fendt 209s

Ynt: fendt 209s

Boyutları ufak diye zaten bikere ters bakıyor.Traktör takımı mı kosacak yoksa arkasında ekipmanı mı çalıştıracak?Herkeste bi büyük traktör sevdası var anlamıorum,170hp ' lik NH ' ın sallayamadığı takımı 412 8-9km ile çok rahat kosturabiliyor,yumruk kadar kalıyor 412 170lik NH ' ın yanında ondan sanıyorum tabi Vario yu katmadım bile.
Bu arada sizin fendt ' te bastıgınız debriyaj pedalı plastik bu 1.sadece sanzımanda bir valf kontrol ettiriyo Fendt de baskı yok.

D_Artagnan link=topic=4063.msg43198#msg43198 date=1212509158' Alıntı:
Boyutları ufak diye zaten bikere ters bakıyor.Traktör takımı mı kosacak yoksa arkasında ekipmanı mı çalıştıracak?Herkeste bi büyük traktör sevdası var anlamıorum,170hp ' lik NH ' ın sallayamadığı takımı 412 8-9km ile çok rahat kosturabiliyor,yumruk kadar kalıyor 412 170lik NH ' ın yanında ondan sanıyorum tabi Vario yu katmadım bile.
Bu arada sizin fendt ' te bastıgınız debriyaj pedalı plastik bu 1.sadece sanzımanda bir valf kontrol ettiriyo Fendt de baskı yok.

teknik detay

çok önemli araştıma ..tebrikler....1996 yılından beri anlatamadım....çoğu zaman dalga geçtiler ..doğru birmiş.....

nh nın heryeri plastik :)

okkangal link=topic=4063.msg42817#msg42817 date=1212437779' Alıntı:
erkan arkadaşlar aslında burada mekanik aksamın , valflerin ve dişli sistemlerin yanı sıra tüm bunların uyum içerisinde çalışmasını sağlayan mekatronik beyinlerin , programlanmış kartların asıl teknolojiyi oluşturuyor... son zamanlarda parelelport ile servo motor ve servo valf kontrolü üzerine aratırıyorum ... bunu birde hidrolik eklenirse işte tüm uygulamayı fendt şanjmanında görebiliyoz değilmi ?

elbette öncelikle teşekkürler okay abi bu değerli yorumun için sizinde bahsettiğiniz gibi valf dişli ve hidromotor grubunun oluşturduğu muhteşem ve sorunsuzca sevk ve idare eden mekatroniğin yeri apayrı bugüne değin bundan fazla bahsetmemiştik sanırım artık bu elektroniğin de ötesine geçerek programlama dediğimiz yazılım sistemleri ile apayrı bir seviyeye taşınmış burada ince ayrıntısı ise şuki bahsettiğimiz şey bir iş makinası bir zirai tarım aracı saygılarımla

D_Artagnan link=topic=4063.msg43239#msg43239 date=1212509985' Alıntı:
bu arada Fendt şanzımanı yaklaşık 120yıllık bir üründür ilk düşünen adamın ömürü yetmeyip,arkadan gelenler tamamlamıstır ve suandaki Vario...Sonuçlar ortada...

teşekkürler bunu hiç duymamıştım ilk dizeli 1930 bazalırsak ilk mekaniki çalışması ve imzasının kaçlı senelere dayandığını bilmeyi çok isteriz mesela FENDT in ilk makinalarını dahada geçmişini

eskiler daha iyi bilir benim yaşım küçük ama hep duyarım ileri giderken geriye takabilirsin Fendt ' te ozaman bile şanzımanı tam senkromeçlidir bırakın Vario onlarda olsun bukadar çalışmanın başarısı bu.

