Türkiye Su Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜS-KOOP) Genel Başkanı Ali Halis Uysal, Türk çiftçisinin tarımsal elektrik borcunun faizi ile birlikte 2 milyar lirayı bulduğunu bildirdi.

Türkiye Su Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜS-KOOP) Genel Başkanı Ali Halis Uysal, Türk çiftçisinin en büyük girdisinin tarımsal elektrik giderleri olduğunu söyledi.

TÜS-KOOP ' a bağlı 27 bölge birliği ve 2 bin 500 sulama kooperatifi olduğunu ifade eden Uysal, en büyük sorunlarının tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçları olduğunu belirtti.

Tarımsal sulamadan kaynaklanan borçların yeniden yapılandırılması amacıyla üç kez getirilen taksitlendirme imkanına rağmen çiftçilerin borç batağından çıkamadığını ifade eden Uysal, 'Türk çiftçisinin tarımsal elektrik borcu faizi ile birlikte 2 milyar lirayı buldu' dedi.

Çiftçinin yaşadığı ekonomik dar boğazın tarımsal sulama borçlarını da hızla artırdığını ifade eden Uysal, şöyle devam etti:

'Sulama kooperatiflerinin ana parası 800 milyon lira faizi ile birlikte 2 milyar lira elektrik borcu bulunuyor. Bu borçların yeniden yapılanması konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ile görüşüyoruz. Bu konuda çalışmalar yapıyorlar. Tarımsal elektrik borcu faizleri kaldırılmalı, çiftçinin ödeyebileceği şekilde planlanmalı. Bunu kendilerine önerdik. Bu yönde çalışmalar yapılıyor. Bende, yapılan toplantılara katılıyorum