İthal edilen kurbanlıklar hadım çıktı

Trakya’yı şap hastalığından arınmış bölge ilan eden hükümet, Anadolu’dan Trakya’ya hayvan transferi olmasın diye Kurban Bayramı’nda ilk kez kurbanlık hayvan ithalatına izin verdi.

Bu çerçevede Uruguay, Avustralya ve Bulgaristan’dan kurbanlık hayvan ithal edilmeye başlandı. İlk parti, bu hafta başında Türkiye’ye giriş yaptı.

19 Kasım’a kadar yaklaşık 450 bin baş hayvan gelmesi bekleniyor. Ancak ithal edilen hayvanların bir özelliği var ki, satıcıyı da sevap işlemek isteyen vatandaşı da kara kara düşündürecek. Çünkü gelen hayvanların tamamı iğdiş edilmiş durumda. Yani üreme organları kesilmiş.

Birçok ülkede, hayvan sürülerini rahat yönetmek için hayvanların yumurtalıkları 2-3 aylıkken buruluyor. İslam dinine göre ise, kurban edilecek hayvanın hiçbir şekilde eksik uzva sahip olmaması gerekiyor.

Halkı ikna edemeyiz

Vatandaşın iğdiş edilmiş hayvanı almaya çekineceğini dile getiren Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Demir, “Kurban pazarları kurulmadan fetva çıkmazsa, Trakyalı kurbanını Anadolu’da keser” diyor.

Biga Kırmızı Et Ürecileri Birliği Başkanı Bülent Tunç ise, “Diyanet’e sordum, sorun yok dediler. Ama biz halkı ikna edemeyiz. Diyanet’in konuya el atması lazım” diye konuşuyor.

Milyarlık pazar

Her yıl Kurban Bayramı’nda Türkiye genelinde 500 bin büyükbaş, 2 milyon küçükbaş hayvan kesiliyor.

Küçükbaş kurbanların fiyatı ortalama 400 TL, büyükbaşlar ise 3 bin TL’den başlıyor.

Pazarın büyüklüğü yaklaşık 1 milyar TL.

OLACAGI BUYDU.

Ynt: İthal edilen kurbanlıklar hadım çıktı

Özel Brifinge gerek yok .. Kurban olacak hayvanın vasıfları bellidir, uyuyorsa Kurban olur uymuyorsa olmaz, sen gereken tedbirini al seçimini yap en iyisini ALLAH bilir.

köylü link=topic=35925.msg304715#msg304715 date=1288347753' Alıntı:
diyanetten fetva bekleniyormuş ya kurban olmassa.
Yıllardır keçilerin erkekleride burularak kurbanlık besleniyor (Erkeç).. Öküzlerinde kurban olduğunu gördük ve duyduk.. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bu eneme, sıkma, burma gibi tabir edilen idiş etme olayı ülkemizde de uygulanıyor..

ALINTI;
Kurban Kesmenin Sahih Olmasının Şartları Nelerdir?

Kurbanın rüknü, kesilmesi caiz olan bir hayvanı kesmektir. Kesilen bu kurbanın sahih olabilmesi için iki şart lâzımdır:

1 - Vakit: Kurbanın kesim vakti, Kurban bayramının birinci günü fecrin doğuşundan itibaren, üçüncü gün güneş batıncaya kadarki üç günlük süredir. Bu müddet içinde kurbanın kesilmesi şarttır. Bu vakitler dışında kurban kesilmesi sahih olmaz. Kurbanı gece kesmek mekruhtur.

2 - Kesilecek hayvanın ayıplardan sâlim olması. Allah`a kurbiyet ve ibâdet maksadıyla kesilecek hayvanların kusursuz ve ayıpsız olmasına müslümanların dikkat etmeleri, Peygamberimizin birçok hadîslerinde emredilmiştir.

Bu ayıplar iki kısma ayrılır:

1 - Çok ayıp sayılan ve o hayvanın kurban edilmesine dînen mâni olan büyük özürler.

2 - Az ayıp sayılan ve hayvanın kurban edilmesini kerahetle câiz kılan küçük kusurlardır.
Çok Ayıp Sayılan Özürler Nelerdir?

Çok ayıp sayılan özürlerin başlıcaları şunlardır:

1 - İki gözü veya bir gözü kör.

2 - Kesilecek yere yürümeye gücü yetmeyecek derecede topal.

3 - Kulakları veya sadece bir kulağı kesik.

4 - Tamamen dişsiz veya dişlerinin çoğu dökmüş.

5 - Boynuzlarının ikisi veya biri kökünden kırılmış.

6 - Kuyruğunun yarısı veya 3`te birinden fazlası kesilmiş.

7 - Hayaları veya memelerinin uçları kopmuş.

8 - Kemiklerinde ilik kalmayacak kadar zayıf ve düşkün hayvan.

9 - Doğuştan kulağı ve kuyruğu olmayan.

10 - Zapt u rabt altına alınıp sürüye gönderilemeyecek kadar çok deli hayvan.

11 - Pislik yiyen hayvan. Bunlar da usûlü üzere temizlenmedikçe kurban edilmeleri câiz olmaz.

Az Kusurlu Sayılan Haller Nelerdir?

1 - Gözleri şaşı veya zayıf gören hayvan.

2 - Bir ayağı topal, fakat diğer üçü ile aksayarak da olsa yürüyebilen hayvan.

3 - Doğuştan boyunsuz veya boynuzu az kırılmış hayvan.

4 - Kulakları delik ve yarık veya uçları sarkmış ve kesilmiş hayvan.

5 - Dişlerinin bâzısı düşmüş hayvan.

6 - Otlamasına mâni olmayacak derecede az deli hayvan.

7 - Kuyruğunun veya hayalarının veya kulağının bir kısmı kesik (üçte ikiden fazlası var) hayvan.

8 - Doğuştan küçük kulaklı hayvan.

9 - Uyuz, fakat toplu hayvan.

10 - Tenasül uzvu iptal edilmiş, yani, burulmuş hayvan...