Tüm trakkulup üyelerinin dikkatine...

Ynt: Tüm trakkulup üyelerinin dikkatine...

kuyucakli_2693 link=topic=34833.msg296316#msg296316 date=1284899227' Alıntı:
Arkadaşlar bana tosunbey buğday lazım....Acil...Eskişehir ve çevresinde olan herkese sesleniyorum...Bir de bu buğdayın rengini söylerseniz sevinirim...
Okan; bende sipariş verdim Tosunbey.. Gelirmi iii? bilemem.) Rengi beyaz, yani taneleri beyaz.. Resmini çekip bu konuya ekleyebilirim..:D Yinede aklımda bulunsun, denkgelirsem mutlaka haberdar ederim.

Tescil Yılı: 2004

Çeşit Sahibi Kuruluş :
Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü

Morfolojik Özellikleri :
1. Kılçıklı ve beyaz kavuzlu ,
2. Beyaz, sert tanelidir

Tarımsal Özellikleri :
1. Alternatif gelişme tabiatında,
2. Soğuğa dayanıklılığı iyi,
3. Kurağa ve yatmaya dayanıklılığı iyi,
4. Gübreye reaksiyonu iyidir.

Verim Özellikleri: 350-450 kg/da,

Hastalık ve Zararlı Durumu:
Sarı ve kara pasa dayanıklıdır.

Teknolojik Özellikleri :
1. 1000 tane ağırlığı 28-35 g,
2. Hektolitre ağırlığı 79-80 kg,
3. Sedimantasyon 50-66.3,
4. Protein oranı %13-14,
5. Ekmeklik kalitesi Bezostaya-1 çeşidinin düzeyinde ve birinci sınıftır.

Tavsiye Edilen Bölgeler :
İç Anadolu ve Geçit Bölgelerinin yarı taban ve taban alanlarına tavsiye edilmektedir.

Ülke Ekonomisine katkısı:
Yeni bir çeşit olması nedeniyle henüz tohumluk üretimi aşamasındadır, üreticiye intikalinden sonra geniş alanlara yayılacağı tahmin edilmektedir.

Üretim Hakkını Alan Firma:
TİGEM

ben aldım. sertifikalı TİGEM in. bayi fiyatı 90 krş.

gerek buğdayım yemlik sınıfına alınması nedeni ile bizde bu yıl tosunbey ektik ... çok methedildi ... bakalım nasıl olacak .. ayriyeten ilkolarakta yine demir2000 ve flamurada ektik ... pehlivanda çok söylendi ama güvenemedik ekmeye ....

rençberçiftci link=topic=34833.msg304316#msg304316 date=1288249941' Alıntı:
İki yıl önce deneme amaçlı demir 2000 ektim buradaki tütüccar diğer buğdaylar 600-700 ederken 450 ye tavuk çiftliğine verdim diye yemin etti, bizde acemiliğe baktık kaldık.
Demir 2000 de hemen hemen bezostia ve gün 91 kadar para ediyor.. Sizde buğdayların bol olduğu zaman denk gelmiş olabilir..
Bu sene harmanda yemliğe gönderdikleri buğdayların şu an devamını alıyorlar 55 krş ve üzeri..:( Arz ve talep dengesi maalesef kurulamadı..
OkayKANGAL link=topic=34833.msg296970#msg296970 date=1285236477' Alıntı:
gerek buğdayım yemlik sınıfına alınması nedeni ile bizde bu yıl tosunbey ektik ... çok methedildi ... bakalım nasıl olacak .. ayriyeten ilkolarakta yine demir2000 ve flamurada ektik ... pehlivanda çok söylendi ama güvenemedik ekmeye ....
Uzun aradan sonra bende bezostia, tosunbey, demir 2000, kızıltan 91 ve yöresel bir buğday ektim..:( Birazcık denme yanılma yöntemi ile oldu ve ekim işi çok sıkıntılı oldu, her defasında mibzeri temizle ve diğer tohumluğu doldur v.b. işler...
İlk defada dekara 20 kg ve 26 kg arası tohum kullandım.. Daha önceki yıllarda 29-30 kg mın altında hiç ekim yapmamıştık, bakalım nasıl olacak..

rençberçiftci link=topic=34833.msg304759#msg304759 date=1288357999' Alıntı:
Bu sene de 510 dan esperia yı sattık esnaf a, un fabrikası 600 den varsa getir diyormuş var bir yanlışlık ama nerede.
Ağustos 15 de bizim hasat bitti, o günlerde yemliğe gönderdiği almadığı hatta 42 krş tan aldığı buğdayın devamını soruyolar 55 krş tan.. Doğrudur, bir sıkıntı var, kepek, razmol yok satıyor.40 kg.lık razmol çuvalı 20 tl..:)

değerli arkadaşlar konu başlıklarını içeriğe uygun şekilde seçersek eğer daha iyi bir iletişim kurulabileceği düşüncesindeyim ... bu mevzu üzerine daha önce de uyarılarda bulunmuştuk ... konuyu açan arkadaşın bilgisine ....

15 20 ton arası var bende ama tohumluk olmaz hastalıklı tohum sıkıntısı yaşanıyor yüzde 90 bugdaylar hastalıklı tigem veya tüccar yalanlarına inanmayın tigemden veya bi devlet tarım kuruluşundan daha kaliteli bugday yetiştirebiliyoruz her tohumda hastalık vardır sarı pas veya kahverengi pas vs