hayvan gübresi kullanımı

arkadaşlar arazisinde hayvan gübresi kullanan var mı bu yıl tarlaya atmayı düşünüyoruz fakat yaş olarak yani yanmamış atacağız bunun zararı var mı.birde bir dönüm(1000 m2) için kaç ton kullanılmalı.şimdiden tşklr.

Ynt: hayvan gübresi kullanımı

analiz yapıyoruz her yıl kimyasal gübreye tarlalar sanki bagımlılık yapmış atmasan ürün olmuyo atsan faydası kadar zararı var.kurutma imkanımız kısıtlı ben yaş olarak atılırmı onu bilmiyorum o konuda bilginiz varsa yardımcı olun.

yılda ortalama 45 romork kkadar gübre çıkarıyorum senenin farklı aylarında gübre çıkardığım için tam olarak yanma meydana gelmiyor kullandığım romorklar tek dingil 4 lastik çift ilaveli 225-425 cm ebadında ortalama 7 ton geliyor 1 dekara 2 romork atıyorum önce buğday hasatı sonrası tarlaya çizel çekiyorum sonra gübreyi tarlaya tek noktaya değilde öbek öbek yığın olarak aynı ayarda atıyorum tırmık veya bıçak ile tarlaya düzgünce yayıp hava şartlarına göre 15-30 gün kadar bekliyorum çunkü yaş gübreden çok fazla azot çıkışı meydana geliyor hatta bu işlemler sonrası uzerıne yağmur yağarsa tarla daha çabuk otlanıyor otlandıktan sonra üzerine 5 dekara 1 litre olacak şekilde sencor denilen ot ilacı atıyorum çunku sirken - atkuyruğu-yabanifiğ-ve yabani bugday çıkıyor 3-8 gun kadar bekliyorum otlar sarardıktan sonra çok derin olmamak üzere 1 kere sürüyorum ikinci çifti ise mümkün olduğu kadar derin sürüyorum bu işlemleri aynı tarlaya 3 yılda bir yapıyorum aynı tarlaya ikinci yıl üst üste buğday ekmem gerekirse ot ilacı atmıyorum ilk surumude ikincisinide derin sürüyorum çunkü ot ilacı tarlada 1 yıl kaldığı için bugdayın verimini çok düşürüyor ben uygulamayı böyle yapıyorum

ben her sene yas gubre cekıyorum tarlanın bir kısmına her sen cekıyorum yani soyle dıyeyım 12 dakara 22 25 arası cekıyorum 2 tekerlıkleyle yani 2.5 tonlukla fazla atmanın tek zararı fazla ot getırıyor tarla faydası cok oluyor hayvan gubresı cekdım yer normal gubre hıc atmıyorum