Kırsal motorin kalkıyor, düzenleme olmazsa çiftçi pahalı akaryakıt tüketecek

resim.aspx

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Avrupa Birliği'ne uyum kapsamında 1 Ocak'tan itibaren kırsal motorin satışını yasaklıyor.

Sadece Euro dizelin satılacağı yılbaşından itibaren EPDK geçiş dönemi için 4 aylık süre belirledi. Geçen yıl satılan 14 milyon ton motorinin 10 milyonunu kırsal mazot oluşturuyor. İstasyonlarda 1 litre kırsal motorin 2,96 lira, Euro dizel ise 3,07 liradan satılıyor.

Kırsal motorin (yüksek kükürt oranlı) satışı 1 Ocak'tan itibaren yasaklanıyor. Bu tarihten itibaren kırsal motorin ile Euro dizel fiyatları eşitlenecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), uygulama için 4 aylık geçiş süreci belirledi. Buna göre, 1 Ocak 2011 itibarıyla kırsal motorin üretim ve ithalatı yasak hale gelecek.

15 Şubat'a kadar akaryakıt ana dağıtım şirketleri depolarındaki kırsal motorini tüketmiş olacak. 1 Nisan itibarıyla da bayiler istasyonlardaki tankları temizleyerek kırsal motorin satışını sonlandıracak. Bu tarihten itibaren istasyonlarda 10 ppm kükürt oranlı Euro dizel (düşük kükürtlü) satışı başlayacak. Uygulamanın en çok çiftçileri etkileyeceği belirtiliyor. Sektör çevreleri, mutlaka Euro dizel satışlarına geçilmesini isterken, çiftçilerin mağdur olmaması için ÖTV iadesi gibi desteklerin yapılması üzerinde duruyor. Çiftçilere destek verilmesi halinde yıllık maliyetin 80-100 milyon lirayı bulacağı tahmin ediliyor. EPDK, kırsal motorin satışlarını yasaklayan geçiş süreci taslağını kısa bir süre sonra kamuoyunun görüşlerine açacak.

PETDER verilerine göre geçen yıl satışa sunulan 14 milyon ton motorinin 10 milyon tonunu kırsal motorin oluşturuyor. Bu rakamın da 1 milyon tonu tarım kesiminde tüketiliyor. EPDK, düzenlemeyle bir taraftan AB uyumunu hedeflerken diğer yandan da yüksek kükürtlü motorin satışlarını yasaklayarak çevre ve insan sağlığını korumayı amaçlıyor. Yeni uygulamaya geçilmesi halinde kırsal ve Euro dizel motorin fiyatları da eşitlenmiş olacak. Halen istasyonlardaki 1 litre kırsal motorin 2,96 lira, Euro dizel ise 3,07 liradan satılıyor. Aradaki 10 kuruşluk farkın Maliye'nin yapacağı yeni bir ÖTV ile eşitleneceği belirtiliyor.

Uygulamaya sektörden destek geldi. Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Genel Sekreteri Erol Metin, 'Son derece faydalı.' değerlendirmesini yaptı. Metin, Euro dizele geçişle birlikte tarım kesiminde maliyetlerin artacağı veya çiftçilerin pahalı motorin tüketeceği eleştirilerine de açıklık getirdi: 'Maliye, zaten çiftçilere motorin desteği veriyor. Bunun dışında da bir destek olacaksa, bu mutlaka tek fiyat ve ÖTV eşitlemelerinden sonra yapılmalı.'

Sıkı denetim başlayacak

EPDK, uygulamanın geçiş dönemi için 1 Nisan'a kadar süre belirledi. Akaryakıt ithalat, üretim, dağıtım şirketleriyle bayiler, 1 Nisan'a kadar bütün yakıt tesis ve tanklarını kırsal motorinden arındırmış olacak. Bu tarihten itibaren yakıt tanklarında sadece 10 ppm motorin bulundurulacak. Zaman'ın EPDK kaynaklarından aldığı bilgilere göre, Kurul 1 Nisan'dan itibaren 10 ppm motorin satışlarıyla ilgili geniş çaplı denetimlere başlayacak.

Ynt: Kırsal motorin kalkıyor, düzenleme olmazsa çiftçi pahalı akaryakıt tüketecek

Euro dizel kırsal motorine göre daha ince eski traktörlerde yakıt oranını
biraz arttırır diye düşünüyorum.

