4*4 traktörlerin zıplama (ambeleye kalkma) sorunu

Bu hafta pistonlu bombey cekiyorum traktör bayıra tırmanırken bayılmıyor güçtende düşmüyor ama başlıyor zıplamaya ve meçbur fites ufaltıyorsun yavaşlayınca zıplamayı kesiyor yani traktörün ne deviri düşüyor ne bayılıyor nede duman atıyor ama başlıyor zıplamaya yeni kısraklar gibi adamı üzerinden atacak sanki bu sorunu nasıl çöze bilirim lastikleri biraz indirdim biraz faydası oldu ama zıplamayı kesmiyor sizce ne yapmalı. :S

Ynt: 4*4 traktörlerin zıplama (ambeleye kalkma) sorunu

lastiklerin havalarını biraz düşürdüm traktörün ağırlığı 4 500 kg yeterli bence lastikleri biraz daha düşürüpte deniyeceğim belkide şu anda toprak çok kuru iyi tutunamıyor ondanda olabilir diye düşünüyorum ama bakalım bir kolayını bulaçaz iyi bir yamur yağsa belki düzelir

ohooww :D geçen bende ayçicekleri topmrukla yatırırken dik bir bayır tarlada aynısını yaptı.vites düşücemi 3 ün 2 sinden 3 ün 3 üne attım sonra yardıra yardıra çıktı.

arkadaşım çıkmasına çıkıyor ama traktörün hele 4*4 lerin zıplayarak çalışması hem şanzımana hemde debriyaja zararlı olur diye düşünüyorum fitez düşmek eniyisi gibi geliyor

Ön süspansiyon sistemi olmayan traktörlerde goble çekerken zıplama sorunu vardır. Traktörlerin tasarımana göre bazıları daha fazla zıplarken, bazıları daha az zıplamaktadır.Sonuç olarak süspansiyon olmayan traktörler kimileri az, kimileri çok zıplama yaparlar.
Zıplamayı etkileyen en önemli faktör toprağın tav durumudur.Kuru topraklarda rodeo yaparcasına zıplayabilirler.Yağmur yağdıktan sonra toprak yeterli tava kavuşursa zıplama sorunu çok çok büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.
Zıplamayı etkileyen bir diğer faktör ise lastik seçimidir.konvensiyonal (çapraz katlı, şambrelli lastikler) diğer Radial (Tubeless- şambrelsiz) lastiklere oranla daha az zıplamaktadır.Lastik basınçları da zıplama konusunda önemli olsada, basınç değerlerini ne kadar optimum değere çekseniz de, zıplamada çok önemli bir değişim olmayacaktır.Zıplama sorunu ufak bir değişiklikle yine devam edecektir.
Çift çeker traktörlerde, traktörünüzün gobleyi 4 çeker sistemini devreye sokmadan çekebileceği durumlarda, 4 çekere almadan kullanmayı deneyin.Gerçekten çok faydası oluyor.Tabiki her arazi koşulunda uygulanamıyor.Bayır vs, 4 çeker sistemine ihtiyaç duyulan arazilerde zıplamak neredeyse kaçınılmaz...

Lastik tırnak açısı ile ilgili olduğu büyük ihtimal.. Daha önceki yıllarda bu konu tartışılmıştı ve birçok fikir öne sürülmüştü..Sitedeki konuları incelerseniz daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

kardes o traktünün lastıklerıyle alakalı olan bırsey deil yer cok kumlak veya tarla sürüldü icin yumasak olmasından oldu icin traktörü ayni beşşik gibi sallıyor demi? o bendede cok oluyor sorun şu arka cekişdeyden 2 tarfında aynı anda patinaşa girmemesinden dolayı biri patınaş eder öteki durur ve sonra dıgerı patinaşa girer normalde patinaş pedalına basdın zaman ise bu sorun ortadan kalkar ben caresını bulamdım acıkcası bulan varmı bılmıyorum su doldurma veya lastin havasını düşürme gene sorununu cözmez

radial lastiklerin taban ve dişleri ç0k sert ,lastiklerin yanakları esnek ama taban ç0k sert 0lduğu için zıplıy0r...yerli lastik ve ya şambelli lastiklerde 0 pr0blem y0k

benim td65in arkaya rotovotör takınca zıplama kesiliyo biraz ağırlık arttırılabilir ilk aldığımızda sırf zıplaması yüzünden binmek istemyiordum birazda lastiğin havasını indirdik bide arka lastikleri civatasından dışarı aldırdık zıplamayı en aza düşürdük şimdi memnunum

yanlız adam link=topic=34645.msg295612#msg295612 date=1284529793' Alıntı:
iyide bu teknoloji bizde yok elimizdekini daha iyi nasıl kullanırız çabasındayız hanı öyle bir imkan olsada senin dediğini yapabilsek yinede sağol
lastiklerin radyal sa yada dublex yani ic lastigi olmayan tiplerdense zıplama sorunu yaşarsın 1004 same silvire ic lastik taktık biz sorun otadan kalktı cant yarma sorunuda vardı

bence su basıcan o zaman lastik in içi dolunca esneme payı kalkar o zaman goreyim zıplayacak motoru :D tekeri sokup yan yatırıp içini su ile doldur çok faydası olur

Bu sorun traktörden kaynaklanmıyor. Yeni model traktörlerde artan beygür gücü ve arkasındaki ekipmanların hafif veya küçük olmasından dolayı, tarla çalışma hızının en yüksek seviyelerde olmasından kaynaklanan bir sorun.. Biz bazen bunu sürgü+merdane ile ekilmiş tarlada son çalışmayı yaparken 265 s gibi 2 wd traktörde bile yaşıyoruz..

şuda olabilir kısa traktörler zıplama yapar. fakat uzunluğu olan traktörler fazla zıplama yapmaz. bizzat td 85 kullanan bi kullanıcıdan duyduğumu aktarayım. motor güzel fakat bi başladımı zıplamaya kafam tavana vuracak die korkuyorum. kısa olduğundan zıplama yapıyor demişti. aynı şekilde devamlı gittiğimiz servisimizde bu şekilde dedi.