TAVSIYELERINIZE IHTIYACIMIZ VAR....

Arkadaslar ben Almanyada ikamet eden 31 yasinda bir gurbetciyim. 17 yasima kadar köyde kalip sizin su an yaptiginiz isleri yaptim. Bildiginiz gibi almanyanin tadi tuzu kalmadi. Ben diyorumki köyüme dönüp 15 20 inekle baslasam sizce kendime yetermiyim. Sanirim hayvanciligin en büyük sorunu yem fiyatlari. Bizim 80 dönüm ekili yoncamiz var. Yillik 1000 balye aliyoruz. Maliyeti 2500 falandir sanirim. Yine saman balyesini 1,250 den yaptiriyoruz. Bunun disinda yine 30 dönümlük misir ekilebileck arazimiz var. 250 dönümde arpa bugda ekiyoruz. Yani yem ihtiyacimizi kendimiz karsiliyoruz. Simdiye kadar babamlar zaten hayvan besledigi icin az cok bakimdanda anlariz. Ama bizler süt agirlikli degilde danasi icin ve ufak tefek yag peynir icin besleriz. Bugün bankayla imzayi attik. 10 tane hollstein ordan gelecek, evimizdede yine 1. sinif 2 montofon 2 simental var. Ahirimiz hayvanlarin rahat edebilecegi ama bizler icin biraz zor. Bir kac sene sonra güzel bir yer yapmayi düsünüyorum baslarsam. Tavsiyelerinizi bekliyorum.....