Sıfır faizli hayvancılık kredisinin şartları beğenilmedi

Köylerdeki göçü önlemek ve hayvancılığı tekrar canlandırmak amacıyla hazırlanan sıfır faizli hayvancılık kredisi anlatıldığı gibi çıkmadı. Besicilik üzerine yatırım yapmak isteyenler, kredi için bankaya gittiklerinde teminat ve kefil sorunuyla karşılaşıyor.

Kredi almak için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi ' ne müracaat eden vatandaşlar, ummadıkları bir sürprizle karşılaştılar. Çiftçilerden, kullanacakları kredinin bir buçuk katı teminat ve iki kefil istendi. Yatırım yapacak çiftçilerden teminat olarak, paraya kolay çevrilebilecek (şehir merkezinde gayrimenkul, otomobil, traktör) istenirken, yatırımcıya kefil olacak kişilerde ise memur veya işçi şartının aranması şaşkınlığa neden oldu.

Başta cazip görünen krediden faydalanmak isteyen çiftçiler, gösterecekleri gayrimenkul ve kefil bulma derdine düştü. Bu duruma tepki gösteren Sivas Ziraat Odası Başkanı Durmuş Şeker, kredi şartlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu şartlarda sıfır faizli kredi imkanından az sayıda çiftçinin faydalanabileceğini anlatan Şeker, 'Sivas nüfusunun yüzde 66 ' sı tarım sektöründe faaliyet gösteriyor. Bu nedenle sıfır faizli kredi şehrimiz için son derece önemli. Ancak kredi şartları çiftçimizi çok zorluyor. Kredi şartlarında yeni düzenleme yapılmazsa bu krediden sadece parası olanlar faydalanacak. Aslında burada hedefin dar gelirli çiftçiler olması gerekir.' diye konuştu.

Krediyi verecek olan kuruluşların çiftçileri yeterince bilgilendirmediğini de ifade eden Şeker, bu kurumlarda krediyi anlatmak için bir memur görevlendirilmesini istediklerini kaydetti. Şeker, kredi şartlarının genele yayılması için bölge milletvekillerinden söz aldıklarını sözlerine ekledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından önerilen ve Bakanlar Kurulu kararıyla 1 Ağustos tarihinden itibaren yürürlüğe giren sıfır faizli hayvancılık kredisi, dühü önce de çeşitli toplantılarla vatandaşlara anlatılmıştı.

Sivas ' ta da Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ve krediyi sağlayacak olan Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifi yetkililerinin hazır bulunduğu toplantıda, kredi anlatılmıştı. Kredi şartlarından bahsedilmeyen toplantıda Mirmahmutoğulları, 'Sivas bu krediden aslan payını almazsa bunun vebali sizsiniz.' diyerek, vatandaşları hayvancılık üzerine yatırım yapmaya davet etmişti.

Ynt: Sıfır faizli hayvancılık kredisinin şartları beğenilmedi

iki donanımlı kefilim ve alacağım kredinin 1,5 katı kadar gayri menkulüm olsa krediyle ne işim olur...

simyam link=topic=34816.msg296210#msg296210 date=1284831531' Alıntı:
iki donanımlı kefilim ve alacağım kredinin 1,5 katı kadar gayri menkulüm olsa krediyle ne işim olur...
:) dogru bi yorum
bankalar zaten ayaklı mafya gibi :) devlette onlara ayak uyduruyor milleti krediye fln nasıl baglasak :)

ya küfür etcem olmıcak ondan sonra cıkıo su kadar para verdik çiftçiye su kadar destek yaptık dio benim gayrimenkulum olsa napayım ineği danayı ondan ancak şirketler yararlanır yine biz aynı devam ederiz

simyam link=topic=34816.msg296210#msg296210 date=1284831531' Alıntı:
rıdvan8066 link=topic=34816.msg296222#msg296222 date=1284838314' Alıntı:
ya küfür etcem olmıcak ondan sonra cıkıo su kadar para verdik çiftçiye su kadar destek yaptık dio benim gayrimenkulum olsa napayım ineği danayı ondan ancak şirketler yararlanır yine biz aynı devam ederiz
Kısa ve öz yorumlar..
Bu iş gayrimenkul sahibi zenginlerin bu işten faydalanmasına yarıyor..Köyden kente göçü önlemek değilde, kentte yaşayıp köşeyi dönmüş olanlara köylünün kölelik yapmasını teşvik ediyor..:) Ne yazık ki.

yıllar önce yaptığım 120 başlık yerim var açık besi var arazi üzerinde ev var daha birsürü şey varkredi için müracat etim olmaz dediler niye tapuda cins değişikliği olacakmış zamanında kafamıza göre yapmıştık cins değişiklipi için ahırlara ruhsat alacan binalar yapılı kaçak olduğu için cezalı alacan maliyet 30,000 lira daha verip vermiyecekleri belirsiz mecburen vaz geçtik kendi yağımızla kavrulup gidiyoruz.

