+ Konuya Cevap Yaz
12 sonuçtan 1 ile 12 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Etten sonra ithal süt de geliyor  yıl sonuna kadar gümrük vergisi alınmadan süt ve krema ithal edebilmenin önünü açan Bakanlar Kurulu kararı süt üreticilerini çileden çıkardı.  Kararda bu yılsonuna kadar 2 bin 500 ton süt ve kremanın ithal edilebileceği duyuruldu.

  Ziraatçılar bu kararın süt üreticilerini olumsuz etkileyeceğini belirterek, hükümetin kendi ayağına kurşun sıktığını ifade etti.

  6 Ekim tarihli Resmi gazetede yayımlanan karara göre, yıl sonuna kadar gümrük vergisi alınmadan süt ve krema (konsantre edilmiş veya ilave şeker ya da diğer tatlandırıcı maddeleri içeren) ithal edilebilecek. Süt ve krema için 2 bin 500 tonluk tarife kontenjanı açıldı. Süt ithalatı yapılması için verilen izni ANKA’ya değerlendiren ziraatçılar ve süt üreticileri, alınan karardan rahatsız olduklarını dile getirdi.

  “BÖYLE BİR KARARIN GEREKÇESİNİ ANLAYAMIYORUM”
  Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, alınan bu kararın gerekçesinin ne olduğunu anlayamadığını ifade ederek, “Bu çok olumsuz bir karar, bu kararın gerekçesi nedir anlamak gerçekten zor. Bir de gümrük vergisi sıfıra çekilmiş. Bu şartlar Türk üreticisini olumsuz yönde etkileyecektir. Etten sonra sütte de yaşanan ve yaşanmaya başlanacak olan bu sorunun temel sebebi, et sıkıntısı yüzünden damızlık hayvanların kesilmesidir. Umarız süt üreticisini olumsuz yönde etkileyecek bir karara imza atılmaz” dedi.

  “BU KARARDAN KİMLERİN MENFAAAT SAĞLAYACAĞI DÜŞÜNÜLMELİDİR”
  Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Süt Konseyi yönetim kurulu üyesi Osman Vasfi Yasuna, alınan bu karardan neden üretici kuruluşlarının haberi olmadığını belirterek, “Üreticiler böyle bir kararı neden Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra öğrenmektedirler? Türkiye de süt sektöründe üretim sıkıntısı mı yaşanmaktadır da böyle bir karar alınma ihtiyacı duyulmuştur? Süt teminin de sıkıntı varsa bir tedarikçi olarak biz üreticilerin niye bundan haberi yoktur? Alınan bu kararla Türkiye’deki binlerce üreticinin göz göre göre mağdur olacağı aşikârken merak ettiğimiz bu karardan kimler menfaat sağlayacaktır? Yoksa tüketici fiyatlarını düşürmek amaçlı mıdır” dedi.
  İthalat izni verilen miktarların düşündürücü olduğunu ifade eden Yasuna, “Neden 2 bin 500 ton süttozu ve 2 bin ton tereyağı ithal edilecektir? Bu neye göre belirlenmiş bir miktardır? Kimin neden bu kadar süttozu ve tereyağına ihtiyacı vardır? Yapılan bu kadar ithalat neyi çözmeye yetecektir? Bunun etteki gibi arkası da gelecek midir” diye sordu. Yasuna konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Alınan ucu açık bu karar gerek süt hayvancılığımızı, gerekse bugüne kadar yapılan yatırımları ciddi oranda baltalayacak bir karardır. Türk çiftçisi zaten zor bir dönem geçirmektedir. Binbir zahmetle ürettiği sütü hakkı ile pazarlayamaz durumdadır.Ette yaşanan sıkıntının, yakın zamanda sütte de yaşanılacak olması bizi endişelendirmektedir. Bu işten sadece cebini düşünen birkaç sanayici karlı çıkar ki, karar alıcıların bu birkaç sanayici ile diğer kesimler arasında tercih yapması ve bu yanlıştan bir an önce dönme yolunu seçmesi gerekmektedir.”

  “TÜRKİYE İTHALAT CENNETİ HALİNE GELDİ”
  Ziraat Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, Türkiye’nin önemli bir tarımsal potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Dünyanın özellikle bölgesinin en önemli tarımsal potansiyeline sahip olan Türkiye, artık ya arz açığı nedeniyle ya spekülasyonlara cevap veremediği için ya da yanlış yapılan anlaşmalar nedeniyle bir ithalat cenneti haline geldi. Şuan 4 bin 500 tonluk bir ithalat Türkiye gibi oldukça büyük bir süt piyasasına sahip bir ülke için arz açısından etkilemez. Ama üreticiyi bunun devamına yönelik gelişmelerin yaşanacağı düşüncesi psikolojik olarak etkiler. Bu nedenle alınan karar doğru değildir” diye konuştu.

