PIONEER YAĞLIK AYÇİÇEİ HASATI TARLA GÜNÜ 4 ÇEŞİT TOHUM HASATI -AKSARAY

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Selamlar arkadaşlar bu gün bölgemizde Pıoneer tohum firmasının yağlık ayçiçeği hasatı tarla günü vardı organizasyon formumuz yeni üyelerinden Pioneer bölge sorumlusu Ziraat Mühendisi Deniz BEKDEMİR ve pioneer firması tarafından düzenlendi gayet güzel organizasyon oldu tarlaya 4 çeşit pioneer yağlık ayçiçeği ekilmiş aynı tarlada aynı şekilde bakılmış ve bu gün tektek biçilip çifçilerin gözü önünde tartım yapıldı yağ ve nem oranları ölçüldü çeşitlerin verimleri oldukça iyi

Benim yorumum arkadaşlar alnı açıkbir çalışma oldu neden derseniz bölgemiz yağlık üretiminde dekar baz alınırsa ülke ortalamasının çok üstünde 500 kg lara kadar verimler alınıyor (1000 m2 den) pioneer tohumçeşitleri azda çıkabilirdi bu riski pek göze almıyor diğerfirmalar birde bölgemizde pioneer pazar payı yok bundan sonra olur İNŞALLAH

abcd0016d.jpg

abcd0017j.jpg

abcd0017b.jpg

abcd0018c.jpg

abcd0019i.jpg

abcd0020i.jpg

abcd0019z.jpg

abcd0020nm.jpg

abcd0003nk.jpg

abcd0005gf.jpg

abcd0006x.jpg

abcd0008m.jpg

abcd0011.jpg

abcd0010v.jpg

abcd0013d.jpg

abcd0016d.jpg

abcd0002q.jpg

Resimdekiler Deniz bey ve ben uzun boylu olan benim
abcd0018.jpg

Ynt: PIONEER YAĞLIK AYÇİÇEİ HASATI TARLA GÜNÜ 4 ÇEŞİT TOHUM HASATI -AKSARAY

Güzel bir etkinlik...Bu etkinliği bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim... Bence birçok firma bu tarzda etkinliklikler yapmalı.Hem reklam olur, hemde çiftçilere ürünlerini tanıtma şansı...
Dekar verimleri ise oldukça yüksek...Bazı firmaların broşürlerinde veya kahvelere asılan reklamlarda çiftçi ve köy ismi verilerek, dekardan alınan verimler yazar. Bölgem adına orada bazen 400 kg gibi rakamları okumuştum... Gerçek hayatta ise bu kadar verimle hiç karşılaşmadım :)BU kadar verim farkı sanırım sizin bölgenizde sulu tarım yapılıyor, benim bölgem ise sulu tarım yapılmadığı için olsa gerek...
Merak ettiğim bişi var. Trakya ' da ayçiçeğine genelde 70*30-35 cm ekim önerilir. Siz neden 45*25 cm ekim yapıyorsunuz? Aynı ekim koşullarında 70*30-35 cm ekimi hiç denediniz mi? Birde Pioneer ' in hangi çeşitleri ve yağ oranlarının kaç çıktığı hakkında bilginiz varmı?

Güzel bir paylaşım olmuş. Hasatı yapan makinada TUCANO olunca tadından yenmez vallah. Kirli Petrol ' de TUCANO ' ları çoğaltmış galiba. Sanırım TUCANO 320 ' lerininde olması lazım. Bunda da 3 yazdığına göre TUCANO ' lar çoğalmış gözüküyor...;)

ÖZzGÜR link=topic=34943.msg297507#msg297507 date=1285428334' Alıntı:
Güzel bir etkinlik...Bu etkinliği bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim... Bence birçok firma bu tarzda etkinliklikler yapmalı.Hem reklam olur, hemde çiftçilere ürünlerini tanıtma şansı...
Dekar verimleri ise oldukça yüksek...Bazı firmaların broşürlerinde veya kahvelere asılan reklamlarda çiftçi ve köy ismi verilerek, dekardan alınan verimler yazar. Bölgem adına orada bazen 400 kg gibi rakamları okumuştum... Gerçek hayatta ise bu kadar verimle hiç karşılaşmadım :)BU kadar verim farkı sanırım sizin bölgenizde sulu tarım yapılıyor, benim bölgem ise sulu tarım yapılmadığı için olsa gerek...
Merak ettiğim bişi var. Trakya ' da ayçiçeğine genelde 70*30-35 cm ekim önerilir. Siz neden 45*25 cm ekim yapıyorsunuz? Aynı ekim koşullarında 70*30-35 cm ekimi hiç denediniz mi? Birde Pioneer ' in hangi çeşitleri ve yağ oranlarının kaç çıktığı hakkında bilginiz varmı?