Biz dün 10 inege imzayi attik. Ilk önce banka belediye sinirlarinda tapu diye israr etti ama sonunda tarla tapularina razi oldu. Köyden 2 kisi aldik, ikimizde birbirimize kefil olduk. Sahi bu düveler ne zaman teslim edilecek bileniniz varmi. Üyenin kayit zamanina göre verecekler diye duydum. 5 6 ay sürecek gibi sanirim...

satocan58 link=topic=34816.msg296538#msg296538 date=1285060623' Alıntı:
Biz dün 10 inege imzayi attik. Ilk önce banka belediye sinirlarinda tapu diye israr etti ama sonunda tarla tapularina razi oldu. Köyden 2 kisi aldik, ikimizde birbirimize kefil olduk. Sahi bu düveler ne zaman teslim edilecek bileniniz varmi. Üyenin kayit zamanina göre verecekler diye duydum. 5 6 ay sürecek gibi sanirim...

nasıl düveleri ne zaman teslim edecekler düveleri kendınız bulmuyormusunuz burdakı alan kısı duvelerı buldu kulak kupesı pasaportu vs aldı geldı bankadan aldıgı adamın üzerine parasını çıkartılar aldı geldı

ertuğrul link=topic=34816.msg296531#msg296531 date=1285056071' Alıntı:
yıllar önce yaptığım 120 başlık yerim var açık besi var arazi üzerinde ev var daha birsürü şey varkredi için müracat etim olmaz dediler niye tapuda cins değişikliği olacakmış zamanında kafamıza göre yapmıştık cins değişiklipi için ahırlara ruhsat alacan binalar yapılı kaçak olduğu için cezalı alacan maliyet 30,000 lira daha verip vermiyecekleri belirsiz mecburen vaz geçtik kendi yağımızla kavrulup gidiyoruz.
senin işletmende elektirik su vermı tabiiki vardır neden cins tahsisi istemekteler ancak cins tahsisi işini diger tarafta ipotek gösterebilecegin arazin yokda işletmeyi ipotek göstermeyi düşünmüş isen o zaman tamam beş bin on bin metre kare yetmiyor demektir diger tarafta 20000 metre kare meyvalıgın varsa buda çiftçi belgende kayıtlı görünüyorsa sorun yok demektir ben besi için müracaat ettim inanki belediyenin kapısını mühürledigi besi haneyi gösterdim tamam dediler fakat ben verilen 1500 tl yi az buldum 3000 yl yapıldı o yazıyı beklemekyeyim

satocan58 link=topic=34816.msg296538#msg296538 date=1285060623' Alıntı:
hayır her geçen gün senin aleyhine çelışmakta imzayı attıgın gün kredil borcun başlamaktadır bir an önce düveleri bulup seçeceksin iki ay ile dokuz ay arası gebe olacaklar pasaportlarını alacaksın bankaya gelip ipotek gösterdigin yerleri tapuya gidip oradan yazı getireceksin daha sonra parasını aldıgın kişilere hesabına aktaracaklar bir düve için ısparta 5000 tl hatayda mavi sertifikalı şartı aranıyormuş 7000 tl imiş bir buzagılı inekde kabul ediyorlar uyuma yarından itibaren düve inek aramaya başlamanı tavsiye ederim

devlet yaş yerin altına yatmaz!!! teşvik köyde ne arar!!! sadece bi ara arada köy olarak kredi verdiler bizim köyden alan oldu hayvan göster tamam parasını al hayvanı olan böle yaptı amaç iş görmek bankanın kını hiç sanmıyorum

mstafa arkadaşım sorun ipotekte değil benim ahırlar ilçede yani belediye sınırları içerisinde olduğu için cins tahsisi olması gerekiyormuş banka bana ahır yazan tapu getirki ahırın olduğunu bileyim diyor zaten ahırı ve alınan hayvanları sigorta yapıyorlar yoksa ipotek verecek mal çok.

Babam Isparta ' da bu gün 30 başla geliyor kan tahlili vs yapıldı.Güzel hayvanlar almak isteyenlere bilgiler verebilirim.Ayrıca yaş sınırı,sertifika olayıda var o yüzden biz 3-4 yerden alamadık.

Çıray link=topic=34816.msg298282#msg298282 date=1285765566' Alıntı:
Babam Isparta ' da bu gün 30 başla geliyor kan tahlili vs yapıldı.Güzel hayvanlar almak isteyenlere bilgiler verebilirim.Ayrıca yaş sınırı,sertifika olayıda var o yüzden biz 3-4 yerden alamadık.

ıspartaa merkezdenmi almış hayvanları açıklarmısınız

ertuğrul link=topic=34816.msg297840#msg297840 date=1285527241' Alıntı:
mstafa arkadaşım sorun ipotekte değil benim ahırlar ilçede yani belediye sınırları içerisinde olduğu için cins tahsisi olması gerekiyormuş banka bana ahır yazan tapu getirki ahırın olduğunu bileyim diyor zaten ahırı ve alınan hayvanları sigorta yapıyorlar yoksa ipotek verecek mal çok.
Bir emlakcıya müracat edip en kısa zamanda ' Cins Değişikliği ' yaptırman gerekiyor.. Zannedersem ahır hala arsa veya tarla vasfında..
Ağır abi link=topic=34816.msg298395#msg298395 date=1285791997' Alıntı:
ıspartaa merkezdenmi almış hayvanları açıklarmısınız
Muhtar sen yaşıyomusun..?:)

Bende başvurdum dosyayıda verdim işletmeyide onayladılar ama krediyi sallayacam olursa bahara doğru,fiyatlar çok pahalı 6-7 ye düvemi olur eskiden 3-3,5 arası yanı tanalı birinci sınıf inekleri alıyorduk millet neden yükleniyor bu kadar anlamıyorum hükümet süt hayvancılığı politikasını değiştirmediki aynı devam ediyor yem %40 tan fazla zamlandı 1 yılda 26 ya alıyordum besa 21 protein şimdi 35 olmuş hayvan fiyatları zaten 2 katını geçti süt fiyatlarını burada fabrikalar çekmeye çalışıyor yani görünen ortada çok çapraşık bir düzen var şuan sütcülükten çok bi kar elde etmiyoruz bukadar yüklenmeyin derim

'Görünen köy kılavuz istemez'