla süt sığırlarına 12-13 kgr veririm ,ortalama 20-25 hayvana 1 yıl yeter)

nh link=topic=34389.msg295217#msg295217 date=1284293820' Alıntı:
pylaşım için tşkler bide yapıoru bu işi bayram öncesi yaptık bayramsonrasıda kalanı yapacaz ama
15 dönumden ()dekar ) nasl 100 ton çıktı yaw :S :D
birde tdsnin önu kalkmıyormu tek çkerde ?
burada bölgemizde dekarından 70 cm lik sılajdan 8 ton ve üzeri alan arkadaşlar var ben 45 cm ekmiştim o yüzden verim düşüklüğü oldu 7 kez suladım mısırı.td ler çift çeker önü kalkmıyor ama sılj çiğnemesi riskli traktörü yatırmak an meselesi

poyraz2030 link=topic=34389.msg295251#msg295251 date=1284311517' Alıntı:
gözün aydın bereketli olsun...silajı nasıl paketliyorsun? hava alıpta küflenme çürüme yapmıyormu?

sağol arkadaşım küflenme çürüme yapmıyor açıldığı zaman ön kısmı günlük alınması lazım yoksa pamuklanıyor hemen yaz aylarına kaldığı zaman sılajda sıcaklık çok yükseliyor bozulmasada kalitesini düşürüyordur o yüzden inokulan kullandım önlemesi için

Hayvancılıkta mısır silajı gerçekten önemli.Hayvanlar yemeye başladığı gibi hayvanlarda değişiklikler gözleniyor... Ben bir şey sormak istiyorum. Bu inokulant denilen ürünün talimatlarında ' ' silaj örütüsünün üzerine ağırlık olarak toprak kullanmak kaçınılmalıdır. ' ' yazıyor.Benim cevremde gördüğüm herkes üzerini toprak ile kapatmakta. Acaba neden toprak ile örtmeyi önermiyorlar, bir bilginiz var mı?

Vallahi arkadaşım herşey imkanlar doğrultusunda önerilen sılaj 3 tarafına ve altına beton duvar (kalıp ) yapılmış iğice sıkıştırıldıktan sonra üzerine kalın UV korumalı genelde renkli noylonlarla örtülüp üzerine lastik tekerler veya beton kalıplar konularak yapılan sılaj gerçektende işciliktede kolaylıklar sağlar toprakla uğaraşmassın sılajı kapatırken altına naylon kullanmıyorum direkt toprak üstüne seriyorum samanda kullanmıyorum saman çürütüyor bu şekilde günlük alındığı zaman pek çürüme yapmıyor.

sılaj örtüsüyle alakalı bazı resimler
silaj-yap%C4%B1m%C4%B1.jpg

tarim11.jpg

hjnc.jpg

özel sılaj örtüleri var ama pahalı bunun gibi
16-56-thickbox.jpg

Sevgili arkadaşlar. öncelikle bu siteyi tanımama sebep olan. değerli çiftçim Hacı Mehmet Kesikbaş ' a teşekkür ederim.
en kaliteli slaj danesi bol olandır. yani slaj kalite ve verimini dane belirler. bunu unutmamak lazım.
inokuland ' a gelince. inokuland ' ın 1 kg mında 200 milyar bakteri barındırır. bu bakteriler; slaj oluşumunu hızlandırır, uzun süre slaj koruması sağlar, küflenmeyi, porlanmayı ve slajın yanmasını engeller. kısacası bu bakteriler slajınızı bir an önce turşu yaparak sezon boyunca slajı sağlıklı tüketmeyi sağlar ve pis kokununda önüne geçer.
slajı toprakla örtmek slaj açısından sakıncalıdır. çünkü toprak üzerinde mikropları canlı olarak barındır, bu mikrop ve virüsler yıkanma ve açılıp kapanmayla slaja bulaşır. ikincisi de hurda lastik daha iyi sıkıştırma yapar.
inokulandla ilgili merak ettikleriniz ve ihtiyaçlarınız için 0533 721 81 80 ' i arayabilirsiniz. saygılarımla deniz bekdemir. pioneer tohum aksaray ereğli ve karaman böl. sorumlusu

• Beğen
Tepkiler: Muhammet_68