teşekkürler arkadaşım bu tarlaya 7 kez salma sulama yapılmış kurak bizim bölgemizde ayçiçeği hiç bitmez herhalde ekim mesafesine gelince seyrek eken çifçilerden duyduğuma göre verimler sık ekilenden daha düşük bizim topraklarımızda buğday ve ayçiçeğinde sık ekimde verim artıyor tohum çeşitleri hakkında deniz bey bilgilendirir hepimizi üye zaten bu günlerde yazar birşeyler.

arkadaşım 7 defa sulandı diyorsun bu 7 defa sulamak için nekadar para veriyorsunuz bunun iş gücü tarlaya giderken yaktığın mazot amortisman masrafın vs.bunlarıda düşünce açaba net verim ne olur.
veya sulama yapmasan nekadar verim alıyorsunuz

yanlız adam link=topic=34943.msg298166#msg298166 date=1285675445' Alıntı:
arkadaşım 7 defa sulandı diyorsun bu 7 defa sulamak için nekadar para veriyorsunuz bunun iş gücü tarlaya giderken yaktığın mazot amortisman masrafın vs.bunlarıda düşünce açaba net verim ne olur.
veya sulama yapmasan nekadar verim alıyorsunuz

Bölgemiz ülkemizde yaz yağışlarının çok az olduğu yerlerden birisi kurak ayçiçeği yetiştirmeyiz biz diğer bitkilerde dahil ama sularımız yakın elektirik yakıtı fazla olmaz tabiki işcilik falan filan ekstra masraf olur ama bunu verimle kıyaslamak yanlış bence sulu tarım kurak tarım diye bir kıyaslama uygun olur yani yinede bizim bölgemizde sulu tarımdada ülke ortalamasının üstünde verimler alınıyor (genelde bütün kuyularda tarımsal elektirik var nerdeyse her tarlanın başında ve şahıs kuyuları koparatif pek yok 75-120 fıskıyeye basar kuyular ve düşük amperde çalışır ilçede bazı yerlerde var derin kuyular onların masrafları çok) yani kurakla kıyaslandığı zaman yine sulak masraflı olduğu halde kuraktan çok çok fazla kar brakır neredeyse iyi çıkan kurakların 2 katı verim alınıyor

'Bu tarla Tüzünler yağ fabrikasının zaten birsürü adam çalışıyor ekstra işci parası vermiyorlardır boş durmasın işciler'

Öncelikle saygıdeğer çiftçim ve sevgili arkadaşım Hacı Mehmet ' e ilgisinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.
Çok güzel ve kimsenin cesaret edemediği bir çalışmayı biz anlımızın akıyla gerçekleştirdik.
Çeşitlere gelirsek EN YÜKSEK VERİM ALDIĞIMIZ İKİ ÇEŞİT 63F73 ve 64A71 çeşitleri.
Yağ oranı genellikle 42 ile 46 arasında değişiyor.

denizbekdemir link=topic=34943.msg298652#msg298652 date=1285878597' Alıntı:
Öncelikle saygıdeğer çiftçim ve sevgili arkadaşım Hacı Mehmet ' e ilgisinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.
Çok güzel ve kimsenin cesaret edemediği bir çalışmayı biz anlımızın akıyla gerçekleştirdik.
Çeşitlere gelirsek EN YÜKSEK VERİM ALDIĞIMIZ İKİ ÇEŞİT 63F73 ve 64A71 çeşitleri.
deniz bey bu çeşitller yeni galiba trakyada bu çeşitler yok ben 64G46 ektim kurakta 280 kg biçtim yağ oranıda 45 gibi
sizin bu çeşitleriniz trakyada ekilirmi?

denizbekdemir link=topic=34943.msg298652#msg298652 date=1285878597' Alıntı:
Sağolun teşekkürler tediz bey gerçektende güzeldi organizasyon
denizbekdemir link=topic=34943.msg298654#msg298654 date=1285878752' Alıntı:
bende de bir kaç resim var ama yükleyemedim:) yardımcı olrsanız sevinirim
bu arada resimler için teşekkürler hacımmet

'ImageShack Uploader' programını indirin birde üye olun sonra upload edersiniz resimleri direkt link leri atarsınız forma yada ban gönderin (mail) ben atayım

denizbekdemir link=topic=34943.msg298941#msg298941 date=1286033644' Alıntı:
trakya ile ilgilenmediğim için net bir şey söyleyemiyecem ama g46 orada çok iyi olduğunu söylüyorlar
2 yıldır burada advanta tunca çok ekilmeye başladı hatta tunca dan güzel verim alıyoruz
g46 da onunkadar olmasada tuncadan sonra en verimli ve yağ oranı oranlarıda tuncaya yakın bir
çeşit. ama tuncada verem otu tehlikesi görünmeye başladı, g46 da bu tehlike yok. buyıl ürün
çeşitlerim tunca ve g46 yarı yarıya idi önümüzdeki yıl %80 g46 ekmeyi düşünüyorum,
%20 de intrvixli çeşit.

g46 verem otuna mukavemeti çok yüksek bir çeşit. verem otunun olduğu yerlerde kesinlikle iyi verim alırsınız. bölge ekonomisini açısından çok önemli.