Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda yapısal sorunları halledecek uzun vadeli politikalar üretilmesi gerektiğini belirterek, ' ' Günlük politikalarla tarım kurtarılamaz ' ' dedi.

Çerkeş Ziraat Odası ' nın yeni binasının açılışına Çankırı Valisi Şemsettin Uzun, AK Parti Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Çerkeş Belediye Başkanı Şükrü Tarhan ile çok sayıda oda başkanı ve vatandaş katıldı.

TZOB Başkanı Bayraktar, Türkiye ' nin değişik bölgelerinde 25 ziraat odası binasının açılışını yaptıklarını, 43 binanın açılışını da yılbaşına kadar tamamlayacaklarını söyledi.

Dünyada tarımın önemli bir sektör haline geldiğini belerten Bayraktar, ' ' Pakistan dünyada önemli bir buğday üreticisi. Orada yaşananlar dünyadaki buğday fiyatlarını etkiledi.

Dünyada buğday fiyatları 43 kuruşa kadar çıktı ama Türkiye ' de 43 kuruşa buğday üretemiyoruz. Bu nedenle yaşanılan bu durumu Türkiye avantaja çeviremiyor.

Bu nedenle eksiklerimizi iyi görmemiz lazım. Dünyada fiyatlar artıyor ama Türkiye bunu fırsata çeviremiyor. Zaman zaman yüksek fiyat verildi, gün kurtarıldı.

Tarım sektörünün 10 yıl sonrası, 20 yıl sonrası, 30 yıl sonrası hesap edilmedi. Üretim projeksiyonları da buna göre yapılmadı ' ' dedi.

Verimliliğin anahtar kelime haline geldiğine dikkati çeken Bayraktar şunları kaydetti:

' ' Tarım ürünleri ticaretinin liberalleştiği bir döneme gidiyoruz. İç desteklerin kalktığı zaman ihracat desteğinin kalktığı zaman korumasız bir tarım sektörü oluşacak. Günü kurtaran politikalar değil, yapısal sorunları halledecek uzun vadeli politikalar üretilmeli. Ara

zi toplulaştırmaları ve sulu tarım bir an önce gerçekleştirilmeli. Verimliliği artıracak en önemli faktörler bunlardır. ' '

Tarımda üretim hedeflerinin büyük olduğunu dile getiren Bayraktar açıklamasında ' ' 100 milyon vatandaşımız ve 50 milyon turisti besleyecek bir Türkiye yapacağız.

Bu da yetmez etrafımızdaki ülkelerin ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz. Bu anlamda çiftçi eğitim çalışmalarımız sürüyor ' ' ifadelerine yer verdi.

ÇİFTÇİLER BAŞKA SEKTÖRLERDE ÇALIŞABİLECEK

Çiftçi kayıt sistemi nedeniyle Bağ-Kur ' lu olan çiftçilerin mevsimlik işçi olarak çalıştıkları dönemde sigortalı olmalarını sağlayacak bir çalışma yapıldığını anlatan Bayraktar, şunları kaydetti.

' ' Çiftçi Bağ–Kur ' lu iken başka bir yerde çalışmak istediğinde gidip sigortalı olarak çalışıyor. Sigortalı işinden ayrıldığında tekrar çiftçi kayıt sisteminden dolayı Bağ–Kur sigortası tekrar başlıyor.

Bu durum özellikle yılda birkaç ay sigortalı olarak çalışıp evine ekmek götürmeye çalışan çiftçilerimiz için önemli bir kolaylık sağladı. Çiftçimiz artık diğer sektörlerde de çalışacak. ' '

AK Parti Çankırı Milletvekili da Suat Kınıklıoğlu, Çerkeş Ziraat Odası Başkanlığı ' nın yeni binasının hayırlı olmasını dileyerek, kendi dönemlerinde hiçbir Cumhuriyet hükümetinin yapamadığı kadar tarıma destek sağlandığını ileri sürdü.

Vali Uzun ise, tarım ve hayvancılığın Çankırı ' da yeterli düzeyde olmadığını ifade ederek ' ' Köyler boşalmış, 50 yaşın üzerindeki kişiler kendisini emekli gibi görüyor. Bol meralarımız var ama bunlar kullanılmıyor ' ' dedi.

AA