tarlaya kg. bazında tohum denemesi

biz tarlalarımıza genelde en fazla 22 en az 18 kg tohum atarız. geçen sene 35 dönüm bir tarlada denemek için 27 kg tohum atmıştık, iyi olacağını ümit ediyordum ve gecen zaman içerisinde nail abi'mizin açmış olduğu bir konudada, bu konu ile ilgili bilgilendirici tahmin yorumları yazmıştık. bu konuyu biçimden sonra paylaşacağıma söz vermiştim. http://www.trakkulup.net/fotograflar-(cekimler)-324/mf-265-s-e-g252bre-serpme-2010-mart-ay305/
22 kg tohum attığım tarlalardan genelde tahmini değil tartı bazında, dönüme 320 kg ile 410 kg arasında verimler aldım. ancak kendi fikrimce denemek için ektiğim bu tarladan kg bazında 290 kg aldım, buğday kalıp olarak aynı, ama kg basmadı ve direk yemlik fiyatına gitti.
Biliyorduk ama anladımki Ankara'da tarla ve hava şartları, fazla tohumu yetiştiremiyor. yağış iyi olsa bile.

Ynt: tarlaya kg. bazında tohum denemesi

aslında çoğu üründe öyle mesela ben çerezlik ayçekirdeği ektim biraz sık bıraktık aynı senin düşüncendeydik ancak normal olan yerinde verim verdi sık olan yerdeki çekirdeklerin kafası küçük küçük oldu hem kalite düşüktü hemde verim anlıyacağın çok ekmeyle çok olmuyo.... pancardada aynı çok sık bıraktımmı onlarda büyümüyo herşeyin bi ayarı var

Hüseyin; uzun zamandır bu sonucu merakla bekliyorduk.. Paylaştığın için çok teşekkür ederim.
Şimdi burda; ' ne ekersen, onu biçersin ' tezi az yanılgıya uğramış gözüküyor.. Üzüldüm doğrusu..:( Bende sizin tavsiyeniz olan;
1 da./22 kg. tohum miktarını deniyecem.. Zaten tohumluk işide sıkıntıya girdi.:) Kahverengi pas, Sarı pas v.b. ne kadar mantari hastalık varsa bizim buğdayları bulmuş.. Verimler bunca yağışa göre hüsran oldu.. dekara 100 kg mın altında olan yerler bile vardı.

nailyetek link=topic=34640.msg295433#msg295433 date=1284411684' Alıntı:
Hüseyin; uzun zamandır bu sonucu merakla bekliyorduk.. Paylaştığın için çok teşekkür ederim.
Şimdi burda; ' ne ekersen, onu biçersin ' tezi az yanılgıya uğramış gözüküyor.. Üzüldüm doğrusu..:( Bende sizin tavsiyeniz olan;
1 da./22 kg. tohum miktarını deniyecem.. Zaten tohumluk işide sıkıntıya girdi.:) Kahverengi pas, Sarı pas v.b. ne kadar mantari hastalık varsa bizim buğdayları bulmuş.. Verimler bunca yağışa göre hüsran oldu.. dekara 100 kg mın altında olan yerler bile vardı.
bu sene ürünlerimizde en kötü verim aldığımız sene oldu daha patatesimiz nasıl çıkar bilemiyorumda ama patatesde görünen vasat.sıcakların etkisi çok oldu sırf yarım remork ayçekirdeğinin fos (boş olan çekirdek)çıkacağına 2 remork çıktı eğer bu sene tarlalardan bişeyler bekleseydik halimiz harapdı allahdan piyasaya çalışıyoruz bu snee tarlalardan kat kat iyiydi

Birçok doğru görüş bildirilmiş. Sağolun.
Muhtemelen araştırmacıların üzerinde en çok çalıştıkları konu ' ' en uygun bitki sıklığıdır ' ' . Bu uygun miktardan sapmalar olursa, örneğin buğdayda 27 kg tohum atılırsa verim beklenemez.
Bu çerçevede hububatları (buğday, arpa vs) kg ile ekmek tamamen yanlıştır. Tohumunuzun küçük olduğunu varsayalım (Bin dane ağırlığı 30 gr). O zaman 1 kg`da 33333 dane olacaktır. Tohumunuz iri ise (Bin dane ağırlığı 45 gr), 1 kg`da 22222 dane olacaktır. Siz küçük tohumdan dekara 22 kg ekerseniz, dekara 666600 tohum atmış olursunuz, büyük tohumda ise 488884 tohum.
Buğdayda istenilen (çeşide bağlı olarak kısmen değişmekle beraber) m2 de 400 - 450 bitkidir. %10 fire koyarsanız, m2 de 440-495 tohum = dekara 440000 - 495000 tohum atılması gerekir. Öncelikle tohumunuzun bin dane ağırlığını tespit etmeniz veya ettirmeniz gerekir. Ayrıca çimlenme %`sinide bilmeniz gerekir. Bu doneler çerçevesinde mibzerinizi ayarlayabilirsiniz.

Ya bu da amma işmiş, biz hep şu şekilde ekiyorduk ve nasip kısmet derseniz sadece köylü olursunuz ve hiçbir zaman çiftçi olamazsınız... Karar sizin.

nailyetek link=topic=34640.msg295433#msg295433 date=1284411684' Alıntı:
nail abicim, mümkünse en ufak tarlanda dene, zararın olmasın, benim bu denemem diyer tarlalarımla kıyas olursa, 2 ton buğdaya mal oldu.
sarıpas bizdede vardı nail abi, eğer olmasaydı 400 ile 500 kg arasında verimler oynardı,,ne yapalım bu senede kısmetimiz böyleymiş, ümidimiz seneye artık.