Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına yurt dışından ithal edilecek 20 bin baş besi sığırı dağıtılacağını ve bu kapsamda 1149 besi sığırının dağıtımının geçekleştirildiğini kaydetti.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü (EBK) arasında imzalanan sözleşme çerçevesinde, EBK’ca ithal edilecek takribi 20 bin baş besi sığırı, Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına peşin veya kredili olarak satılacak.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, Merkez Birliği ile Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü (EBK) arasında 18 Ekim 2010 tarihinde EBK’ya verilen ithal yetkisi dahilinde ithal edilecek besi sığırlarının, millileştirme işlemleri EBK’ca tamamlandıktan sonra limanlarda Merkez Birliği’ne teslim edilerek satış işleminin gerçekleştirileceğini söyledi.

Söz konusu besi sığırlarının Merkez Birliğince kooperatiflere, kooperatiflerce de ortaklara satışının belli esas ve şartlar ile yapılacağını kaydeden Genel Müdür Yıldırım, “Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin ve Brown Swiss ırklarından her biri 12 aylıktan küçük olmak üzere seçilen erkek hayvanların ağırlıkları 160- 280 kg arasında olmak zorunda. Kendi ırk özelliklerini taşıyan, herhangi bir fiziki kusuru bulunmayan bu hayvanlar, sağlık muayenesi yapılmış ve kontrolden geçirilmiş olacak. Tarım Bakanlığımızın belirlediği sağlık şartlarına uygun olması gereken hayvanlar aynı zamanda Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nün sağlık sertifikasına da uygun olmak zorunda.” dedi.

Besilik sığırların belirlenecek merkezlerde 21 gün süre ile karantinaya tabi tutulacağının da altını çizen Yıldırım, hayvanların sıkça gündeme gelen şap hastalığına karşı da karantina başlangıcında aşılanacağını bu konuda da kimsenin endişe etmemesi gerektiğini belirtti. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Besilik sığırlar, karantina süresinin sonunda sağlıklı bulunmaları halinde Merkez Birliğimizce, kooperatiflerimizle önceden sözleşme yapmış ortaklarımıza, EBK’nın şartnamesine uygun şekilde dağıtılacak. Ortaklarımız, 20 ile 250 baş arasında istedikleri sayıda hayvanı peşin veya kredili olarak kooperatiflerimizden temin edebilecek. Ancak bu noktada önemli bir de husus var. Bu kapsamda bizden hayvan temini yapan ortaklarımız bu hayvanlarını en az 120 gün besleyecekler yani bu hayvanlar 120 günden önce ortaklarımız tarafından satılamayacak.”
Takribi 20 bin baş olacak besi sığırlarının 1149’u 25 Ekim 2010 tarihinde Avustralya’dan gelen gemiden teslim alınarak bu hayvanların dağıtımı yapıldı. Geriye kalan hayvanların dağıtımlarının kurban bayramı sonrasında yapılması planlanıyor.