İzmir Ticaret Borsası ' nın (İTB) koordine ettiği, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Tariş ve Söke Ticaret Borsası desteği ile ' uzaktan algılama ' yöntemiyle Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından gerçekleştirilen Ege Bölgesi pamuk rekoltesi (yıllık toplam ürün) tahmin çalışmaları sonuçlandı.

İTB Tarihi Meclis Salonu ' nda düzenlenen basın toplantısında sonuçları açıklayan İTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, 76 bin hektarlık ekim alanından 241 bin tonluk kütlü, 91 bin 608 tonluk lifli pamuk üretilmesini öngördüklerini kaydetti. 2009 yılında 53 bin hektarlık alanda 193 bin tonluk kütlü pamuk üretildiğini hatırlatan Kocagöz, pamuk ekim alanlarının artmasına karşın verimliliğin aynı doğrultuda artmadığına dikkat çekti. Kocagöz, 'Geçen yılki verim ile bu yılki verim arasında yüzde 14-15 ' lik bir fark bulunuyor. Başta yeşil kurt, beyaz sinek gibi hastalıklar, klimatik unsurlar, olumsuz hava koşullarının yarattığı sorunlar verimi daha da düşürdü' diye konuştu.

'2010 Türkiye için ders alma yılı'

Kocagöz, geçtğimiz yıl pamukta dibi gördüklerini ve dipten yukarı doğru yükselişin başladığını kaydederek, fiyatlar konusunda dünya piyasalarındaki olumlu trendi gören üreticinin umutlandığını ve pamuk ekimine yeniden döndüğünü belirtti. Dünyada da pamuk konusunda talep patlaması yaşandığını söyleyen Kocagöz, 'Bu sene Türkiye ' nin ders alması gereken bir sene. Türkiye genelinde pamuk 950 bin tondan 450 bin tonlara düştü, ancak buna karşılık tekstil sektörünün yıllık 1 milyon 300 bin tonu aşan pamuk ihtiyacı var. Teşvik mekanizmalarının devreye sokulması gerekiyor. Şimdi parayı versen de pamuk bulamıyorsun. Bu durum aslında pamuğun ne kadar önemli olduğunu ispat eden bir durum. Bu yaşananlardan ders çıkarılması gerekiyor' şeklinde konuştu. .

Basın mensuplarının pamuk fiyatlarında gelecek yıla dair bir öngörü bulunup bulunmadığı sorusu üzerine Kocagöz, 'Pamuk fiyatlarında öngörü sınırları aşıldı. Artık öngörü yapılamaz. Tedarik sıknıtısı baş gösterdi. Uzun vadeli plan yapma olasılığı yok. En büyük satıcı olan ABD ' de bile 10 milyon balya satılmış ve bağlanmış vaziyette. Tedarik sıkıntısına karşı tüm dünya aynı şartlarda mücadele ediyor. Bu yüzden Türk tekstilcisi arka bahçesindeki pamuk üretimini artırmalıdır. Bu durumun kıymeti iyi bilinmelidir' dedi.

Kocagöz, dünya piyasalarında fiyatlardaki olumlu havanın süreceğini tahmin ettiklerini kaydederek, ekim alanlarındaki artışında süreceğini tahmin ettikleirni vurguladı. Kocagöz, pamuğun stratejik ürün olması gerektiğinin altını çizerek, birinci derece ihtiyaç olan bir ürün olmasına karşın, ithal edildiğini, talebi karşılayacak kadar üretilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.