Krediyi duyan hayvancılığa koştu

Geri ödemenin 7 yıl içinde yapılacağı kredide, üst limit 7 milyon 500 bin lira.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından açıklanan ‘faizsiz hayvancılık kredisi’nin ardından, büyükbaş hayvan fiyatları 4 bin liradan 6 bin liraya kadar yükseldi. Sektör temsilcileri, faizsiz kredi uygulaması nedeniyle hayvancılıktan anlamayan kişilerin bu alana yöneldiğine dikkat çekiyor.

Ağustos ayında açıklanan krediyle yurttaşlar, süt sığırcılığı, damızlık etçi sığır, koyun, keçi, büyükbaş hayvan ve manda yetiştiriciliği yapabilecek.

Geri ödemenin 7 yıl içinde yapılacağı kredide, üst limit 7 milyon 500 bin lira.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Halil Tokoğlu, “İki yıl önce süt fiyatlarının aşırı düşmesiyle yaşanan krizin sonuçlarını bugün daha iyi görüyoruz. O dönemde damızlık hayvanlarımız da kasaba gönderildi. Birçok üreticimiz damını boşaltmak zorunda kaldı. Damını boşaltanlar, bu işten anlayanlar krediden yararlanmıyor, bunun yerine konu hakkında bilgisi olmayanlar üretim yapmak için sektöre giriş yapmak istiyor” dedi.

Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük de kredinin, sektörün gelişmesi açısından doğru, ancak uygulama biçiminin yanlış olduğunu söyledi. Kredinin mevcut üreticilere yönelik olmasını isteyen Eskiyörük, “Bu kredinin sektöre yeni gireceklere verilmesi büyük bir haksızlık. Burada kural konulmalıydı. Şimdi sanatçısından, doktoruna, emeklisine, tekstilcisine hayvancılıkla uğraşmak için kredi başvurusunda bulunuyor” diye konuştu.

Ynt: Krediyi duyan hayvancılığa koştu

zaten sonunda olaçağ o millet habire yüklendi bedava gibi geliyo ama sonunu hiç iyi görmüyorum her gün bizim buralardan 5/6 kamyon yüklenip dışarılara gitiyor amma hayvanları görseniz damların en düşük hayvanları yani kasaplık anlamadım gitti bunları hayvan diye nasıl alıyolar

Ynt: Krediyi duyan hayvancılığa koştu

başak2073 link=topic=35239.msg302140#msg302140 date=1287346285' Alıntı:
zaten sonunda olaçağ o millet habire yüklendi bedava gibi geliyo ama sonunu hiç iyi görmüyorum her gün bizim buralardan 5/6 kamyon yüklenip dışarılara gitiyor amma hayvanları görseniz damların en düşük hayvanları yani kasaplık anlamadım gitti bunları hayvan diye nasıl alıyolar

katılıyorum abi piyasa yüksek olduğu için buralara gelen koparatiflere gelen mallar kalitesiz millet damızlık bulamadığı için ne bulursa alıyor