Debriyaj gereksiz sadece insanın alışık oldugu için ilk refleks olarak koyulmustur gerekli elektronik sistem ile debriyaj görevini şanzımana yaptırır fakat diğer şanzımanlar gibi organları ayırmaz.5-6 sene içinde o pedal oradan kaybolur joystick ' e geçer...

gelişen teknoloji güç aktarm elemenlarında kayıpları en aza indirmek için çok kullanışlı gelişmeler kaydetti ... çok büyük makinelerdeki manyetik yataklar , iş makinelerinde hidrolik ve hidrostatik sistemler.. bu şekilde titreşim ve buna bağlı arızalarda en seviyeye çekilmekte ... hidrolik şanzımanlar ile iş makinelerinde manevra kabileyetine bağlı çalışma zamanıda kısalmakta buda dolaylı olarak yakıta , zamana bağlı maddi kazancada yansımakta .... bu yeni kavrama gerektirmeyen sistemlerde aynen bu şekilde kullanıcıya daha rahat ve daha verimli iş imkanı sunuyor... benim fikrim yakıtada gözle görülür bir etskisi olmaktadır...
mesela bizim arazimizde küçük ve şekilsiz tarlalarda başları dönerken çok fazla manevra yapılmakta .. ilk bakışta ihmal edilsede şöyle beş yıllık bir zamanda yakılan yakıt hesaplandığında traktörün çalıştığı süre göz önüne alınarak , bu manevralar şaşırtıcı bir yakıt kaybına sebep olmakta ... kavramalı ve sürekli dişli değişerek transmisyon sağlayan makinalarda bu durum işleyen aksamların yorulma süresini kısaltmakta hatta bilinçsiz kullanımlarla kısa zamanda cidi arızalar olmakta ... ben hidrostad iletim sistemlerini türkiye şartlarında gerçekten çok iyi olacağını düşünüyorum .... fendt vario kadenesiz şanzımanı , ve hidrolik iletim sistemlerini orta sınıf traktörlerindede uygulayarak bizlere çok önemli ve kullanılması gerekli fırsatlar sunmakta ...

okkangal link=topic=4063.msg44677#msg44677 date=1212664540' Alıntı:
gelişen teknoloji güç aktarm elemenlarında kayıpları en aza indirmek için çok kullanışlı gelişmeler kaydetti ... çok büyük makinelerdeki manyetik yataklar , iş makinelerinde hidrolik ve hidrostatik sistemler.. bu şekilde titreşim ve buna bağlı arızalarda en seviyeye çekilmekte ... hidrolik şanzımanlar ile iş makinelerinde manevra kabileyetine bağlı çalışma zamanıda kısalmakta buda dolaylı olarak yakıta , zamana bağlı maddi kazancada yansımakta .... bu yeni kavrama gerektirmeyen sistemlerde aynen bu şekilde kullanıcıya daha rahat ve daha verimli iş imkanı sunuyor... benim fikrim yakıtada gözle görülür bir etskisi olmaktadır...
mesela bizim arazimizde küçük ve şekilsiz tarlalarda başları dönerken çok fazla manevra yapılmakta .. ilk bakışta ihmal edilsede şöyle beş yıllık bir zamanda yakılan yakıt hesaplandığında traktörün çalıştığı süre göz önüne alınarak , bu manevralar şaşırtıcı bir yakıt kaybına sebep olmakta ... kavramalı ve sürekli dişli değişerek transmisyon sağlayan makinalarda bu durum işleyen aksamların yorulma süresini kısaltmakta hatta bilinçsiz kullanımlarla kısa zamanda cidi arızalar olmakta ... ben hidrostad iletim sistemlerini türkiye şartlarında gerçekten çok iyi olacağını düşünüyorum .... fendt vario kadenesiz şanzımanı , ve hidrolik iletim sistemlerini orta sınıf traktörlerindede uygulayarak bizlere çok önemli ve kullanılması gerekli fırsatlar sunmakta ...

Faydalı ve teknik yorum teşekkürler FENDT şuan orta sınıf diye tabir ettiğimiz segmentide geride bırakarak küçük sınıf 45 hp ile 95 hp aralığındaki traktörlerinede bu varıo şanzımanı ilave etmekte çok yakında hepberaber göreceğiz bu zirai tarım araçları arasındaki en belirgin farkı gözle görülür hale getireceği düşüncesindeyim

saygılar