Bu yıl olumsuz hava koşulları nedeniyle Gemlik tipi sofralık zeytinde rekolte kaybının yüzde 70 ' lere ulaştığı, bu durumun da fiyatları etkilediği bildirildi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yaptığı yazılı açıklamada, hava koşulları nedeniyle yüzde 70 oranında rekolte kaybının yaşandığı bölgede, 20 Eylülden itibaren rekolte beyannamesi aldıklarını, buna göre yaklaşık 30 bin üretici ortağın toplam 23 bin ton civarında bildirimde bulunduğunu belirtti.

Bölge toplam rekoltesinin 42 bin ton civarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini dile getiren Asa, rekoltenin en az yüzde 60 ' ını almayı planladıklarını bildirdi.

Yüzde 70 ürün kaybı, piyasa koşulları ve arz-talep dengesini gözeten Marmarabirlik Yönetim Kurulunun, bu kampanya dönemine özel olarak kota uygulamasını kaldırdığını vurgulayan Asa, yine sadece bu yıl avans değil, nihai fiyat uygulanacağını ifade etti.

Asa, kotanın kaldırılması ve nihai fiyat uygulamasının, sadece bu kampanya dönemine ait olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

' ' Gelecek yıllarda avans fiyat uygulaması sürecek, ürün bolluğuna göre kota uygulanabilecektir. Bu kampanya döneminde 200 adet/kilogram zeytine 5,1, 460 adet/kilogram zeytine de 2 lira fiyat uygulayacağız. Fiyatların bu şekilde oluşmasında rekolte kaybının büyük etkisi oldu. Gelecek yıllarda ürün bolluğu ve piyasa koşulları doğrultusunda fiyatların düşebileceği gözönünde bulundurulmalıdır. ' '

Marmarabirlik, geçen yıl Gemlik çeşidi zeytinde 200 adet/kilogram avans fiyatını 4 lira açıklamıştı. Üzerine eklenen yüzde 10 nihai fiyat farkla, rakam 4,4 lira olmuştu. Buna göre, zeytin alım fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 16 ' lık bir artış yaşanmış oldu.

AL BİR OYUNDA ZEYTİNDEN.BU BİRLİKLERİ ,HALLERİ, VS HEPSİNİ KALDIRACAKSIN.