Ynt: Kırsal motorin kalkıyor, düzenleme olmazsa çiftçi pahalı akaryakıt tüketecek

çiftçide deposuna bir güzel 10 numara yağ doldurur.devlette kırsal motorinden kazandığı vergiyi hepten kaybeder.ameliyat başarılı geçer ancak hasta mefta olur.

ali_kockaya link=topic=36165.msg306247#msg306247 date=1288975612' Alıntı:
çiftçide deposuna bir güzel 10 numara yağ doldurur.devlette kırsal motorinden kazandığı vergiyi hepten kaybeder.ameliyat başarılı geçer ancak hasta mefta olur.
10 numara yağa ara vermiştim bu sefer full time devam edeceğiz gibi gözüküyo

biz çiftçilerin ayağını kaydırmak için ellerinden geleni yapıyorlar...avrupada mazota bi zam gelse çiftçiler ayaklanıyo ama bizde daha tık yok..ali koçkaya abinin dediği doğru ama biz artık kırsal motorin kullanmıyorz traktörde mazot filtresini şişirdi mazottan su çıktı normal motorin kullanıyoruz...

Avrupa birligi denmisken size avrupada yasayan biri olarak buradaki durumu aciklayayim...Kirsal motorin yok..normal motorine bir renk maddesi katiliyor,burada mavi, ve ciftcilere sadece tarim islerinde kullanilmak uzere yari fiyatina satiliyor..su andaki fiyati yaklasik 1,5 tl...eger uyaniklik yapip baska islerde kullanirsaniz,,ozel arabinizda gibi, ve yakalanirsaniz cezasi, butun bir yil boyunca ucuz mazot kullandiginiz kabul edilip hesaplaniyor..yani onbinlerce tl...kimsede yaramazlik yapmiyor..

Osman Musaogullari link=topic=36165.msg306338#msg306338 date=1289006038' Alıntı:
Avrupa birligi denmisken size avrupada yasayan biri olarak buradaki durumu aciklayayim...Kirsal motorin yok..normal motorine bir renk maddesi katiliyor,burada mavi, ve ciftcilere sadece tarim islerinde kullanilmak uzere yari fiyatina satiliyor..su andaki fiyati yaklasik 1,5 tl...eger uyaniklik yapip baska islerde kullanirsaniz,,ozel arabinizda gibi, ve yakalanirsaniz cezasi, butun bir yil boyunca ucuz mazot kullandiginiz kabul edilip hesaplaniyor..yani onbinlerce tl...kimsede yaramazlik yapmiyor..
iyi bir uygulama.üyle bir boya katacaklar ki pompadan filte ve depodan çıkmayacak. bir ara yakıt depolarının kapağına marker hologram takılacaktı.birileri köşeyi dönecekti.Allahtan unuttular.

KİMSE YAKINIP DERT YANMASIN HİÇ KUSURA BAKMAYIN ADAMLAR %40 LA %50 İLE GELİYOR DEMEKKİ HERKES MEMNUN HER ŞEY YOLUNDA DURMAK YOK SOYMAYA DEVAM ÇİFTÇİYE ÖLÜM.

YILMAZ66 link=topic=36165.msg306346#msg306346 date=1289029766' Alıntı:
KİMSE YAKINIP DERT YANMASIN HİÇ KUSURA BAKMAYIN ADAMLAR %40 LA %50 İLE GELİYOR DEMEKKİ HERKES MEMNUN HER ŞEY YOLUNDA DURMAK YOK SOYMAYA DEVAM ÇİFTÇİYE ÖLÜM.
katılıyorum

devlet çifçiye yardım etmesi lazım 3 liraya mazot kullanıyoz her sene 20 bin sırf traktörlerin yakıtı DURMAK YOK YOLMAYA DEVAM

şöyle hesabıma göre 1 ton ' da 110 tl. yapar, senelik ben 5 ton kullanıyorum, yaklaşık 550 tl yapar, desenize 1 römörk ekin parası daha gidecek cebimizden.
Dayanın arkadaşlar, çiftçilik 10 sene sonra en gözde meslek olacakmış, ekonomistler öyle diyor.. ??*-s :S güçç*-*