ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürlüğü tarafından ithal edilecek 20 bin baş besi sığırı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKKMB) tarafından kooperatif ortaklarına satılacak.

Tarım kredi kooperatifleri ortaklarına peşin veya kredili olarak satılacak besi sığırlarının ilk partisini oluşturan bin 149 besi sığırının dağıtımı tamamlandı.

TTKKMB Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, EBK ' ya verilen ithal yetkisi dahilinde getirtilecek besi sığırlarının TTKKMB tarafından satışının yapılmasına ilişkin, 18 Ekim ' de sözleşme imzalandığını bildirdi. Sözleşme uyarınca, millileştirme işlemleri EBK ' ca tamamlandıktan sonra limanlarda Merkez Birliği ' ne teslim edilecek besi sığırları, TTKKMB tarafından ortaklarına satılacak.

Söz konusu besi sığırlarının Merkez Birliği tarafından kooperatiflere, kooperatiflerce de ortaklara satışının belli esas ve şartlarla yapılacağını belirten Genel Müdür Yıldırım, açıklamasında, şu bilgiye verdi:

' ' Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin ve Brown Swiss ırklarından her biri 12 aylıktan küçük olmak üzere seçilen erkek hayvanların ağırlıkları 160- 280 kg arasında olmak zorunda. Kendi ırk özelliklerini taşıyan, herhangi bir fiziki kusuru bulunmayan bu hayvanlar, sağlık muayenesi yapılmış ve kontrolden geçirilmiş olacak. Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın belirlediği sağlık şartlarına uygun olması gereken hayvanlar, aynı zamanda Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü ' nün sağlık sertifikasına da uygun olmak zorunda. ' '

Besilik sığırların, belirlenecek merkezlerde 21 gün süre ile karantinaya tabi tutulacağını ve şap hastalığına karşı da karantina başlangıcında aşılanacağını kaydeden Yıldırım, karantina süresinin sonunda sağlıklı bulunan sığırların Merkez Birliği tarafından, kooperatiflerle önceden sözleşme yapmış ortaklara, EBK ' nın şartnamesine uygun şekilde dağıtılacağını vurguladı.

Yıldırım, ortakların, 20 ile 250 baş arasında istedikleri sayıda hayvanı peşin veya kredili olarak kooperatiflerden temin edebileceğini belirterek, şöyle devam etti:

' ' Besicilerin, bu hayvanlarını en az 120 gün besiye tutması, bu süreden önce satmaması gerekiyor. Takriben 20 bin baş olacak besi sığırlarının 1149;u 25 Ekim günü Avustralya ' dan gelen gemiden teslim alınarak, dağıtımı yapıldı. Geriye kalan hayvanların dağıtımlarının Kurban Bayramı sonrasında yapılması planlanıyor