  “TÜRKİYE AYAĞINA KURŞUN SIKIYOR”
  Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Adnan Yıldız, hükümetin sadece arada bir doğru kararlar aldığını ifade ederek, “Hükümet bir takım doğru kararlar alıyor. Ama sonra dönüyor et ithalatını serbest bırakıyor. Süt ithalatının vergisini sıfıra indiriyor. Bana göre bu kendi ayağına kurşun sıkmaktır. Bu tarz çelişkilerin yaşandığı bir bakanlık beni üzüyor” dedi.
  Ekim, Kasım, Aralık ayları için süt ihalesinin yeni yapıldığını ifade eden Yıldız, “6 aydır süre gelen taban fiyatının 0.735 olarak devam etmesi kararı çıktı. Bu, memlekette yeteri kadar süt var anlamına geliyor. Arz talep dengesini dikkate alıyorsanız şayet bir materyal azaldığı zaman fiyatı artar şimdi bizim sütümüzün, fiyatı artmadığına göre bolca süt var. O zaman bu karar neden alınıyor. Sütün ithal edilmesi kolay bir hadise değil. Çiğ süt olarak bunun getirilmesi çokta olacak bir şey değil. Süt tozu krema getirebilir. Ama bu sütü kolaylıkla getiremezsiniz” diye konuştu.

  DİĞER İTHAL ÜRÜNLER
  Bakanlık aldığı karar ile, süt ve kremanın dışında yine 2 bin ton tereyağı, bin ton mısır nişastası da ithal edilebilecek. Bunların dışında gümrük vergisi olmadan ithal edilebilecek ürünler şöyle:

  9 bin ton soya yağı, palm yağı, ayçiçek, aspir veya pamuk tohumu yağları, hindistan cevizi(kopra), palm çekirdeği ve babassu yağları, per, kolza ve hardal yağı, diğer bitkisel sabit katı ve sıvı yağlar


 2. #2
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  bu hükümete evet diyenler düşünsün.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  15 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya-UŞAk
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,836
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  YAPCAK BI SEY YOK. . . . yorumsuz

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  15 Ocak 2010
  Mesajlar
  1,586
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  ulan gelde sövme.bida gelirsin sen iktidara.alırısn .......

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  bizim ülkemizde yetiştirmek warken dişardan almak daha kolay demi )

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Balıkesir
  Yaş
  40
  Mesajlar
  86
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  ula millete faizsiz kredi verip hayvan aldıran (hemde fiyatlar en üst seviyede) bu zihniyet böyle bişeyi
  nasıl düşünmeden yapar anlamak mümkün değil sütte para yapmazsa bu millet borcunu nasıl ödeyecek

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  15 Ocak 2010
  Mesajlar
  1,586
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  al millet bağırıo getirdiği eti kimse beyenmedi bas bas bağrıolrdı tv lerde çok güzel eti var bilmem ne bilmem ne.al işte kokusu çıktı angutmudur angusmudur.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  3,295
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  durmak yok ithalata devam

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  28 Haziran 2009
  Şehir
  Aydın
  Yaş
  32
  Mesajlar
  500
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  geldiği gibi gider hiç bir şey olmaz sakin olun ağerki bu haberle piyasa çalkalanır süt taban yaparsa hepsinin ................. ben varya adam akıllı bir tarım politikası olmaz mı bir ülkede yaa

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  22 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir-Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  726
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  bizim odalarımız aidat toplamaktan başka bir işe yaramaz
  bu düzen böyle gittiği sürece çiftçi birlik olmadığı sürece
  gelen ha tayyip olmuş ha başkası kazık devamlı üreticiye geçer

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,734
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  Sütü niye getiriyolar ki, peynir, tereyağı, v.b ürünleri ithal etsinler.. Akmaz, kokmaz..

 12. #12
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Etten sonra ithal süt de geliyor  bunun hiç mantıklı bir açıklaması yok bence mantığım almıyor,sütte sıkıntı var zaten şu koşullarda çok düşük karla gidiyor,ithalat çiğ süt fiyatlarınıda düşürürse vay halimize sanayicinin üretip sattığı sütten üretilen gıdaları düşürsün onlar hiç düşmüyor bakalım görelim ne olacak

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bu mantar etten pahallı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 26.Nisan.2013, 05:48
 2. 'Etten şüphe duyan yumurta tüketsin'
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Kümes Hayvancılığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Nisan.2013, 17:09
 3. İthal etle rekabet zor’ dedi, kırmızı etten çıktı
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ocak.2011, 11:21
 4. Etten sonra şimdi de süt fiyatı artıyor, bu gidiş iyi değil
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 02.Şubat.2010, 20:03
 5. ‘Seçimden sonra çiftçiye icra geliyor’
  Konu Sahibi bykangalli Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Mart.2009, 11:24

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status