erkunt 70t nimet dt

Ynt: erkunt 70t nimet dt

vites işi şöyle arkadaşlar.. 4 ana vites var..yol ve tarla vitesi secenegi var (normal vites ve takviye) her vitesin H ve L si var .. H bucugu luyor yani.. ve aynı şekilde tarla vitesi var .. söyle düşüne bilirsiniz 8 takviye 8 normal vites var gibi.. toplam 16 ileri vites ediyor.. ve her ana vitesinde gerisi var 4 takviye geri ve 4 normal vites geri.. 8 de gerisi olmuş oluyor..

çift sürerken kullanılacak viteslere gelince.. 4L vitesi nh lerin 1 ve mflerin 1vitesinden biraz daha hızlıdır sanırım.. 4H ise bunlardan cok daha hızlı 2 vitesle hemen hemen aynıdır yol2L den daha hızlıdır.. bunun için 4H kazayagı için uygun olabilir ama pulluk için biraz seri kalıyor uygun toprakta kullanılabilir.. pullugu yol 1 L ve yol1H ile yada tarla4L ile çekebilirsiniz.. ideal sürüm hızlarıdır birbirine yakın hızlardır..ayrıca tarla3H ıda zor yerlerde kullanabilirsiniz.. pulluk için oldukca fazla secenek var.. yerine göre yol 2L ilede sürüm yapabilirsiniz.. tarla4H tan biraz daha yavastır ama fark edilmez pek cok az fark eder.. hatta kum yerlerde falan yol2H ile bile sürüm yapılabilir.. ama cok hızlı oluyor topragı baya fırlatıyor.. benim eski tekçeker servetimde 3lü 14 inç pullukla çekmiş oldugum bi video vardı orda tum viteslerle çekmiştim.. yol 2H da acayip süratli oluyor.. nimet 4lü pullukla zorlanır ama nimet için ideali 1 vites ler ve tarla 4L ...

erkuntun bucugu mf ile aynı degil.. mf 3 vites erkunt 4 vites ve vites hızlarıda farklı .. erkuntun tarlada kullanabileceginiz daha cok vitesi var..

cazgin0020 link=topic=35443.msg301744#msg301744 date=1287249143' Alıntı:
çekince atarız surekli çekilmiyo kendim gidince kameraman olmuyo :D

Hm, bekliyoruzz yavuz abi ben H1 ideal sürüm yapioyorum Ama ;yavaş gitme Sebebi, 13 gaz mı sence ?Styerle aynı çizideydim ben steyr 2 adım ondeydı takwiye 4 ile sürüm yapiyordu o Sürüm derinliği hemen hemen ayniydi ...

wan7ed link=topic=35443.msg301751#msg301751 date=1287250138' Alıntı:
Hm, bekliyoruzz yavuz abi ben H1 ideal sürüm yapioyorum Ama ;yavaş gitme Sebebi, 13 gaz mı sence ?Styerle aynı çizideydim ben steyr 2 adım ondeydı takwiye 4 ile sürüm yapiyordu o Sürüm derinliği hemen hemen ayniydi ...
evet 13 gaz verince tabi sürat düşüyor..15 gada iyi ama.. steyr en az 17 gaz veriyodur..

arkadaşlar şanzumanın markası ZF t537 vites hız aralık v.s . farklı toplamda 16 ileri vitesiniz var.. ve 240 la falan mukayese edilmeyecek kalitede bi şanzuman dır.. vites hız aralıkları yaklaşık olarak valtra a75 ile aynı.. ve viteslerinin hepsini kullanıyorsunuz turkiye şartlarında.. o verimlilikte bi şanzuman.. örnegin.. çogu markanın 12 veya 20 vites olan modellerinde cok cok agır vitesler var ve kullanılmıyor hiç.. mesela nh td serisinin ilk 4 vitesi gibi yada same explorer 85 in ilk 10 vitesi gibi 20+20 şanzuman ama biz daha 10+10 unu bidefa bile kullanmadık aşırı derecede agır vitesler oldugu için.. tarlaya uygun vites cogu markalarda 2-3 tane dir fakat erkuntta neredeyse 8 vites i tarlada aktif olarak kullanabilirsiniz..
şanzumanın sadece begenmedigim yönü yol 4H ile yol3H arasında baya sürat farkı var.. vites yukseltirken iyice devrini almış olması gerekir bu acıdan 4H çok süratli 40km/h dan fazla sürat yapıyor..

davutturmus link=topic=35443.msg301803#msg301803 date=1287256820' Alıntı:
dostum 4 l de 40 km ye ulaşıo dedin o zaman arkada pulluk vs fılan varken zıplama yada sallanma olmuyor mu?

4L de degil 4H ta 40km/h yi geçiyor hatta 45 falan yapıyordur.. düz yolda zıplama yapmıyor ama kasisli yoldayapar biraz.. acıkcası kullandıgım çifçekerler içinde en az zıplayanı servet diyebilirim ben.. tam gaz pulluk arkasında yolda cukura veya kasise girmeyene kadar zıplatmıyor..zaten traktör agır oldugu için pulluk arkasında olması pek bişey ifade etmiyor yolda giderken.. tarladan cıkınca genelde eve kadar tam gaz geliriz asfaltta öle aşırı bi zıplama veya sallanması yok.. ayagını gazdan cekince biraz oluyor..

illaki gazdan çekince zıplama olur o arabada bile oluyo yeri gelio da ama diğer acıdan kimi traktörler nerdeyse pulluğun etkisi altına giriyo pulluk bi sallansa traktörün dengesi bozuluo erkuntta böyle bişi yok galiba kalıbı baya var zaten agırlıkları fılan

davutturmus link=topic=35443.msg302215#msg302215 date=1287400415' Alıntı:
illaki gazdan çekince zıplama olur o arabada bile oluyo yeri gelio da ama diğer acıdan kimi traktörler nerdeyse pulluğun etkisi altına giriyo pulluk bi sallansa traktörün dengesi bozuluo erkuntta böyle bişi yok galiba kalıbı baya var zaten agırlıkları fılan
yok usta çifçeker erkunt pullugun arkada oldugunu bile hissetmezsin duz yolda.. bak deneme videolarında tarlanmın içinde tam gaz gidiyorlar yine zıplamıyor..

arkadslar bende de 70 lik erkunt var arti70 56 var erkun tarlada super ama yolculugu yuk de kotu mesela 18 ton net pancari 4 le yemiyor ama31 ton net pancarida 3 le gidiyor 3 romorkla hizli gitmedi bende 5 romork taktim motor deilde ha bi gavur yavv:))
saygilarimla

firari11 link=topic=35443.msg303449#msg303449 date=1287779234' Alıntı:
31 ton pancar :D yürü erkuntçu kim tutar seni :D
belki sana komik geliyodur adamın soyledigi ama dogru biz almadan once yan koyde 70t vardı adamlar 27-28 ton pancarı tek seferde tarladan çıkartıp geldi erkunt la duyunca şaşırıyo tabi insan ama gerçekler işte :) laftır demiştim onceden ama pancarlaro traktorun arkasında goren varmış yani dogrumuş